Tarım Kredi

Ziraat Bankası Eft Havale Saatleri 2020

02.02.2020
90

Türkiye’nin en çok hizmet veren bankalarının başında Ziraat Bankası’nın geldiği şüphesiz olarak bilinmektedir. Ziraat Bankası üzerinden EFT/Havale göndermek için saatler en çok merak edilenler arasında yer alıyor. İş Bankası, Garanti Bankası gibi bankaların da EFT/Havale Saatleri bulunuyor. Çok aranılan ve merak edilen bir konu olması sebebi ile biz de sizler için Ziraat Bankası’nın 2020 yılına ait Eft ve Havale saatlerini araştırdık. 

Ziraat Bankası Eft Havale Saatleri 2020

EFT ve Havale İşlemleri

Eft ve Havale işlemleri birbirlerine çok karıştırılmaktadır. Bir tanesi bankadan bankaya para gönderimi için kullanılır iken diğeri tüm bankalar arası para alışverişlerine olanak sağlamaktadır. EFT’nin açılımı ‘Elektrik Fon Transferi’ olarak bilinmektedir. Bu sistem 1992 senesinde kurulmuş olup herhangi bir banka üzerinden bankalar arasında nakit aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Yalnızca aynı bankalara değil farklı bankaların hesaplarına da TL aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemi için bankaların belirli saatleri olup hafta sonları bu işlem gerçekleştirilememektedir.

Havale işlemi EFT işleminden farklı bir şekilde uygulanmaktadır. EFT farklı bankalardan para gönderme işlemi için kullanılabilirken Havale yalnızca aynı bankalar üzerinden para transferi yapmak için kullanılmaktadır. Yani bu kapsamda TL aktarımı yapmak istediğiniz hesabında sizinle aynı banka hesabı olması gereklidir. Havale işlemleri için herhangi bir saat bulunmamaktadır. Günün herhangi bir saatinde transfer yapacağınız kişinin hesabına para gönderebilirsiniz. Bu işlem hafta sonları da gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca dolar transferi de yapılabilmektedir.

EFT ve Havale arasında farklar vardır.

EFT ve Havale arasında farklar vardır.

Ziraat Bankası EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası üzerinden para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak transfer yapacağınız kişi hesabının hangi banka olduğuna dikkat edin. Transfer yapacağınız kişinin hesabı da Ziraat Bankası ise Havale işlemi ile hafta sonu da dahil olmak üzere günün her saatinde para aktarımı yapabilirsiniz. Ancak transfer yapılacak olan hesap başka bir bankaya ait ise havale işlemini kullanamazsınız. Bu kapsamda ise EFT ile TL aktarımı yolunu seçmelisiniz. Farklı bir bankaya transfer yaparken Havale seçeneğini tercih etmeniz halinde sistem “Hata” verecektir.

Ziraat Bankası’ndan farklı bir bankaya para göndermek için İnternet Bankacılığı ya da Mobil Bankacılığı kullanabilirsiniz. Mobil Bankacılık üzerinden EFT yapmak için;

✦ İlk olarak Ziraat Mobil uygulamasını indirmelisiniz.

Ziraat Mobil Uygulama İndir

Ziraat Mobil Uygulama İndir

Daha sonra uygulamaya T.C Kimlik Numarası ve Mobil Bankacılık Şifreniz ile giriş yapmalısınız.

Ziraat Mobil Uygulama Giriş

Ziraat Mobil uygulamasına T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

✦ Hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza açılacak ekrandan “Hesaplarım” sekmesine tıklayınız.

EFT için hesaplara erişim

EFT işlemini gerçekleştirmek için Hesaplarım sekmesine tıklayınız.

Hesaplarım sekmesine tıklamanız halinde karşınıza şahsi banka hesabınızın bulunduğu sayfa açılacaktır. Oradan “Para Transferi” butonuna basmanız halinde transfer yapılacak olan hesabı seçeceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Para transferini iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hesap No ile para transferi yapmak için açılan sayfadan Hesap No İle kısmına tıklayın. “Alıcı Banka” seçeneğinden transfer yapılacak olan kişinin hesabının bulunduğu bankayı seçin. Daha sonra şubenin bulunduğu yeri, “Hesap Numarasını” ve “Ad, Soyadı” da girdikten sonra “Devam” butonuna basın.

Hesap No İle

Hesap No İle para transferi yapabilirsiniz.

✦ Para aktarım işlemini IBAN No ile de yapabilirsiniz. IBAN Numarası ile işlem yapmak için ise transfer yapılacak kişinin “IBAN Numarasını” ve “Ad, Soyad” kısmını girmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz para transferi yapılacak hesabı “Kayıtlı Alıcı Olarak Ekle” kısmı sayesinde sabitleyebilir, bir sonraki transfer işlemlerinde işlemlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

IBAN No İle

IBAN No İle de para transferi yapabilirsiniz.

✦ Son olarak “Onay” bölümüne geleceksiniz. Banka tarafından verilen saniyeler içerisinde “Onayla” butonuna basmanız halinde işleminiz onaylanacak ve para transferiniz gerçekleşecektir.

Havale/EFT Onay

Havale/EFT Onay

Ziraat Bankası EFT ve Havale Saatleri

EFT işlemlerinin saatli Havale işlemleri için herhangi bir saat olmadığını belirtmiştik. Yani bu kapsamda Havale işlemleri için para transferinizi haftanın her günü ve günün her saatinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak EFT bu şekilde değildir.

Ziraat Bankası EFT saatleri sabah 8:30 ile 17:00 arasında yapılmaktadır. 

