Tarım Kredi

Kredi Kartı Borcunun Varlık Şirketine Devredilmesi 2020

Bankalar tarafından borçlar ihale karşılığında varlık şirketlerine devredilmektedir. Varlık şirketlerine devredilen borçların zamanaşımı 10 yıldır. Borcum hangi varlık şirketinde diye merak edenler sorgulama işlemi yaparak bu konuda bilgi alabilirler. Varlık şirketleri bankaların sahip olduğu bütün yetkilere sahip olduğunda dolayı ev haczi yapabilmektedir. İnternet üzerinden varlık şirketlerine devredilen borçların sorgulanması da mümkündür. Basında varlık şirketlerinin kapatılacağı ile ilgili söylemler yer  almaktadır. İçeriğimizden kredi kartı borcunun varlık şirketlerine devredilmesi hususunda detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Kredi Kartı Borcunun Varlık Şirketine Devredilmesi 2020

Kredi Kartı Borçlarının Varlık Yönetim Şirketlerine Devri

Bankalara borcunuz mu var? Borlu şahıslar için süreç oldukça uzun ve meşakkatlidir. Bankalar, borçlu müşterilerine zaman zaman yapacakları uyarılar ile borçlarını en kısa sürede ödemeleri hususunda ikazlarda bulunur. Kredi ve kredi kartı borçları için durum değişiklik göstermektedir. Kredi kartı borçlarının bir takvim yılı içinde asgari tutarının 3 kez ödenmemesi durumunda kredi kartları bloke olmaktadır. Bu aşamadan sonra borçlara gecikme faizi işlemekte ve borç sürekli olarak artmaktadır.

Mevcut borcun ödenmesi için banka müşterisini sürekli olarak arar. Bu durumda borçlu şahsın ilk muhatabı elbette ki bankadır. Bankalar müşterilerinin borçlarını kapatabilmesi amacı ile kendilerine ek ödeme süreleri vermektedir. Bu süre 90 gündür. 90 günlük süre zarfında şayet borçlu, borcunu ödeyeceğini taahhüt ederse bu durumda herhangi bir yasal işlem başlatılmaz ve borcun tahsilatı beklenir.

Ancak borçlu şahıs ek süreden yararlanamaz ve borcunu ödemez ise bu durumda hakkında icra takibi başlatılacaktır. Banka tarafından tahsilatı yapılamayan borçlar bu sayede icra marifeti ile tahsil edilecektir. Son zamanlarda hayatımıza giren yeni kavramlardan bir tanesi de varlık şirketleri olmaktadır. Varlık şirketlerinin borçlarımıza dahil olma süreci aşağıdaki şekillerde işlemektedir.

Kredi Kartı Borçlarının Varlık Yönetim Şirketlerine Devri

Kredi Kartı Borçlarının Varlık Yönetim Şirketlerine Devri

 1. Bankalar müşterilerinden 2 ya da 3 yıl boyunca tahsil edemedikleri bu borçları varlık şirketlerine devretmektedir.
 2. Devri yapılan bu borçlar şu an için aktif olan 19 varlık yönetim şirketine iletilmektedir. 
 3. Bu şirketlerin borçları alması aşaması ihaleden müteşekkildir.
 4. Bankalar bir ihale başlatır. İhaleyi kazanan varlık şirketine borcun devri yapılır. 
 5. Borcun devri yapıldıktan sonra varlık şirketleri müşterilere ulaşırlar.
 6. Uygun faiz oranları ve orta halli vadeler sunarak bankaların tahsil edemedikleri borçları tahsil etmeye çalışırlar.
 7. Tahsilatı gerçekleşen borçlardan varlık şirketlerinin de belirli bir miktarda kazandığından söz etmek mümkün olmaktadır.

Varlık şirketlerine kredi ve kredi kartı borçları devredilmektedir. Borçlarınızın devredilip devredilmediği ile ilgili sorgulama yapmanız ya da hangi şirketin ihaleyi kazandığı konusunda detaylı bilgi almanız mümkün olmaktadır.

Varlık Şirketine Devredilen Borç Sorgulama

Borcunuz varlık şirketlerinden herhangi birinde olabilmektedir. Sorgulama işlemi yapılabilmesi için Varlık Yönetim Şirketlerinin dahil olduğu bir dernek (VŞY/D) kurulmuş ve borç sorgulama ekranı açılmıştır. Sorgulama işleminin  yapılabilmesi için kredi kartı borçlusu olduğunuz bankalar vasıtası ile de detaylı bilgi alabilirsiniz. Banka ile yapılan ihaleyi hangi şirket kazandıysa bu durumda borcunuz da ona devredildi anlamına gelmektedir.

