Tarım Kredi

1 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?

03.02.2020
46

İşletmenizi yeni kurdunuz. Giderlerin haddi hesabı yok ve kredi almak istiyorsunuz. Ancak bankalar yeni esnaflara kredi verir mi bilmiyorsunuz. Vergi levhanız yeni olsa da kredi alabilirsiniz. Devlet kurumları bunlara dikkat etse de bankalar tarafından önemli olan kredi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızdir. Halkbank tarafından faizsiz esnaf kredisi verilmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası, Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası gibi bankalar tarafından esnaflara özel kredi kampanyaları geliştirilmiştir. Kefil ya da teminat sunmak kaydı ile bu bankalardan kredi alabileceğiniz gibi kefilsiz esnaf kredisi veren bankalar da bulunuyor. İçeriğimizden yeni esnaflara kredi veren tüm bankaları ve şartlarına ulaşabilirsiniz.

1 Aylık Esnaf Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Yeni esnafın bankalardan kredi alıp alamayacağı konusu her zaman gündemde yer tutmuştur. Kimi 3 yıllık bilançoya bakarken kimi bankalar 1 aylık vergi levhasına kredi verebiliyor. Ayrıca işletmenizin gelir durumuna göre de başvurunuz değerlendirilecektir. Ticari kazanç sahipleri, adi komandit şirketler, adi şirketler, kolektif şirketler, serbest meslek sahipleri vergi levhası bulundurmak zorundadır. Bu işletmelerin sahipleri vergi levhaları ile birlikte kredi çekebilmektedir. Vergi levhasına kredi veren pek çok banka vardır. Bankalar esnaf ve sanatkarlarımızı desteklemek amacı ile çeşitli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Ayrıca faizsiz kredi veren bankaların da olduğu bilinmektedir.

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Vergi Levhası İle Kredi Alma Yöntemleri

Bankalar, bireysel müşterilerinin yanı sıra işletme sahipleri için de kredi vermektedir. Özellikle işletmelere verilen kredilerin ve kredi kartlarının limitleri yüksek olmaktadır. Tabi çekilecek olan bu kredinin tutarı ya da diğer detaylar bankalara göre değişecektir. Verilen bu kredilerden bazılarının devlet destekli olduğu bilinmektedir. Esnaflarımızın en çok tercih ettiği kredi türlerinden bir tanesi nakdi kredilerdir. Bazı bankalar da esnaflarımızın kredi taksitlerini daha rahat ödeyebilmeleri amacı ile vadeleri daha esnek tutabilmektedir.

Esnafların banklardan kredi alabilmelerinin ilk yolu bu bankalar ile aralarında bir ticari ilişki bulunmasıdır. Şayet şirketin yatırım hesapları varsa, esnafın kredi çekmesi daha kolay olacaktır. İşletmenin bankaya tanıtılması amacı ile bazı evraklar bankaya iletilir. Bankalar bu evraklar doğrultusunda şirketin kredilendirilip kredilendirilmeyeceğine dair karar verir. Vergi levhası ile kredi alabilmek mümkündür. Ancak önemli olan vergi levhasının süresi olacaktır. Zaman zaman bankalar yeni esnaf için kredi kampanyaları düzenlemekte ve uygun faiz oranları ile kredi vermektedir. Şu an için böyle bir güncel kampanya söz konusu olmamakla birlikte esnaf ve sanatkarlarımızın kredi alabilmeleri için vergi levhalarının en az 6 aylık olması gerekiyor.

Vergi Levhası İle Kredi Alma Yöntemleri

Vergi Levhası İle Kredi Alma Yöntemleri

Bankalara giderek kredi başvurusu yaptığınızda sizden bazı evraklar sunmanız talep edilecektir. Sunacağınız evraklardan bir tanesi işletmenin bilanço ve gelir tablosu olacaktır. Çekeceğiniz kredi tutarı ile geliriniz dengeli olmaktadır. İlk aşamada işletmelerin yüksek oranlarda kar etmesi mümkün olmadığından dolayı bu şartlarda kredi almaları da oldukça zor olmaktadır. İşletmeler ilk kuruldukları anlarda en kritik dönemlerini yaşarlar. Müşteri çevresi edinmek, sektörde tanınmak oldukça zor olmaktadır. İşletme sahipleri kazanç sağlayamadığından dolayı bankalar kredi taksitlerini ödeyemez fikrine kapılarak kredi vermek istemezler.

