Tarım Kredi

Ziraat Bankası Toki Kredisi 2020 (Devlet Destekli)

23.01.2020
190

TOKİ birçok il ve ilçede bulunan özellikle dar gelirli ailelere umut ışığı olan bir devlet kurumu olarak hizmet sağlamaktadır. Toki aracılığı ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar belirli bir nakit yükünün altına girmesi gereklidir. Bu yazımızda sizler için Ziraat Bankası tarafından verilen Toki Kredisi hakkında bilgi vereceğiz. Toki Kredisinden faydalanmak için gerekli birtakım şartlar bulunuyor. Devlet destekli ev kredisi veren bankaları ve Ziraat Bankası Toki destek hattı iletişim numaralarını da içeriğimiz de bulabilirsiniz. Devlet destekli Ziraat Bankası konut kredisi hakkında detaylı bilgiler içeriğimiz de.. 

Ziraat Bankası Toki Kredisi 2020 (Devlet Destekli)

TOKİ tarafından Bu yıl başlatılan ve her yıl yapılması planlanan 100.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında Ziraat bankası 0,49 faiz oranları ile Toki konut kredisi kampanyasını başlattı. Güncel faiz oranları 0,49 üzerinden veren Ziraat’ ın yanında Halkbankası da toki konut kredisi veriyor. 2020 yılından itibaren TOKİ ve Ziraat  Bankası arasında imzalanan bir protokol sayesinde bankaya TOKİ Konutları için başvuruda bulunan kişilere 0,49 faiz li toki konut kredisi desteği sağlanıyor.

Verilen destekler Konut ve DASK sigortası, konut satışı, devri, başvuru toplama, borç kapama ve tapu teslimi, taksitlerin tahsil edilmesi gibi işlemler Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Toki taksit ödemeleri de yine aynı şekilde Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Toki Kredisi

Ziraat Bankası Toki Kredisi

Bu konutların duyuruları Ziraat Bankası aracılığı ile duyurulacaktır. Belirlenen projelerden işyeri ya da konut satın almak isteyenler belirlenen başvuru koşullarını sağlamaları halinde T.C nüfus cüzdanları ile birlikte başvuru yapabilirler. Her Türk vatandaşı bu projeye başvuru yapabilir ancak başvurularda orta ve dar gelirli olmak koşulu aranmaktadır. Yabancı vatandaşlar TOKİ Konutlarından ev satın alamayacaklardır. TOKİ kredisi için vatandaşların %10 peşinat ödemesi gerekli olup 0,49 faiz oranları ile 180, 216 ve 240 ay vade yapılabilmektedir. Ziraat Bankası tarafından konut kredisi yaş sınırı belirlenmiştir. Bu yaş şartını taşımayanlar banka tarafından verilecek olan konut kredilerinden yararlanamayacaktır.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi Şartları

Ziraat Bankası ve TOKİ arasında imzalanan protokol neticesinde dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak adına kredi imkanı sağlanmaktadır. 2020 yılında başlatılan 100 bin sosyal konut projesi kapsamında 0,49 faiz oranları ile Toki kredisi veren Ziraat bankasının bu kredilerinden  faydalanmak için bazı koşulların taşınması gerektiğini belirtmiştik. Bu koşulların sağlanmaması halinde kişilere kredi desteği sağlanmamaktadır.

 • Başvuru sahiplerinde aranacak olan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları olacaktır. Yabancı vatandaşlar TOKi Kredisine başvuru yapamamaktadır.
 • Mevcut projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor.
 • Kişilerin başvuru yapılacak olan TOKİ Projesinin bulunduğu il ya da ilçede 1 seneden fazla ikamet etmesi gerekiyor.
 • Başvuru yapacak olan kişinin başvuru tarihini takiben 25 yaşını doldurmuş olması şartı da aranıyor.
 • Başvuru yapacak olan kişinin bulunduğu hanedeki kişi sayısına göre tüm bireylerin aylık toplam gelirlerinin maksimum 5 bin  TL olması gereklidir. Bu rakam İstanbul gibi illerde 6 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin daha evvelden konut sahibi olmaması ve ayrıca TOKİ’den kredi kullanmamış olması şartı da göz önünde bulunduruluyor. (Bu şart şehit aileleri, gazi, dul ve yetimler için geçerli değildir.)
 • Şehit ailesi, gazi, dul ve yetimlerin başvuru yapması için vatandaşların minimum 3 sene boyunca TOKİ’nin bulunduğu il yada ilçede ikamet ediyor olması gereklidir.

