Tarım Kredi

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Ettirme

15.01.2020
81

Ülkemizde getirilen yeni bir düzenleme neticesinde bir işyerinde 50’den fazla çalışan var ise Bireysel Emeklilik Sistemi otomatik olarak devreye girerek maaşlarda kesinti oluyor. Ancak bu durumdan dolayı birçok vatandaş mağdur durumda kalıyor. Bu konuda çeşitli yorumlar bulunuyor. Vatandaşın mağduriyetlerini önlemek asında bireysel emekliliğin iptal edilmesine olanak sağlanmıştır. Garanti Bankası, Ziraat Bankası gibi her bankanın Bireysel Emeklilik iptalleri bulunuyor. Bu yazımızda sizler için Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi iptal etme numarası, bu sistemden cayma ve iptalinin nasıl gerçekleştirileceği hususunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bireysel Emeklilik iptali ile ilgili tüm detaylar haberimizde.. 

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Ettirme

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilikten Caymak Mümkün mü?

Geçtiğimiz yılların Ocak ayı itibari ile işletmelerde 50 taneden fazla işçi çalıştırılıyor ise çalışanlar otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine geçiriliyor. Bu durum sebebi ile de maaşlarda kesinti oluyor. Genel anlamda asgari ücret ile çalışan vatandaşları oldukça fazla mağdur eden bu hususta bireysel emeklilikten çıkış yolu bulunmaktadır. Ancak yeni yapılan düzenlemeler ve yeni meydana gelecek olan bir yasa ile tamamen zorunlu hale geleceği konuşuluyor. Kişilerin mağduriyetlerini önlemek ve maaşlarındaki kesintiye son vermeleri adına Ziraat Bankası üzerinden kolay bir şekilde BES iptali gerçekleştirilebiliyor.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma

Mevcut maaşınızdan otomatik olarak kesilen bireysel emeklilik sisteminin iptalini sağlayarak bankaya yatırmak durumunda kaldığınız parayı geri alabilirsiniz. Bu işlem için pek çok seçenek vardır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin iptali için Ziraat Bankası üzerinden en çok kullanılan yol bankanın Müşteri Hizmetlerini arayarak iptal ettirmektir. Ancak Ziraat Bankası geniş bir müşteri kitlesine sahip olması sebebi ile çağrı merkezindeki yoğunluktan dolayı belirli bir süre beklemek durumunda kalacaksınız. BES‘i çağrı merkezinin yanı sıra iptal ettirebileceğiniz diğer seçenekler de bulunuyor.

Bireysel Emeklilik Cayma İşlemleri

İnternet Bankacılığı üzerinden iptal etmek için;

 • İlk olarak Ziraat Emeklilik sayfasına giriş yapmalısınız. Direk yönlendirilmek için linke tıklayınız. Açılan ekranda “Bireysel” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra karşınıza gelecek ekranda T.C Kimlik Numarası ve Cep Telefon Numaranız ile giriş sağlayabileceğiniz ekran açılacaktır. Bu bilgiler de doğru ve eksiksiz girmenizin ardından sayfaya yönlendirileceksiniz.
 • Eğer cep telefon numaranız sistemde kayıtlı ise direk sayfaya yönlendirilirsiniz. Açılan sayfadan “Değişiklikler ve Talepler” butonuna tıklayınız.
 • Sağ altta mevcut olan “Cayma Talebi” menüsüne tıklayıp “Cayma Talebi Bilgilendirme” mesajı gelecektir. Buradan “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklamanız gerekecektir.
 • Cayma talebinizden sonra bankada bulunan hesabınıza tutar aktarılacaktır.
Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Bireysel İnternet Şubesi

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Bireysel İnternet Şubesi

Müşteri Hizmetlerini arayarak iptal işlemi gerçekleştirmek için;

0850 222 97 00 Ziraat Bankası Sigorta Şirketleri’ni arayarak Bireysel Emeklilik hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu işlem için cep telefonunuzdan numarayı arayarak sırası ile 1 ve tekrar 1’i tuşlayıp T.C kimlik numaranızı girdikten sonra talep edilen diğer bilgileri de sisteme verdikten sonra Bireysel Emeklilik Sisteminizi iptal ettirebilirsiniz. İptal işleminden 2 hafta sonra paranız geri iade edilecektir.

Ziraat Mobil Emeklilik üzerinden iptal için;

 • İlk olarak cep telefonunuzun Google Play Store ya da App Store kısmından Ziraat Emeklilik Mobil uygulamasını indirmeniz gereklidir.
 • Açılan uygulama sayfasına “T.C Kimlik Numarası” ve “Sistemde Kayıtlı Olan Cep Telefon Numarası” ile birlikte giriş yapmanız gereklidir. Bilgileri doğru girdikten sonra “Giriş” butonuna tıklayınız.
 • “Giriş” butonuna bastıktan sonra sistemde kayıtlı cep telefonunuza tek kullanımlık bir şifre SMS aracılığı ile gelecektir.
 • Giriş yaptıktan sonra sol alt köşede bulunan “Menü” simgesine tıklamanız gereklidir.
 • Menüye tıklamanızın ardından “İşlemler” menüsünün altında bulunan “Cayma Talebi” butonuna tıklanması gereklidir.
 • Cayma Talebine yönelik “Cayma Talebi Bilgilendirme Mesajı” açılacaktır. Bu mesajın sol altında yer alan “Cayma Talebine Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklamanızın ardından işlem gerçekleşecek ve paranız kısa zamanda hesabınıza yatırılacaktır.

