Tarım Kredi

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yaş Sınırı

15.01.2020
97

Konut kredisi  çekmek için bankaların belirledikleri bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bazı bankalar 65 yaş üstü müşterilerine konut kredisi verirken imtina etmektedir. Ziraat Bankası emekli kredisi için gerekli olan evraklar vardır. Zaman zaman faizsiz kredi kampanyalarının başlatıldığı da görülmektedir. Ziraat Bankası tarafından başlatılan konut kredisi kampanyaları ile siz de konut sahibi olabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman şartları sağlayanlara banka tarafından faizsiz kredi imkanı da sunulduğu bilinmektedir. Konut kredisinin yanı sıra bankanın ihtiyaç kredilerini de kullanabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yaş Sınırı

Ziraat Bankası Kredi Kampanyası

Ziraat Bankası devlet bankası olması sebebi ile en düşük faizli krediyi veren bankaların başında gelmektedir. Başlattığı kampanyalar ile müşterilerine uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile destek olmaktadır. Ziraat Bankası tarafından bireysel tüketici kredisi, konut ve taşıt kredisi vermektedir. Ayrıca geçen yılın son çeyreğinde yükselen faiz oranları da yavaş yavaş düşmeye başlamıştır. Özellikle Ziraat Bankası anlaşmalı konut firmalarından yapacağınız konut alımlarında 120 aya varan vadeler ile yüzde 0,99 faiz oranı kullanarak konut kredisi alabilirsiniz.

Ayrıca Ziraat Banksı tarafından başlatılan birleştirilen tüketici kredisi ile geçmiş dönemlere ait birikmiş kredi borçlarınızı 60 aya varan vadeler ile ödeyebilirsiniz. Ancak bankaların müşterilerini bu kredi kampanyalarından yararlandırabilmeleri için aradıkları başı şartlar bulunuyor. Bu şartlara uyan müşteriler kredilendiriliyor. Ziraat Banksı tarafından emekli banka müşterileri için başlatılan Emeklinin Artısı kredi kampanyası dahilinde uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile kredi verilmektedir. Bu paket kapsamında emekli vatandaşlarımız tüketici kredisi ve konut kredisi kullanabilirler.

Ziraat Bankası Kredi Kampanyası

Ziraat Bankası Kredi Kampanyası

Emeklinin Artısı Tüketici Kredisi : Ziraat Bankası tarafından emekli maaş müşterilerine kampanya kapsamında yüzde 1,17 faiz oranı ile tüketici kredisi verilmektedir. Bildiğimiz gibi tüketici kredilerinin vadeleri 60 ay olmaktadır.

Emeklinin Artısı Konut Kredisi : Banka tarafından emeklilere konut kredisi de veriliyor. Kampanya kapsamına 120 ay vadeli olarak kullanabileceğiniz konut kredisinin faiz oranı yüzde 0,99 olacaktır. Bu kampanyadan ve sunulan uygun faiz oranlarından yararlanmak için bankanın sigorta paketlerinden bir kaçını satın almak gerekiyor.

Ziraat Bankası Kredi Şartları

Ziraat Bankası, müşterilerinin kredi başvurularını titizlikle inceliyor. Bankaların en çok önem verdiği konulardan bir tanesi kredinin geri ödenmesi durumu. Bu sebeple kısa şartlardan söz edelim.

Kredi Skoru:  Bir banka müşterisi kredi talebi ile banka şubelerine gittiğinde, dikkat edilecek olan ilk husus kredi notu olmaktadır. Kredi notu müşterilerin 5 yıllık banka geçmişlerini ifade etmektedir. Müşteri daha evvel kredi çekmiş mi, kredi borçlarını düzenli olarak ödemiş mi, kredi kartı var mı, ekstreleri ödenmiş mi, bankada vadeli ya da vadesiz bir mevzuat hesabı var mı? gibi soruların cevapları aranmaktadır.