EFT işlemleri hafta sonu gerçekleştirilememektedir. 08:30 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilen EFT’ler aynı gün içerisinde karşı tarafa ulaştırılır. Ancak EFT’yi 17:00 saatinden sonra yapmanız halinde para transferi işleminiz ertesi gün gerçekleştirilecektir. Aynı gün yapılması halinde minimum 5 dakika, maksimum 30 dakika içerisinde karşı tarafa ulaşacaktır. Haftasonu EFT yapılmamasının sebebi ise Merkez Bankası‘nın onayından geçiyor olmasıdır. Merkez Bankası onayından geçmeyen EFT’ler gönderilemez. Bu sebeple Bankanın açık olduğu günlerde EFT yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası EFT ve Havale Saatleri

Ziraat Bankası EFT ve Havale Saatleri

Para transferiniz karşı taraftaki kişiye ulaşmamış ise bunun pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bir tanesi olarak karşı taraftaki kişi bilgilerinin hatalı girişmiş olabileceğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra sistemlerde oluşan bakım çalışmaları sebebi ile de para transferi olamayabilir. Sistemde bakım yapılıyor olması halinde EFT’lerin gönderim süresi bir günü bile bulabilecektir.

EFT ve Havale Ücretleri

Ziraat Bankası üzerinden Havale işlemlerinin günün herhangi bir saatinde ve hafta sonu da olabileceğini ancak EFT’lerin yalnızca er erken 08:30 ve en geç 17:15 saatleri arasında olmaktadır. Bu işlemler için her bankada olduğu gibi Ziraat Bankasının da belirli bir ücret tarifesi bulunuyor. Tüm bankaların EFT ve Havale ücretlerini listeleyecek olur isek;

Banka Adı EFT Saatleri EFT Ücreti Havale Ücreti
Ziraat Bankası 08:30 – 17:00 4.50 TL 1.75 TL
Garanti Bankası 09:00 – 17:15 7,75 TL 3.50 TL
İş Bankası 09:00 – 17:00 7.5 TL 3.40 TL
Vakıfbank 09:00 – 17:15 3.50 TL 3,00TL
Yapı Kredi Bankası 09:00 – 16:45 7.75 TL 2.85 TL
Türkiye Ekonomi Bankası 09:00 – 17:15 5.40 TL 2,50 TL
ING Bank 08:30 – 17:15  3,50 TL 3,50 TL
Halkbank 08:00 – 16:30 4,29 TL 1,90 TL
QNB Finansbank 09:00 – 17:00 5.00 TL 2,25 TL

Tabloda görüldüğü üzere bankaların EFT saatleri bu şekildedir. Bu saatlerin haricinde EFT gönderimi yapmanız halinde farklı ücret tarifeleri uygulanacaktır. Tabloda verilen ücretler İnternet ve Mobil Bankacılık için belirlenmiş olan fiyatlardır. ATM’den, Cebe Havale gibi durumlarda ücretlerde değişiklik söz konusu olacaktır. Ziraat Bankası üzerinden EFT işlemlerinde belirlenen saatlerin haricinde para transferi yapmış olduğunuzda;

  • ATM üzerinden yapılan EFT’lerde; 12 TL,
  • İnternet üzerinden yapılan EFT’lerde; 7 TL olacaktır.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

Ziraat Bankası üzerinden yapılan EFT işlemleri minimum 5 maksimum 20 ya da 30 dakika içerisinde karşı tarafa ulaşacaktır. Eğer para transferiniz gerçekleşmemiş ise transfer yapacağınız kişinin bilgilerini yanlış girmiş olabilirsiniz. Yanlış bilgi girerek başkasına transfer de yapabilirsiniz. Tabii ki bu çok düşük bir ihtimaldir. Ancak binde bir size denk gelebilir. Bunların yanı sıra sistemde oluşan teknik sıkıntılardan dolayı da transfer işleminiz yarım kalabilir. Eğer belirlenen süreler içerisinde EFT işleminiz gerçekleşmemiş ve karşı tarafa TL ulaşmamış ise 0850 220 00 00 Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini arayabilir, buradan sorgulama yapabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinin yanı sıra Ziraat Bankası şubelerine müracaat ederek de EFT’niz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Ziraat Bankası resmi web sitesine giriş yapmak olacaktır. Bu siteye giriş yapıp EFT işlemleri menüsüne giriş yaparak transferiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer parayı yanlış bir hesaba yatırmış iseniz hemen banka ile görüşme yapmanız ve düzeltme talebinde bulunmanız gereklidir.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

Resmi Tatillerde EFT Yapılır mı?

Havalenin haftanın her günü ve 24 saat boyunca sürekli olarak yapılabileceğini belirtmiştik. Ancak EFT farklı bankalar arası transfer yapması sebebi ile Merkez Bankası onayı alınması gereklidir. Havale işlemi hafta sonları, resmi tatillerde yapılabiliyor iken EFT işlemi maalesef ki hafta sonları ve resmi tatil günlerinde gerçekleştirilememektedir. Çünkü Kamu Kurum ve Kuruluşları resmi tatillerde çalışmamakta ve işlem yapamamaktadır.  Aynı bankalar arası transferlerde işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bankalar arasında yapılan işlemler için banka sistemleri para transferlerinde otomatik olarak uygulama yapamamaktadır.

Transfer yapacağınız kişinin hesabının da Ziraat Bankasından olması halinde haftanın her günü ve her saati işleminizi kısa sürede halledebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.