Tarım Kredi

İpekböceği 2020 Desteklemesi Ne Zaman Ödenir?

05.02.2020
124

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mazot gübre desteği, arıcılık desteği, koyun ve keçi desteği, buzağı desteği gibi pek çok hususta çeşitli tutarlarda destek sağlanmaktadır. Vatandaşlar Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde başvuru yaptıktan sonra destekten almaya hak kazananlar destek ödemelerinin ne zaman ödeneceği hususunda araştırma yapmaya başlıyor. İpek böceği yetiştiriciliği yapan üreticilere de devlet tarafından destek veriliyor. Bu kapsamda verilen desteklerin ödeme tarihleri merak ediliyor. İçeriğimiz de konuya ilişkin bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

İpekböceği 2020 Desteklemesi Ne Zaman Ödenir?

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği

İpek böceği ülkemizde tekstil sanayisinde oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple devlet tarafından yetiştirilmesi ve üretilmesi adına 2020 yılında da desteklenmeye devam ediyor. Üretime açık yerlerde büyük bir gelişme kat ederek ilerleyen bu ürün sayesinde pek çok yetiştirici aldığı devlet desteği ile işletmesini büyütmeyi başardı. Devlet desteklerinin yanı sıra bankalar tarafından da ipek böceğine kredi desteği sağlanmaktadır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği içerisinde verilen faizsiz veya düşük faizli yatırım ve işletme kredisi olarak verilen kredilere başvuru yapabilirsiniz.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği

İpek böceği yetiştiricilerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklendiği gibi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da hibe desteği verilmektedir. İpek böceği üreticilerine verilen devlet desteklerinden faydalanmak için belirlenen başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapılması gereklidir. TKDK tarafından verilen başvurular için ise resmi internet sitesine girerek IPARD ilan çağrılarını takip etmeniz gereklidir. Ayrıca TKDK tarafından desteklenen illerde (41 ilden birinde) ikamet ediyor olmanız gereklidir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği Tutarları Ne Kadar?

İpek böceği yetiştiricilerine Tarım ve Orman Bakanlığı ve TKDK tarafından destek verildiğinden bahsetmiştik. Verilen desteklerden faydalanmak için Bakanlık tarafından belirlenmiş olan bazı koşullar bulunmaktadır. Desteklere hem gerçek hem de tüzel kişiler başvuru yapabilmektedir. Başvurular yalnızca ilan edilmiş olan tarihlerde gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru yaparken bir proje gerekli olmaktadır. Hazırladığınız bir proje ile ilgili yerlere belirlenen tarihlerde başvuru yapabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ipek böceği yetiştiriciliğine;

 • Tohum (kutu) adet başı=> 70 TL destek,
 • Yaş koza için ise kilogram başı=> 50 TL destek ödemesi yapılmaktadır.
 • Geçtiğimiz yıl ipek böceği destekleme ödemeleri çerçevesinde 2 bin 62 üreticimize 5,8 milyon TL ödeme yapılmıştı.
İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği Tutarları 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği Tutarları

İpek böceği tohumu için başvuru yapılması gereklidir. Yapılan başvurular değerlendirilerek hazırlanan tohum dağıtım listelerine göre verilecek destekler belirlenir. Tohum için kutu başı 70 TL ödeme, yaş koza için ise kilogram başına ödeme yapılarak 1 kilogram için 50 TL destek verilmektedir. İpek böceği yetiştiriciliği devlet tarafından destek verilen illerde yaparsanız oldukça yüksek kar elde edebilirsiniz. TKDK  tarafından da bazı çağrı ilanlarında ipek böceği yetiştiriciliğine destek veriliyor. Şu an gündemde IPARD 8 çağrı ilanı bulunuyor. Ancak ipek böceği yetiştiricilerine ve arıcılık faaliyeti ile uğraşan işletmelere destek sağlanmıyor.

TKDK IPARD 8 çağrı ilanı hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

İpek Böceği Desteği İçin Gerekli Koşullar

İpek böceği yetiştiriciliği için yalnızca başvuru yapan kişilerin ve başvuru koşullarını sağlayan kişilerin faydalanabileceğinizden bahsetmiştik. Devlet destekli olarak bu destekten faydalanmak için üreticiliği belirli koşullara ve kurallara uyacak şekilde yapmanız gereklidir. İpek böceği yalnızca belirli il ve ilçelerde yetişmektedir. Bu illeri bir sonraki başlığımızda sizlere maddeler halinde vereceğiz. Gerek iklim koşulları gerekse de verimin yeterli seviyede olması sebebi ile bu illerde yetiştiricilik yapmanız halinde kazancınız yüksek olabilir. Bu faaliyeti gerçekleştirecek olan yetiştiricilerin uyması gereken ve sağlaması gereken koşullar şu şekildedir;

 • Üreticilerin tohum alımlarına ilişkin taleplerini kooperatiflere ya da İl veya İlçe Müdürlüklerine yapması gereklidir.
 •  İpek böceği tohumunun üretim ve dağıtım işlemleri  Kozabirlik tarafınca yapılmaktadır. İpek böceği tohum desteğinden Kozabirlik yararlanabilmektedir.
 • Mevcut tohumlar üreticilere Kozabirlik aracılığı ile ücretsiz olarak verilmektedir. Kozabirliğe ulaşan talep sayısına göre dağıtılmış olan kutu sayısı kadar destekleme verilmektedir.
İpek Böceği Desteği İçin Gerekli Koşullar 