Düzenli ödememe durumu ve biriken borçlardan dolayı müşterilerin kredi notları düşmektedir. Hatta verilen süre dahilinde borçlar kapatılmazsa, borçların tahsilatı icra marifeti ile gerçekleşmektedir. Bu sebeple kredi borçlarını düzenli olarak ödemeli ve kredi notunuzu yüksek tutmalısınız.

Kredi Notu Aralığı Risk Durumu Kredi Kullanma Durumu
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Kredi başvurunuzun onaylanması için kredi notunuzun 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme linki üzerinden kredi notunuz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelir Durumu : Bankaların dikkat ettiği hususlardan bir tanesi de gelir durumudur. Bankalar belgelenebilir gelir isterler. Zaten kredi çekebilmek için gerekli evraklar arasında gelir belgesi de yer almaktadır. Bankaların düzenli geliri olmayan ev hanımı, öğrenci gibi kesimlere kredi vermediğini ya da düşük limitli kredi verdiklerini biliyoruz. Emekliler için durumu değerlendirecek olursak, emekli banka müşterileri, maaş müşterisi olmaları durumunda bankalar tarafından sunulan avantajlardan ve uygun faiz oranlarından yararlanabilir. Çünkü bu kişilerin gelirleri düzenli gelir kabul edilmektedir. Kredi taksitleri de aylık maaş tutarının yarısından fazla olamamaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Şartları

Ziraat Bankası Kredi Şartları

Yaş: Bankaların önem verdiği hususlardan bir tanesi de yaştır. Yapılan yasal düzenlemeler neticesinde kredi alabilmek için asgari yaş şartı 18′ dir. Emekliler için ise bankalar tarafından belirlenmiş azami yaş sınırları bulunmaktadır. Bazı bankalar 65 yaş ve üstüne kredi vermezler. Bazı bankalar için bu yaş şartı daha yüksek olsa da, akli dengelerinin yerinde olduğuna dair sağlık raporu talep edilmektedir. Ziraat Bankası tarafından Anlaşmalı Firmalar üzerinden yapacağınız konut alımlarında faiz oranları %0,99 olmaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Yaş Sınırı

Yaş konusunda genel kanaat 65 yaş olarak belirlenmiştir. 65 yaş ve üzerinde bankalara yapılacak olan kredi başvuruları risk durumlarına göre de kabul edilebilmektedir. Örneğin PTT anlaşmalı olduğu banka şubeleri tarafından emekli kredisi vermektedir. PTT tarafından 80 yaşına kadar kredi verildiği bilinmektedir. Yaş hususu vade belirlemede de önemlidir. Mesela 78 yaşında PTT maaş müşterisi 2 yıl vadeli olarak kredi kullanabilecektir.

Ziraat Bankası’ nda bu yaş sınırı 70 olarak belirlenmiştir. Ancak bu, 70 yaşın üstündeki müşterilere kesinlikle kredi verilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Ziraat Bankası tarafından emekli müşterilere, maaşlarını bu bankadan almaları koşulu ile kredi verilmektedir. Maaş, bir nevi kredi için referans kabul edilmektedir. Sicilleri düzgün olmak kaydı ile, 70 yaşın üzerindeki kişiler de kredi almaktadır. Elbette ki hayat sigortası da yapılmaktadır. 70 yaşın üstündeki kişilerin alacakları konuta ipotek yapılmasının yanı sıra 2 adet kefil de talep edilmektedir. 

