Tarım Kredi

Ziraat Bankası Küçükbaş Koyun Kredisi 2019 Şartları

04.02.2019
10.367

Ziraat Bankası hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilere finansman sağlamaktadır. Küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyenlerin gerekli şartları taşımaları halinde, evraklar ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilirler. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi forum sitelerinden bu sektörde faaliyet gösteren çiftçilerimizin tecrübelerinden istifade edebilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası 300 koyun kredisi için gerekli olan şartlara da içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Koyun Kredisi 2019 Şartları

Küçükbaş Hayvancılık Yapmak İstiyorum Diyenlere Kredi

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteriyorsanız sizlere tavsiyemiz küçükbaş hayvancılık ile bu yola girmeniz olacaktır. Çünkü büyükbaş hayvancılık hem büyük yatırımlar isteyen, hem de işletme giderleri fazla olan bir sektördür. Ancak küçükbaş hayvancılığın yem giderleri de oldukça düşüktür. Hem de koyun ve keçiler bakımı kolay hayvanlardır. Ancak yine de yatırım amaçlı bir finansmana ihtiyaç duyacaksınız. Bu finansman için yatırım yapmak istiyorsanız devreye elbette ki banka kredileri girecektir.

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere ilk önerimiz Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibelere başvuru yapmalarıdır. Bu hibeler için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bakanlık bu konuda detaylı bir inceleme yapmakta, hibe öncesi ve sonrası işletmeleri yerinde incelemektedir. Bakanlığın yanı sıra 18 – 41 yaş aralığında olan vatandaşlarımıza istihdam sağlanmak, hayvancılık kalitesinin ve üretiminin artırılması amacı ile 30 bin TL hibe verilmektedir. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu vasıtası yatırımların yüzde 50′ si yine bu kurum tarafından yetiştiricilerimize hibe olarak verilmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık Yapmak İstiyorum

Küçükbaş Hayvancılık Yapmak İstiyorum

Ayrıca 2019 ve 2020 yıllarında geçerli olmak üzere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından işletmelere, yatırım ve işletme dönemlerinde geçerli olmak üzere verilen işletme ve yatırım kredileri de bulunmaktadır. Bu şekilde yaptığı başvuruları olumsuz sonuçlananlar Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredilerine başvurarak gerek duydukları finansmanı elde edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Veriyor

Ziraat Bankası tarafından besi, süt ve damızlık hayvancılık konularında verilen krediler bulunmaktadır. Banka tarafından küçükbaş hayvan alımları, yem, ilaç vb. konularda işletme kredileri ile, yine küçükbaş hayvan alımları, ağıl yapımı gibi konularda yatırım kredileri verilmektedir. Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık konusunda en düşük faizli krediyi sunan bankaların başında gelmektedir. Çünkü kredi, Bakanlar Kurulu kararları neticesinde verilmektedir.

Ziraat Bankası tarafından verilen koyun kredilerinin faiz oranları yıllık yüzde 5 faiz oranı ile verilmektedir. Bu krediler çiftçilerimizin finansman durumlarına göre 2 yıl ödemesiz olmaktadır. Kredilerin vadesi normal şartlarda 7 yıldır. Ancak kredi taksitlerini ödemekte zorluk çekenler için ilk 24 ay ödeme alınmamakta ve çiftçilerimizin kalan 5 yılda borçlarını tamamlamaları beklenmektedir. Sadece canlı hayvan alımları değil, barınak yapımı için de bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Kredinin faiz oranları ve tüm şartlarını Ziraat Bankasından öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi 

Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi veriyor.

Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kredi başvuruları Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. İnternet üzerinden, mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi alternatif yollardan başvuru kabul edilmemektedir. Hayvancılık kredilerinde bankaların çiftçilerimizden beklediği nokta elbette ki teminat konusu olmaktadır. 

 • T.C. kimlik belgenin fotokopisi
 • Kredi taksitlerinin ödenebileceğini kanıtlamak amacı ile gelir belgesi
 • Adres belgesi ya da son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturası
 • İşletmeyi tesvik edici belgeler
 • Teminat olarak gösterilecek olan belgeler (Tapu, küçükbaş hayvanlar)

Banka tarafından gerekli görülmesi halinde ek belge ya da teminat talep edilebilmektedir. Banka tarafından traktör kredisi de verilmektedir. İşletmeniz için traktör kredisi gerekiyor ise bankadan alacağınız krediler ile tarımsal ekipman alımlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Şartları

Koyun alımları konusunda finansman almak için banka şubelerine giden çiftçilerimiz, gerekli şartları taşımamaları halinde elleri boş dönebilir.

 • 🐑 Kredi notunun 1300 ve üzerinde olması, kara listede olunmaması ve sicilin temiz olması
 • 🐑 Başvuru yapacak olan çiftçimizin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması
 • 🐑 Şayet kaydı yoksa kayıt yaptırması, sistemdeki bilgileri eski ise güncelleme yapması
 • 🐑 Hazırlanan koyun projesinin bankaya sunulması
 • 🐑 Hayvanların yüzde 25‘ ini karşılayacak kadar sermayesi olması gerekmektedir.