İpek Böceği Desteği İçin Gerekli Koşullar

 • Yaş koza için verilen destekten İpek Böcekçiliği Kayıt Sistemine kaydı bulunan yaş ipek böceği kozası üreticileri faydalandırılmaktadır.
 • Yetiştirici ürettiği yaş kozayı kooperatifler, Kozabirlik ya da kozadan flatürle ipek çekimi ve işlemesini gerçekleştiren yerlere satışını gerçekleştirmiş olması gereklidir. Yapılan satışların belgelendirilmesi talep edilecektir.
 • Satışı gerçekleşen yaş koza tutarının ve destek kapsamında dağıtılmış olan tohumun kutu adetinin bilimsel ve teknik açıdan uyum sağlaması gerekli olmaktadır.

Bu şartları sağlayan kişiler Bakanlık tarafından belirlenmiş olan tarihlerde gerekli evraklar ile birlikte başvurularını gerçekleştirebilirler.

İpek Böceği İçin Verilen Desteğe Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuruların yapılması gereken yerler;

 • İpek böceği tohum desteği için başvuru yapılacak ise Kozabirlik tarafından İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekecektir.
 • Yaş koza desteği için ise üreticilerin bir dilekçe ile yaş kozanın satışa sunulduğu kooperatife veya işletmeye başvuru yapılması gereklidir.

Başvuru için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli verilen hibeden faydalanmak için başvuru formu, 
 • Başvuru yapacak kişiye ait ikametgah belgesi, 
 • Proje taslağı,
 • T.C kimlik belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Tüzel kişilerin temsil ve imza için yetki sahibi olduklarını beyan eden noter tasdikli imza sirküleri, 
 • İşletmenin kurulacağı araziyi teşvik edici belgeler (kira kontratı, tapu sözleşmesi)
 • Tüzel kişiliklerin işletmenin sermaye durumu ve faaliyetleri açısından var olan durumunu belirten Ticaret Sicil Gazetesinin tasdikli örneğini sunmaları gereklidir.

Başvuru evraklarının tamamlanmasının ardından ilgili yerlere başvuru yapılabilir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nerede ve Hangi Aylarda Yapılabilir?

İpek böceği yetiştiriciliği Türkiye’de yaklaşık 1500 senelik bir geçmişe sahip olup oldukça zor koşullarda yetiştirilmektedir. Ancak üreticiler kültürel, geleneksel ve ekonomik bir kültür olarak gördüğü için faaliyetini halen devam ettirmektedir. Özellikle tekstil alanında yoğun bir şekilde işe yaramakta olduğundan vatandaşa istihdam sağlaması hususunda da kar yüzdesi yüksektir. Ülkemizde yoğun olarak yapıldığı iller ise şu şekilde tespit edilmiştir;

 • Bursa,
 • Bilecik,
 • Amasya,
 • Diyarbakır,
 • İstanbul,
 • Sakarya,
 • Ankara,
 • Elazığ,
 • Denizli,
 • Antalya,
 • Denizli

İllerinde yoğun olarak faaliyet göstermektedir. İpek böceği üreticiliği için Mayıs ayının ortalarına doğru Kozabirlik tarafınca yetiştiricilere teslim edilmektedir. İpek böcekleri beslenip ilk gelişimlerini tamamlamalarından sonra kozaya dönüşmektedir. Gelişmiş olan kozalar Haziran ayının sonlarına doğru Kozabirlik tarafından yetiştiricilerden satın alınıyor. Beslenmeleri için iki türlü mevsim bulunmaktadır. İlkbahar beslemesi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapılmaktadır. Bu aylarda dut yaprakları taze olup yeterli miktarda gelişmektedir. Gerekli koşulların ve uygun ortamın sağlanması halinde ipek böcekleri 26-27 günde koza örmeye başlayacaklardır. Şayet beslenmeye ilişkin koşullar uygun olmaz ise 45-50 güne kadar uzayabilir.

Sonbahar beslemesi ise Ağustos ve Eylül aylarında yapılır. Bu mevsimde dut yaprakları genel olarak kartlaşmıştır. İlkbahar beslemesi geç kalmış ise yeniden süren yaprak miktarı da az olacaktır. Yeterli kaliteyi ve miktarı yaprağı elde edebilmek için yazın dutların sulanması gereklidir. Sonbahar mevsiminde beslenme işlemi gerçekleştirmek için temizliğe dikkat etmek gereklidir. Bu mevsimlerde ipekböceği hastalıkları fazlası ile etkili olmaktadır.

Genç Çiftçi Projesi İpek Böceği Devlet Desteği

Genç Çiftçi Projesi İpek Böceği Devlet Desteği

İpek böceği yetiştiriciliği için 2020 başvuru tarihlerine ilişkin Bakanlık nezdinden henüz bir bilgi gelmemiştir. Başvuru tarihleri ve destekleme ödemelerinin tarihleri belli olması halinde sitemiz üzerinden detayları sizlerle paylaşacağız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Necibe Balıkçı dedi ki:

  Ben ev hanımıyım adıyamanda yaşıyorum bende ipekböceği işi yapıp aileme destek olmak istiyorum

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.