Tarım Kredi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu 2020 (İBB)

14.01.2020
45.381

Maddi yardıma ihtiyaç duyan kişiler bölgelerinde bulunan belediyelere ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurabiliyorlar. İstanbul’ da ikamet eden vatandaşlarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giderek yardım başvurusunda bulunabiliyor. İBB tarafından sosyal yardım kartları ve yardım çekleri verilebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen kartların limitleri bulunuyor. Bu kartların limitleri belirli dönemlerde açılabiliyor. Vatandaşların ihtiyaç durumlarına göre kart limiti belirleniyor ve bu limit için sorgulama yapılabiliyor. İçeriğimzden İBB tarafından verilen ayni ve nakdi yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu 2020 (İBB)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahiplerine uygun olan programın belirlenmesi amacı ile çalışan müdürlük vatandaşlarımızın ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının tespitini yapmaktadır. Buradan muhtaçlık belgesi alınabilmektedir. Mevzuat çerçevesinde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile hizmet veren birim tespit usulü ya da başvuru usulü ile bu yardımları yapmaktadır.

Biraz bu yardımlardan söz edelim.

💊 Tıbbi yardımlar : İBB tarafından verilen yardımlardan bir tanesi de sağlık konusunda yapılan yardımlar olacaktır. Sağlık problemi olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların ilaç gibi konularda ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile verilen yardımlardır. Bu yardım konusunda destek alabilmek için de yine başvuru yapmak gerekecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

📎 Ayni yardımlar : Belediye tarafından yapılan yardımlardan bir diğeri de ayni yardımlardır. İhtiyaç sahiplerine direkt para olarak değil dolaylı olarak yapılan yardımları ifade etmektedir. Kömür yardımı, gıda yardımı gibi yardım konularının bu başlık altında ele alınması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kıyafet, ev eşyası, barınma gibi konularda da yardımlar yapıldığı bilinmektedir.

💸 Nakdi yardımlar : Maddi olarak yapılan yardımları ifade etmektedir. Bu şekilde destek almak isteyenler ilk olarak muhtarlara giderek fakirlik belgesi almalıdır. Daha sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ ne giderek Genel Sağlık Sigortası gelir testi yaptırmak gerekecektir. Bu aşamadan sonra sosyal yardım almak isteyenler belediyeye başvurması gerekmektedir. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bu anlamda şahısların gerçek anlamda maddi desteğe ihtiyaçları olup olmadığının tespit edilmesi amacı ile yerinde inceleme yapacaktır. Yapılan inceleme sonrası yardım başvurusu kabul edilen kişilere bir seferliğe mahsus olarak nakdi yardım verilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ülkemizde çok nadir görülen ilklerden birine imza atmış ve yardıma muhtaç olanlar için yardım kartlarını geliştirmiştir. Belediye tarafından, sosyal belediyecilik kavramı gereği ihtiyaç sahibi ailelere yardım çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda dar gelirli ailelere gıda yardımları yapılmaktaydı. Yapılan bu yardımlar özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarından evvel yardım kolisi şeklinde yapılmaktaydı. Ancak yapılan bir düzenleme ile gıda yardımlarının koli şeklinde değil de alışveriş fişi olarak verilmesine başlandı. Bu uygulama kapsamında yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza anlaşmalı olunan marketlere giderek fiş tutarında alışveriş yapma imkanı tanındı.

İBB Sosyal Yardım Kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı

Fakat bir kaç yıl yapılan bir düzenleme ile alışveriş fişi uygulamasına son verildi. Bunun yerine vatandaşlarımızın erzak giderlerinin karşılanması amacı ile kendilerine alışveriş kartı verilmesi kararlaştırıldı. Alışveriş kartı uygulamasına geçilmesi teknolojinin bir gereği olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşlarımız belediye tarafından kendileri için belirlenen limitlerde kartlarını kullanabiliyor.