Aylık belirli bir tutarda geliri bulunmayan ve bankalara gelir sunamayan esnaflarımızın bankalardan ticari kredi alması da mümkün olmayacaktır. Bu sebeple yapılması gereken bireysel tüketici kredilerine başvurmak olacaktır.

Vergi Levham Yeni, Kredi Alabilir miyim?

İşletmenizi kurdunuz. Ancak elinizi kolunuzu sallayarak faaliyete başlayamazsınız. Bu aşamada yapılması gereken işletme faaliyetlerine yasallık kazandırmak olacaktır. İlk olarak belediyeye giderek bazı evrakları teslim etmeniz ve yasal olarak faaliyete başlayacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Belediyeden sonra vergi dairesine giderek vergi levhası almalısınız. Vergi levhası almanın zorunlu olup olmadığı merak edilmektedir. Vergi Usul Kanunu kapsamında, vergi mükellefi olan kişilerin vergi levhası almak zorunda olduğu bildirilmiştir. Vergi levhası almak için Vergi Dairesi’ne gittiğinizde sizden aşağıdaki evraklar talep edilecektir;

 • T.C. kimlik belgesi
 • İşe başlama bildirim formu
 • İşyeri kira ise kira kontratı, size aitse tapu fotokopisi
 • İmza sirküleri,
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile birlikte başvurunuzu yapabilir ve vergi levhası alabilirsiniz. İş yerinizi açtınız ve prosedüre uygun olarak faaliyete başladınız. Bu noktada krediye ihtiyacınız oldu. Vergi levhası yeni olanlara ne yazık ki bankalar kredi vermeyecektir. İhtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla bu aşamada bankalardan bireysel tüketici kredisi alabilirsiniz. Ancak 6 ayı doldurmayı bekleyerek işletmenizin akıbetini gözlemleyerek vergi levhanızla kredi alabilirsiniz.

Vergi Levham Yeni, Kredi Alabilir miyim

6Bankalar 6 aylık vergi levhasına kredi verirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredisi

Kredi veren banklar hakkında bilgi vermeden evvel esnaf ve sanatkarlarımıza kredi imkanı sunan bir kurumdan bahsetmek istiyorum. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri ortağı olanlara düşük faizli kredi imkanı sağlıyor. Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar ile faizin bir kısmına devlet tarafından destek veriliyor. Yıllık %4 – %5 faiz oranı ise esnafımız tarafından karşılanıyor. Bu kredilerden yararlanmak için ilk olarak işletme kurulumundan sonra Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri’ne giderek üye olmanız gerekiyor. Gerekli evrakların ve aidatın ödenmesinden sonra ortak oluyorsunuz.

Kooperatif banka ortaklığı ile kredi veriyor. Aslında bankaya karşı size kefalet veriyor diyebiliriz. Yasal olarak faaliyet göstermeye başladıktan 6 ay sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi hesaplaması bağlantısından ödeme planlarını inceleyebilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra yönetim kurulu tarafından başvurunuz incelenir. Tahkikat olumlu sonuçlanırsa evraklarınız Halkbank’a gönderilir. Halkbank da hakkınızda bir inceleme başlatır. Şayet inceleme olumlu olursa kredi tutarı hesabınıza yatırılır. 

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Yeni esnafımıza kredi alabilmeleri için iki farklı yöntem sunuyoruz.

 1. Şayet 1 aylık esnafsanız açık konuşalım bankalar size kredi vermek istemez. Ticari değil bireysel tüketici kredilerine başvurun!
 2. Esnaf kredisi almak istiyorsanız 6 ay bekleyin. 6 ayı tamamladıktan sonra bankalara ticari krediler için başvuru yapın.
Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

 • Vakıfbank Esnafa Halden Anlayan Kredi

Vakıfbank esnafa halden anlayan kredisi 36 aya varan vadeler ile 50 bin TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. Banka, esnaflarımızın zor durumda kalmamaları adına 3 farklı ödeme seçeneği sunmaktadır. İster taksitlerinizi erteler, ister sabit taksitlerle, isterseniz de değişken taksitlerle ödeyebilirsiniz. Kredili bankomat ve ticari kredi kartı alarak bu krediden yararlanabilirsiniz.