Ziraat Bankası’ nın yanı sıra Halkbank tarafından da 0,49 faiz oranlı Toki kredisi veriliyor. İçeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası 0,49 Faizli TOKİ Kredisi Başvuru

TOKİ projelerinden ev ya da iş almak talebinde iseniz ilk olarak Ziraat Bankası şubelerini ziyaret etmeniz gereklidir. Başvuru şartlarını taşıyor iseniz bankaya müracaat etmeniz halinde eğer hali hazırda bir vadesiz hesabınız bulunuyor ise o kullanılacaktır. Ancak yok ise adınıza yeni bir vadesiz hesap açılacaktır. Peşinat bedeli, komisyon ve vergi miktarı vadesiz hesaba yatırıldıktan sonra satın alım işlemleri başlayacaktır. TOKİ üzerinden satın aldığınız işyeri ya da konutun teslim edilmesi için işyeri ya da konutun Katma Değer Vergisi‘ni yatırmış olmanız gereklidir. Bunun yanı sıra KDV ödeme dekontu, KDV faturası ve beraberinde Gayrimenkul Sözleşmesi ile birlikte şantiyeye müracaat etmeniz gereklidir.

Kredi notunuz düşük ve banka tarafından verilen kredilerden yararlanamıyorsanız devlet destekli ev yapım yardımı alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Toki Destek Hattı İletişim

TOKİ tarafından konut almışsanız ve Ziraat Bankası’nda bulunan vadesiz hesabınızın içerisinde nakdiniz bulunuyor ise ev veya işyerinizin taksitleri otomatik olarak hesaptan ödenecektir. Aylık ödemeniz gereken taksit tutarını bilmeniz halinde ise size en yakın Ziraat Bankası şubesine müracaat ederek taksitinizi ödeyebilirsiniz. TOKİ için geri ödemelerde hesabınız ile ilgili herhangi sorularınız için TOKİ Destek Hattı oluşturulmuştu. TOKİ Destek Hattı sayesinde;

 • Emlak vergisi miktarı ve ödeme bilgilerini,
 • Alınacak olan konutun iadesi, devir ve tapu süreçleri, iptali  bilgilerini,
 • Şehit ve gazilerin aileleri için tahsis edilecek olan faizsiz konut kredisi bilgilerini,
 • Alınacak olan konutun veya işyerinin geri ödeme ve taksit bilgilerini,
 • Konut ve DASK Sigortası ödeme ve poliçe bilgisi sorgulanabilmekte ve bu hususlarda destek alınabilmektedir.

♛ TOKİ Destek Hattı: 0850 281 00 00

Ziraat Bankası Toki Destek Hattı İletişim

Ziraat Bankası Toki Destek Hattı İletişim

Devlet Destekli Ev Kredisi

Ev sahibi olamayanlar veya ilk defa ev alacak olanlara banka tarafından konut hesabı açılabilmektedir. Ancak devlet destekli konut kredisinden yararlanabilmek için belirli şartları sağlamaları gereklidir. İlk koşul olarak konut hesabı açtıran kişilerin sistemde 3 sene boyunca kalmaları gerekiyor. Konut hesabı açtıran ve 3 yıl boyunca kalan kişilere toplam birikim miktarının yüzde 20’si kadar ödeme yapılacaktır. Ödemenin maksimum miktarı 15 bin TL civarında olacaktır.