Belediyeler tarafından hazırlanan kolilerde genel olarak çay, şeker, yağ ve bakliyat gibi maddeler bulunuyor. Ancak vatandaşlarımız hazırlanan yardım kartları sayesinde ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapıyor. Bu sebeple yardım kartlarının yararlı bir uygulama olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İstanbul da Ticket Kıran Sodexo Bozan Yerler bulunmaktadır. Şayet iş yerinizin size verdiği bir yemek kartı  varsa bu kart içerisindeki tutarı nakite çevirebilir ve kartınızdaki tutarla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yardım kartlarının verilebilmesi için vatandaşlarımızda aranan bazı şartlar söz konusu olmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • İstanbul’da sürekli olarak ikamet ediyor olmak
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması
 • Düzenli gelir getiren bir işte çalışmıyor olması
 • Fakirlik belgesi alınması
 • Eşi vefat etmiş kadınlar
 • Sağlık sıkıntıları sebebi ile çalışamaz olanlar
 • Çalışıyor olmasına karşın nüfusu kalabalık olan bir aileye sahip olmak ve temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması
Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

gibi şartlardan herhangi birine sahip olunması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü‘ ne giderek başvurularını yapabilir. Müdürlükler, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile her türlü yardımı yapmaya hazır ve nazırdır. Kart başvuruları yapıldıktan sonra ilgili birimler tarafından yapılacak olan inceleme sonrası şayet talebiniz onaylandıysa mevcut cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderilecektir.

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü

Adres: Topçular Mahallesi Beylerbeyi Caddesi Bostanaralığı Sokak İETT Garajı yanı Eyüp/İstanbul

İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü

Adres: Yeşilköy Mahallesi Mimar Basri Mete Sokağı Bakırköy/İstanbul

Telefonla başvuru yapabileceğiniz gibi T.C. kimlik belgesi ve fakirlik kağıdı ile birlikte bu adreslere giderek de yardım talebinde bulunabilirsiniz. İnternet üzerinden herhangi bir başvuru linki bulunmamakla beraber, ALO 153 beyaz masa aranarak da yardım talebinde bulunulabilir.

Acil paraya ihtiyacınız varsa, tefeci cemil gibi kişilere başvurmak yerine kamu kurumlarına başvurmanızı öneririz.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

İBB sosyal yardım kartlarından yararlanmak için başvuru esnasında personeller sizden fakirlik kağıdı talep edilecektir. Fakirlik kağıdı verme yetkisi muhtarların elinde bulunmaktadır. Mahalle muhtarları genel olarak evrakları bir ücret mukabilinde verirler. Ancak fakirlik kağıdı için talep edilen herhangi bir evrak bulunmamaktadır. Ayrıca mahallelerin muhtarları ailelerin maddi durumları ile ilgili genel olarak fikir sahibidir.

Belediyeler ve kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen ayni ve nakdi yardımlardan yararlanmak için fakirlik kağıdı almaya lüzum vardır. 18 yaşını dolduran ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler bu evrakı alabilirler. 

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç kişilere yönelik olarak verilen kartlar, pek çok aileye derman olmaktadır. Kart limitleri ailenin gelir durumuna göre belirlenmektedir. Şu an için karta tanımlanabilecek olan 3 adet limit bulunmaktadır. Bu limitler 50 TL, 100 TL ve 200 TL olarak belirlenmiştir. Ancak kartta açılışa özel olarak tanımlanacak olan limit 200 TL. olarak belirlenmiştir. İlk aydan sonra belediye tarafından size verilen limiti kullanmış olacaksınız.

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de bu kartların hangi marketlerde geçerli olduğu sorusudur.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

 1. Şok
 2. UCZ
 3. Çağrı market
 4. Kim market
 5. Carrefour
 6. Migros
 7. Happy center
 8. Rammar

mağazalarına giderek alışveriş yağabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İBB tarafından verilen yardım kartlarının limitleri için internet üzerinden sorgulama işlemi yapılması mümkün değildir. Hatta bunun için geliştirilmiş olan bir sistem de bulunmamaktadır. Limit sorgulaması yapmanın tek bir yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem de marketlere giderek alışveriş yaparken kasada bulunan kişiye kartta ne kadar limit olduğunu sormak olacaktır. Bu yöntem dışında kullanılan herhangi bir limit sorgulama yöntemi yoktur.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Kartların limitleri yıl sonunda belediyelerin yıllık planları yapılırken düzenlenmektedir. Bu kartlar şu an itibari ile kapalı durumdadır. Önümüzdeki aylarda açılması mümkündür. Ancak geçen sürede belediye tarafından vatandaşlarımıza verilen limitte ücret birikmektedir. Örneğin ilk ayda 200 TL, sonraki aylarda 100 TL ‘ lik kart limit olan bir vatandaşımızın kartların Nisan ayında açılması durumunda kartında 200 + 100 + 100 + 100 = 500 TL olacaktır ve bu tutarı toplu olarak kullanabilecektir.