Varlık şirketleri BDDK’ ya bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerin sayısı şu an için 21′ dir.

 • Adil Varlık Yönetim
 • Arsan Varlık Yönetim
 • Armada Varlık Yönetim
 • Birikim Varlık Yönetim
 • Boğaziçi Varlık Yönetim
 • Denge Varlık Yönetim
 • Deren Varlık Yönetim
 • Doğru Varlık Yönetim
 • Efes Varlık Yönetim
 • Emir Varlık Yönetim
 • Gelecek Varlık Yönetim
 • Hayat Varlık Yönetim
 • Hedef Varlık Yönetim
 • İstanbul Varlık Yönetim
 • Mega Varlık Yönetim
 • Metal Varlık Yönetim
 • Met-Ay Varlık Yönetim
 • Sümer Varlık Yönetim
 • Vera Varlık Yönetim
 • Yunus Varlık Yönetim

Borcunuz bu şirketlerden herhangi birine devredilmiş olabilir.

Borcun Hangi Varlık Şirketinde?

2-3 yıldır tahsilatı gerçekleşmeyen borçlar bankalar tarafından bu varlık şirketlerine devredilmektedir. Borcunuzun hangi varlık şirketinde olduğunun sorgulamasının yapılabilmesi için kullanılacak pek çok yöntem vardır. Bunlardan ilki yukarıda sizlerle linkini paylaştığımız sistem üzerinden sorgulama yapılması olacaktır.

 1. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği’nin kurduğu sistemde sorgulama yapılması
 2. Banka şubelerine giderek borcunuzun hangi varlık şirketinde olduğunun öğrenilmesi
 3. Yukarıda listesine yer verdiğimiz Varlık Yönetim Şirketleri’nin resmi internet hesapları üzerinde yer alan sorgulama araçlarını kullanarak borcunuzun hangi varlık şirketinde olduğunun sorgulamasını yapabilirsiniz.
Borcun hangi varlık şirketinde

Borcun hangi varlık şirketinde

Borcunuzun hangi varlık şirketine devredildiği konusunda detaylı bilginiz yoksa sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Devir işlemi yapıldıktan sonra bankanın anlaştığı firma tarafından da aranabilir ve bu şekilde de borcunuzun hangi varlık şirketine devredildiğini öğrenebilirsiniz. Varlık şirketleri uygun faiz oranları sunarak müşterilerin bir an evvel borçlarından kurtulmasını ve borcun tahsilatının gerçekleşmesine yardımcı olan şirketlerdir. Bankalar tarafından borcun devredilmesi yönünde bir karar çıkarsa yıl sonunda borçların tasfiyesi gerçekleştirilir. Bankalar bu yönde bir karar vermemişse, borcunuzun tahsilatı yapılmamış da olabilir. Varlık şirketine devredilen borç ödenmezse icra yöntemleri kullanılarak borç tahsil edilmektedir.

Varlık Şirketleri Ev Haczi Yapabilir mi?

Varlık yönetim şirketlerini tefeciler gibi yasal olmayan şahıs ya da kuruluşlar olarak değerlendirmemek gerekiyor. Bu şirketler yasal olarak faaliyet gösteriyor. Bankalar tarafından kendilerine borç devri yapılması aslında yetki devrinin yapıldığı anlamına da gelmektedir. Yani bu şirketler bankaların sahip olduğu bütün yetkilere sahip olmaktadır. Bankalar nasıl ki borçların tahsilatını gerçekleştirmek için çalışır, müşterilerine ek süre tanır ve bu sürede borç ödenmezse icra yoluna giderek tahsilat yapmaya çalışırsa, tüm bu aşamalar varlık yönetim şirketleri için de geçerli olmaktadır.

Yani bu şirketler tıpkı bankalar gibi icra tahsisi yapabilir. Kredi ya da kredi kartı borcuna karşılık, ipotek gösterilen taşınır ya da taşınmaza haciz konulabilir. Hatta şirket bu mal varlıklarını satarak tahsilat işlemini de gerçekleştirebilir. Bankaların sayfalarında ihale yolu ile satılan ev, araba, arsa gibi ilanlara rastlamak mümkünse varlık yönetim şirketleri işte bu taşınır ya da taşınmaz malları borcun tahsilatına karşılık satışa çıkarabilir. İcra gelirse ne yapmalıyım? diye merak edenler içeriğimizden icra durdurma yöntemlerini inceleyebilirler.