Ziraat Bankası üzerinden Bireysel Emeklilik Sisteminizi bu şekilde cayma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Numarası

Bireysel Emeklilik Sigortası yüzünden birçok kişinin mağduriyet yaşadığını biliyoruz. Vatandaşların istekleri olmadan çalıştıkları yere bağlı olarak  maaşlarından otomatik olarak bir miktar Bireysel Emeklilik kesintisi olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak adına Ziraat Bankası üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi’nin iptali için verdiğimiz yolları kullanabilirsiniz. Bu yolların yanı sıra en kolay sayılabilecek olan çağrı merkezi aracılığı ile iptal etmek olacaktır. Her bankanın BES iptali için belirli numarası bulunuyor. Ziraat Bankası BES iptalini;

ꕥ0850 222 97 00ꕥ

Numarasını arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Numarayı arayıp sırası ile Otomatik Katılım Sistemi için tuşuna basınız. Daha sonra Bireysel İşlemler için tekrar 1 tuşuna bastıktan sonra Bireysel Emeklilik Menüsü için tekrar 1’e basınız. T.C kimlik numaranız talep edilecektir. T.C kimlik numaranızı doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek bilgilerinizin kontrolü sağlandıktan sonra diğer talep edilen bilgileri de vererek iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri İletişim Merkezi hafta içi her gün 09:00 ve 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi veriyor. Bu kredilerden yararlanarak emekli olabilir ve mevcut prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Numarası

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptal Numarası

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bankası üzerinden cayma işlemi ve ayrılma işlemi birbirinden farklıdır. Tıpkı cayma işleminde olduğu gibi birkaç adımda Otomatik Katılım Sisteminizi iptal edebilirsiniz.

İnternet Sitesi aracılığı ile ayrılma işlemi için;

 •  İlk olarak cayma işleminde olduğu gibi Ziraat Emeklilik web sitesine girmeniz gereklidir. Açılan ekranda “Bireysel İnternet Şubesi” ne tıklayınız.
 •  Açılan ekrana “T.C Kimlik Numarası” ve “Sisteme Kayıtlı Cep Telefonu Numarası”nı girmeniz gereklidir. Bu bilgileri de girdikten sonra “Giriş” tuşuna basınız.
 •  Sisteme giriş yaptıktan sonra “Değişiklik ve Talepler” butonuna tıklayınız.
 • Açılan ekrandan sağ taraftaki menü de bulunan “Ayrılma Talebi” butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza bir bilgilendirme mesajı çıkacaktır. Bu bilgilendirme mesajından “Ayrılma Talebine Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklayınız.
 • Ayrılma İşlemi yapılacak olan Otomatik Katılım Sistemi sözleşmesi ile ilgili “Hesap Özet Profili” karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz bu özet profilini indirebilir ya da mail adresine gönderebilirsiniz. “İşleme Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 •  Ayrılma Talebinde bulunacak olan kişiye yatırılacak olan tutarın hesap bilgileri seçildikten sonra işleme devam edilir. Bu işlemden sonra da ayrılma talebi işleme alınır ve kısa zaman içerisinde kişinin hesabına gerekli tutar aktarılır.

Emeklilik Mobil Şube aracılığı ile ayrılma işlemi için; 

 • Cep telefonunuzda mevcut olarak bulunan App Store ya da Google Play Store kısmından Ziraat Emeklilik Mobil Şubeyi indirin.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra giriş işlemi başlayacaktır. Giriş için açılan ekrana “T.C Kimlik Numarası” ve “Sistemde Kayıtlı Cep Telefon Numarasını” girin. Daha sonra “Giriş” tuşuna basın.
 • Kayıtlı cep telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi istenilen yere doğru bir şekilde girin ve “Giriş” tuşuna basın.
 • Giriş işleminden sonra açılan sayfada “Menü” sembolüne tıklayınız. “İşlemler” menüsünün altına açılan pencerelerden “Ayrılma Talebi” butonuna basınız.
 • Bilgilendirme mesajı ekranı karşınıza gelecektir. Bu pencerede de “Ayrılma Talebine Devam Etmek İstiyorum” butonuna basınız.
 • Yine sizler için bir “Hesap Özet Profili” ekranı açılacaktır. Bu ekranı dilerseniz indirebilir ya da mail adresinize gönderebilirsiniz. “İşleme Devam Et” butonuna bastıktan sonra bir diğer adıma geçebilirsiniz.
 • Ayrılma işlemini gerçekleştiren kişinin hesap numarasına belirlenen rakam kısa zamanda yatırılır ve OKS iptali gerçekleşmiş olur.
Emeklilik Mobil Şube aracılığı ile ayrılma işlemi için

Emeklilik Mobil Şube aracılığı ile ayrılma işlemi için gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Cayma Süresi

Çalışanlar iş başladıkları gün bu konuya ilişkin gerekli açıklamalar ve bildirimler yapılır. Çalışan bu bildirim tarihini takiben 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanabilecektir. Ancak daha öncesinde kullanması mümkün değildir. Eğer bir çalışan Otomatik Katılım Sisteminden cayma ya da ayrılma işlemi gerçekleştirir ise daha sonra kendi isteğine göre tekrar sisteme dahil edilmeyecektir. Fakat aynı işyerinde çalışmaya devam eder ise Müsteşarlıkça belirlenen esaslara göre hemen hemen iki senede bir tekrar sisteme kayıt edilir.

Ev hanımlarına emeklilik geliyor. İçeriğimizi inceleyebilir ve ev hanımlarının hangi şartlar dahilinde emekli olabileceği ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile bireysel emeklilik başlatabileceğiniz gibi, bu işlemi belirlenen süre dahilinde iptal de edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.