 • Şekerbank Esnaf Kredisi 

4 aya kadar taksit erteleme imkanı ile birlikte 60 aya varan vadeler ile Şekerbank’tan  6 aylık vergi levhası ile birlikte kredi alabilirsiniz. Şekerbank esnaf kredisi ve kredi şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Şekerbank esnaf kredisi veriyor.

 • Yapı Kredi Esnaf Kredisi

Esnaf ve KOBİ’ lerimizin makine ve ekipman, ofis malzemesi gibi ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak kullanılabilecek bir kredidir. 36 aya varan vadeler ile aylık, 6 aylık ödeme seçenekleri ile kredinizi alabilir. Yapı Kredi tarafından verilen esnaf kredilerinin üst limiti bulunmamaktadır.

 • Ziraat Bankası Esnaf Kredisi 

Esnaflarımıza kredi imkanı sunan bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankası olmaktadır. Banka tarafından

 • KOBİ değer kredisi,
 • rotatifi,
 • iskonto,
 • nakit yönetim,
 • taksitli,
 • dövizli,
 • spot gibi pek çok kredi kampanyası bulunmaktadır. Bu kredilerden yararlanmak için Ziraat Bankası şubelerine giderek detaylı bilgi alabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca Garanti BankasıQnb Finansbank gibi bankalar tarafından da esnaf kredisi verilmektedir.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Bu bankalar tarafından verilen kredilerden yararlanmak için aşağıdaki şartlara sahip olmak gerekiyor;

 • Kredi notunuzun yüksek olması
 • Sicilinizin temiz olması
 • Esnaf ve sanatkar olmak
 • 6 aydır vergi levhası sahibi olmak
 • Gelir beyan etmek
 • Vergi borcu olmaması
 • İş yerinin mali durumunun kötü olmaması gibi şartlar aranmaktadır.
Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Şayet banka işletmenin mali tablolarını inceledikten sonra herhangi bir sıkıntı olmadığını görürse başvurunuzu kabul edecektir.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Gerekli şartları taşıyorsanız banka şubelerine aşağıdaki evrakları beyan ederek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vergi dairesi mükellefiyet belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Yıllık ciroyu gösteren belge
 • Esnaf sicil kayıt belgesi ile başvurularınızı yapabilirsiniz.

Esnafa Faizsiz Kredi Veriliyor mu?

2020 yılında esnaf ve sanatkarlarımız tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de faizsiz kredi alıp alamayacaklarıdır. Bankalar tarafından ihtiyaç kredileri ve ticari krediler belirli faiz oranları dahilinde sunulsa da esnafa faizsiz kredi imkanı sunan bir banka var, o da esnaf bankası olarak bilinen Halkbank. 

Faizsiz kredi kullandırımına ilişkin 1898 sayılı karar ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Halkbank esnaf kredisi 2020 yılında esnafların yüzünü güldürecek.

Kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren, ustalık belgesine sahip olarak yeni iş yeri kuran ve genç girişimcilere banka tarafından 2020 yılında faizsiz kredi verilmektedir. Herhangi bir esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olanlar, üye oldukları kooperatiflere başvurularını yapabilirler. Ancak ortak olmayanlar direkt olarak Halkbank şubelerine giderek başvurularını yapabilecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Ocak, Şubat  ve Mart aylarında 2020 yılı içerisinde duyuruldu. Başvurularınızı hemen yaparak  30 bin TL. faizsiz kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Yeni esnafımız vergi levhaları da yeni olduğu için ticari kredi çekemeyecektir. Ancak ilk aylarda maddi anlamda sıkıntı yaşayan esnafımız bankaların ihtiyaç kredisi kampanyalarına başvuru yapabilirler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.