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zamanaşımı

Borç konusunda zaman aşımı süresi bildiğimiz gibi 10 yıldır. 10 yıl içinde alacaklı tarafından borcun tahsil edilmesi dair herhangi bir talep olmaz ya da borçlu borcunu ödeyeceği yönünde bir açıklamada bulunmazsa, bu durumda borç zamanaşımına uğrayacak demektir. Zamanaşımının işlememesi için 10 yıl süre zarfında borçlu şahsın borcunu ödemeyeceğini ikrar etmemesi yani bu yönde bir açıklamada bulunmaması gerekmektedir. Şayet borçlu şahıs, 3 ay, 5 ay gibi süre zarfında borcunu ödeyeceğini taahhüt ederse bu durumda zamanaşımı duracaktır ve borcun tahsilatı beklenecektir.

Fakat alacaklı, borcunun tahsil edilmesi yönünde herhangi bir işlem yapmaz ya da alacağın tahsilatından vazgeçerse zamanaşımı süresi sonunda borç düşecek ve tahsilatından vazgeçilecektir. İcra dosyaları her yıl yenilenmektedir. Şayet bir kere hakkınızda icra takibi için bir dosya açıldıysa ve dosyada herhangi bir işlem yapılmadıysa, bu durumda harç yatırılmaması durumunda icra müdürlüğü tarafından dosyanız geri plana atılacaktır. Bu da demek oluyor ki harç yatırarak her yıl dosyanızı ileriye almanız gerekmektedir. 

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zamanaşımı 

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zamanaşımı

Alacaklı şahıs 3 yılın geçmesinden sonra isteğe bağlı olarak bir dosya daha açma hakkına sahiptir. Şayet bir dosya açılırsa 10 yıllık süreç tekrar başlamış olacaktır. Varlık şirketi zamanaşımı içeriğimizi inceleyebilir ve süreler hakkında bilgi sahini olabilirsiniz.

Varlık Şirketleri İle Pazarlık Yapılabilir

Varlık şirketleri bankalardan müşterilerinin borçlarını satın alan bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu borçların satın alınabilmesi için bankalara cüz-i miktarlar ödenmektedir. Bu tutarlar bankalar ile varlık şirketleri arasında imzalanan protokol gereği belirlenmektedir. Borçların devri gerçekleştikten sonra borçların kapatılması için varlık yönetim şirketleri ile bir pazarlık yapabilirsiniz. Faiz gibi eklentiler ile borçlardan daha fazla tutarlar talep edilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu sebeple borçlarınızı ödeyeceğinizi taahhüt etmeniz durumunda pazarlığa gidebilirsiniz.

Ödeme planında yazan taksit tutarlarının size uymaması durumunda yeni bir ödeme planı hazırlanmasını talep edebiliyor. Şirket tarafından size ilk sunulan rakamı kabul etmeyerek tutarı indirmek için bir talepte bulunabilirsiniz. Ödeme planında yer alan tutarın yüksek olması durumunda da yeni bir ödeme planı oluşturulmasını talep edebilirsiniz. 

Varlık Şirketleri İle Pazarlık 

Varlık Şirketleri İle Pazarlık

Pazarlık etmenin mümkün olduğunu unutmayın ve bütçenize göre ödeme planı vs. belirleyin.

Varlık Şirketi Mağdurları Var mı?

Basında varlık yönetim şirketleri ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği yer almaktadır. Vatandaşlarımız tarafından bu şirketlere ciddi manada tepki gösterilmektedir. İnsanlar tarafından bu şirketler tefeciler ile aynı kefeye konulmaktadır. Varlık şirketlerinin tefeci olduğunu söyleyen pek çok kişiye de rastlamak mümkün olacaktır. Bankalardan devralınan borçlara yüksek faiz oranlarının eklenmesi ve ödeme planlarının yüksek tutarlarda hazırlanması mümkündür. Bu mağduriyetin sebebi aslında bu şirketlerin geniş yetkiler ile donatılmasından kaynaklanmaktadır. 

Şirketler bankaların sahip oldukları bütün yetkilere sahip olduklarından dolayı ev ve taşıt haczi yapabilmekte, çalışan maaşlarına bloke yapabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlarda karşılaşmanız halinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na şirketi şikayet etme yetkiniz bulunmaktadır. 

Kredi kartı borcu olan vatandaşlarımızın şayet borçlarının devri yapılmışsa varlık yönetim şirketleri tarafından kısa süre içerisinde aranmaları muhtemel olacaktır. Yapacağınız pazarlıkla tutarları düşürme hakkınız olduğunu ve haksız ödeme planı yapılması durumunda şikayet hakkınız olduğunu unutmayınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.