Bu şartlara haiz olan yetiştiricilerimiz kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurularını tamamlayabilirler. Bankada bulunan müşteri temsilcileri tarafından başvurular alınmakta olup, yukarıdaki evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Talep edilen kredi miktarına göre istenen evraklar farklılık gösterebilir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan 300 koyun projesi dahilinde yetiştiricilerimize canlı hayvan dağıtımları yapılmaktadır. 2019 yılı için 300 koyun projesi kapsamında hayvanların temin edilmesi ve dağıtılması işlemleri için süre uzatılmış olup, dağıtımlar 30 Haziran 2019′ a kadar devam edecektir. Proje kapsamında destek almak isteyen çiftçilerimizin aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

Ziraat Bankası 300 Koyun Kredisi Şartları

Ziraat Bankası 300 Koyun Kredisi Şartları

 1. Çiftçilerimizin ipotek ettirecekleri bir taşınmazının olması 
 2. Kredi notlarının yüksek olması 
 3. Hayvanlara zorunlu sigorta yapılması
 4. Proje kapsamında hayvanlara bakılacak büyüklükte mera olması
 5. Küçükbaş hayvancılık konusunda tecrübeli olunması gerekmektedir.

Yetiştiricilerimizin aktif olarak hayvancılık faaliyetlerinde bulunup bulunmamaları önemli değildir. Bu hayvanlara devlet tarafından fiyat garantisi sunulmakta olup, gerekli büyüklüğe ulaştıklarında kesime gönderileceklerdir. Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin başvurularını Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri veya Tarım Kredi Kooperatifleri‘ ne yaptırmaları gerekmektedir. Kaç koyun için başvuru yapılmışsa, başvuruları kabul edilenlere bir sonraki yıl talep ettikleri sayıda hayvan teslimatı yapılacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifleri Ziraat Bankası Koyun Kredisi

2019 ve 2020 yıllarında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığınca yetiştiricilerimize küçükbaş hayvan kredisi verilmektedir. Bu konuda bir tebliğ geçen yıl Resmi Gazete’ de yayınlanmış olup, tarımsal işletmelere düşük faizli kredi kullandırılması hedeflenmektedir.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri küçükbaş kredisi

Verilecek olan bu kredi kapsamında yatırım dönemi için krediler faizsiz olarak kullandırılacaktır. İşletme döneminde yüzde 75 faiz indirimli olan kredilerin üst limiti 5.000.000 TL’ dir. Kredi başvuruları 2019 ve 2020 yıllarında da banka şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. 

Tarım Kredi Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

30362 sayılı tebliğname ile küçükbaş hayvan kredisi kullanmak isteyen çiftçilerimizde aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Yetiştiricilik için 50 baş koyun ve 25 baş keçiye sahip sıfırdan bir işletme kurulumu, ya da var olan işletmelerdeki hayvan sayılarının bu sayılara çıkarılması
 • Besicilik için işletmelerde 50 baş ve üzerinde hayvan alınması ya da var olan hayvan sayılarının 50 başa çıkarılması gerekmektedir.
 • Dişi hayvanların bakanlığın ilgili sistemlerine kayıtlı olması ve 6 ile 24 ay olması gerekiyor.
 • Erkek hayvanların ise minimum 3 aylık ve bakanlık kayıt sistemlerine en az 1 aydır kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Erkek hayvan alımı işletme kredisi, dişi hayvan alımı ise yatırım kredisi kapsamında değerlendirilecektir. Bu da demek oluyor ki dişi hayvan alımları faizsiz olarak gerçekleştirilecektir.
 • Hayvan yetiştiriciliği için barınak yapılması ve var olan ağılların yenilenmesi, balya makinesi, yem hazırlama ünitesi, tartı sistemi, silaj makinesi, çayır biçme makinesi gibi ekipmanlar ile güneş sistemleri, sağım üniteleri ve süt soğutma tanklarının alınması amacı ile kredi verilecektir.

Koyun Kredisi Veren Diğer Bankalar

Aşağıdaki bankalar aracılığı ile de kredi alabilirsiniz. Ayrıca bankaların hayvan alımları için güncel kredi kampanyalarının olmaması durumunda işletme kredilerine başvurabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası

Koyun kredisi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Türkiye İş Bankası’ dır. İş Bankası damızlık koyun alımları için işletme kredisi vermektedir. 24 aya varan vadeler ile İş Bankası’ ndan da krediniz alabilirsiniz.

QNB Finansbank 

Koyun, yem alımı, ağıl inşası için gerek duyulan işletme ve yatırım dönemlerine ait olarak kredi vermektedir. Bu anlamda verilecek işletme dönemine ait krediler ile harcamalarınızın yüzde 85‘i , yatırım dönemine ait harcamalarınızın ise yüzde 75′ i krediler vasıtası ile karşılanacaktır. Ödemeler, hasat dönemlerine göre belirlenebilmektedir. Bu anlamda 120 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi notu sorgulaması yaparak bankalar tarafından başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu bankaların yanı sıra Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen küçükbaş hayvancılık hibe ve destekleri bulunmaktadır. Bu desteklere başvurarak gerek duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nurcan kazanci dedi ki:

  Ben baş vurdum 50 küçük baş istenilen her şeyi vedim bana 2006 kıratın var gecikmiş diye kıredi çıkmadı bu nasi adelet 2006 nere 2019 nere hiç bir bankada gecikmemde yok özel bankalarla çalışıyorum artık

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.