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank devlet sermayeli çalışan bankalar olması üzerine vatandaşın devlet tarafından verilen katkı payı ödemelerinden faydalanmalarını sağlaması için anlaşma yaptığı bankalardır. Devlet destekli konut kredisinden faydalanmak için mevcut bankalara başvuru yapmanız gereklidir. Başvurudan sonra kişiler değerlendirmeye alınacaktır. Gerekli incelemelerden sonra kişilerin şartlara uygunluğu tespit edilir ise %20 veya %25 katkı payı kredi ile birlikte ödenmektedir. Devlet desteği için evli çiftlerin ayrı ayrı başvuru yapması halinde her iki tarafa da 15 bin TL ödeme yapılabilmektedir. Devlet destekli konut kredisi almak için gerekli koşullar şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları gereklidir.
 • Türk Ceza Yasasında belirlenen ağır suçlardan herhangi bir tanesinden dolayı hüküm yememiş olmak gereklidir.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş ancak 80 yaşını aşmamış olması gereklidir. 18 yaşını aşmamış kişiler için eğer anne baba var ise onlar bulunmuyor ise de bakmakla yükümlü olduğu yasal olarak vasisi sayılabilecek kişiler başvuru yaparak hesap açtırabilirler.
Devlet Destekli Ev Kredisi

Devlet Destekli Ev Kredisi

 • Kişilerin üzerilerine kayıtlı bir konut tapusu bulunmamalıdır. 
 • Geçmişteki banka sicilinizden dolayı kara listeye düşmemiş, icralık olmamış veya diğer kötü durumlardan olumsuz etkilenmemiş olunması gereklidir.
 • Belirlenen konut kampanyalarından faydalanmak için mevcut bankalarda minimum 3 yıl süresince kalınması gerekli ve belirlenen ödemelerin yapılması gereklidir.
 • Daha evvelden belirlenen konut kampanyalarından faydalanmamış olması gereklidir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Ziraat Bankası

Ziraat Bankası üzerinden Konut Hesabı sayesinde hayalinizdeki eve devlet katkısı ile kavuşabilirsiniz. Ziraat Bankası’na müracaat edip 3 yıl boyunca birikim yaparak %25 devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Bu desteklerden yararlanmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine müracaat etmeniz ve kendinize TL türünden vadeli mevduat hesabı açtırmanız gereklidir. Hesabın ilk açılışında bir kereliğine üst sınırı aşan bir miktar para hesaba yatırılabilmektedir. Yani bu kapsamda maksimum 46.579,23 TL‘ye kadar parayı hesabınıza yatırabilirsiniz. Ziraat Bankası %0,98 faiz oranı ile anlaşmalı firmalardan alınan konutlar için de kredi imkanı sağlıyor. Banka tarafından verilen kredi için Konut kredisi anlaşmalı firmaları inceleyebilir ve yine Ziraat Bankası’na giderek uygun faiz oranlarla kredinizi alabilirsiniz.

Düzenli ödemeler için ayda bir ya da üç ayda bir seçenekleri için imkan sağlanmaktadır. Düzenli ödemeler ile ilgili alt sınır ve üst sınır içerisine kalmak şartı ile değişik miktarlarda da ödeme yapılmaktadır. Bu işlem için birden fazla Konut Hesabı oluşturulmamaktadır. Bir yıl içerisinde bankaya yatırılan tutardan maksimum 2 kez para çekim hakkı tanınmaktadır.  

Devlet Destekli Konut Kredisi Ziraat Bankası

Devlet Destekli Konut Kredisi Ziraat Bankası

Devlet katkısı kapsamında sağlanacak destek tutarları şu şekildedir;

 1. 36-47 ay vade yapılması halinde %15,00 devlet katkısı sağlanacaktır. Maksimum katkı tutarı ise 16.313,21 TL olacaktır.
 2. 48-59 ay vade yapılması halinde %18,00 devlet katkısı sağlanacaktır. Maksimum katkı tutarı ise 17.568,08 TL olacaktır.
 3. 60 ay ve üzeri vade yapılması halinde ise %25,00 devlet katkısı sağlanacaktır. Maksimum katkı miktarı ise 24.746 TL olacaktır.

Konut Hesabı için 36 ay boyunca düzenli olarak birikim yapılması gereklidir. Eğer düzenli birikim uygulanmaz ise devlet katkısından faydalanma hakkı kalmayacaktır. Destekten yalnızca T.C vatandaşları faydalanabilmektedir.

Orta ve dar gelirli aileler için devlet katkısı ile sağlanan konut destekleri içerikte belirtilmiştir. Ev sahibi olmanın kolay yollarını sizlerle paylaştık. Siz de bu alternatifleri kullanarak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.