Ziraat Bankası Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Emekli, alacağı konuta karar verdikten sonra kredi talebi için banka şubelerine gidecektir. Bireysel müşteri danışmanları tarafından verilecek olan kredi talep formu eksiksiz olarak doldurulacaktır. Talep formunun yanında aşağıdaki evrakların da müşteri danışmanına verilmesi gerekmektedir;

  1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
  2. Gelir belgesi (Emekli maaş dökümü)
  3. İkametgah belgesi ya da son 3 aya ait fatura
  4. Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu
  5. Alınacak olan konuta ilişkin belgeler (tapu) gerekmektedir.
Ziraat Bankası Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar 

Ziraat Bankası Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Banka tarafından gerekli görülmesi halinde ek teminat ya da kefil talep edilebilir. Ancak emeklilerin teminat olarak maaşları esas alındığından bu kriter banka şubelerine göre değişiklik gösterebilir. Gerekli Evraklar isimli içeriğimizden diğer kredi türleri için gerekli olan evraklar ile ilgili bilgi alabilir ve kredi başvurunuz esnasında bu evrakları banka görevlisine teslim ederek kolayca kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Emekliye Ne Kadar Kredi Veriyor?

Ziraat Bankası tarafından emeklilere verilen tüketici kredisi tutarları ile ilgili de sınırlamalar olacaktır. Emekli banka müşterilerine herhangi bir teminat ya da kefil talep edilmeden maaşlarının 10 katı tutarında kredi verilmektedir. Ayrıca daha evvel basında yer alan hali ile emeklilere 3 maaş avans ve 10 maaş tutarında kredi verileceği gündemde yer almıştı.

  • 1.000 TL emekli maaşı alan : 10.000
  • 2.000 TL emekli maaşı alan : 20 bin TL
  • 3.000 TL emekli maaşı alan : 30 bin TL kredi alabilir.

Ancak konut kredilerinde mevzu değişmektedir. Konut kredileri hem yüksek meblağlar hem de uzun vadeleri beraberinde getirmektedir. Ziraat Bankası tarafından oluşturulan emeklinin artısı paketinde yer alan konut kredisi kampanyası ile 500 bin TL ve üzerinde de kredi verilmektedir. Zaten konut kredilerinde alınacak olan konutun değerinin hesaplanması amacı ile eksper görevlendirilmektedir. Eskper alınacak olan konuta yerinde inceleme yaparak değer biçmektedir. Banka tarafından alınacak olan konutun yüzde 80′ ine kredi çıkmaktadır. Örneğin alacağınız konuta eksper tarafından biçilen değer 200 bin TL ise ancak 160 bin TL kredi alabilirsiniz.

Halkbank Kredi Yaş Sınırı

Halkbank tarafından emekliler için verilen krediler için belirlenen yaş sınırı 80‘ dir. Yaşın vade belirlemede önemli olduğundan söz etmiştir. Örneğin ; 68 yaşındaki bir banka müşterisi 120 ay vadeli olarak konut kredisi kullanabilmektedir. Ancak 72 yaşındaki bir banka müşterisi için de bu sınır 96 ay vadeli olacaktır. 78 yaşındaki bir müşteri konut kredisi çekmek istediğinde peşinat tutarı yoksa kredi çekmesi biraz zor olacaktır. 78 yaşındaki Halkbank emekli maaş müşterisi maksimum 2 yıl vadeli olarak kredi çekebilir. Konut kredisi için yüksek meblağlara ihtiyaç olduğundan kredi çekmek oldukça zor olacaktır. Vakıfbank Emekli Konut Kredisi Yaş Sınırı içeriğimizden de Vakıfbank’ın emeklilere verdiği krediler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

65 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

65 yaş üstü emeklilere hemen hemen her banka kredi vermektedir. Kredi alma şartlarına haiz olanlar bu banklar tarafından verilen kredilerden yararlanarak finansman ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Özellikle PTT tarafından anlaşmalı olan Aktifbank, Türk Ekonomi Bankası, Vakıfbank, ING Bank, Şekerbank, Fibabanka ve Denizbank‘ tır. Bu bankalar tarafından verilen emekli kredilerinden 80 yaşa kadar olan müşteriler yararlanabilmektedir.

Şayet maaşınız ipotek yok veya herhangi bir krediye kesilmiyorsa, kredi notunuz yükse ve emekli maaşınızı Ziraat Bankası’ndan alıyorsanız emekli kredilerine başvurmak için Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.