Vatandaşlarımızın gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığının tespiti derin bir araştırma neticesinde yapılmaktadır. Ancak İstanbul’ un nüfusu kalabalık olduğundan dolayı başvuru yapan ailelerin sayısı oldukça fazladır. Bu kişilerin tespit edilmesi amacı ile görevlendirilen ekipler titiz bir çalışma yürütmektedir. Fakat sayı nedeni ile bazen bu durum gözden kaçabilmektedir. Özellikle geçen yıl bu kartlara ihtiyaç sahibi olmayan ailelerin de başvuru yaptığı bilinmektedir.

Konu ile ilgili vatandaşlarımız arasında herhangi bir haksızlık yaşanmaması, kartların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, haksız yere kartı kullananların tespit edilmesi ve yardımların doğru adreslere yapılması amacı ile bu kartlar kullanıma kapatılmıştır. Ancak belediye, yapılan başvurular neticesinde maddi durumunu tespit ettiği ve yardım için gerekli şartları taşıyan kişilere Sosyal Yardım Kartı vermektedir.

Gaziantep’te ikamet edenler belediye yardımlarını inceleyebilir ve yine Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek yardım başvurusunda bulunabilir. Her belediyede muhakkak böyle bir yardım birimi vardır.

Bu kartlar ile anlaşmalı marketlerden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Eskiden kupon olarak verilen yardımlar şu an kartlar ile sağlanmaktadır. Kartınıza yüklenen limit dahilinde bu kartları kullanabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Banu özdemir dedi ki:

  Ailem sizden 150 TL gida yardimi almakyayım 3 ayda bide 300 t. Yardim almaktayım 5 cocuk lu bir ailenin en üfakları önümzdeki sene okula başlıyacaklar. Ramaz ayında geldiyi için dagitılan kumanyalardanda bize ulaştırmanızı talep ederim. Ve bana yapılan yardimın yükseltme imkanı varsa talep ederim. Eşim ceza evinde hayat pahalıgı 5 cocukla gecimin nekadarda zor oldugunu tahmın edersiniz.

 2. zelal dedi ki:

  ben başvuru yaptım gelip eve bakıldı ama hala sonuç alamadım ne zaman sonuç alırım acaba

 3. Meryem yılmaz dedi ki:

  Bende gıda yardımı almak istiyorum 2 çocugu var 4 yas ve 7 aylık ihtiyaçlarını karşilayamıyorum faturaları odeyemıyoruz eşim asgari ucretle çalışıyo

 4. Fahri özgün dedi ki:

  Mrb ben fahri özgün daha öncede yardım alıyordum 1.50 engelli raporum var çalışmıyorum sizden çalışan bir kızım var evli çocuğumda bizlerle beraber allah rızası için para vede erzak yardımı istiyorum

 5. Menderes dedi ki:

  Merba ben istnbul sultan gazide yasiyorum kiraciyim elektirik su daha kis ayindan kalma dogalgaz faturalarim i odeyemedim elektirik faturamda bugun yarun kesilir textil iscisiyim suan calisamiyorum rahatsizligimdan dolayi maddi skindandolayi bunalimdayim ailemle dagilmak uzere 1 cocuk babasiyim yardim edebilecek buyuklerim varsa hayir demem eden de edemiyendedn de allah razi olsun tl

 6. Canan Ebic dedi ki:

  Merhaba öncelikle teşekkür ederim ilginize ben de market kartı kullanıyorum düzenli olarak yatıyor bugün 400 yatmıs cok sevindim telefonla da arayıp bilgilendirdiler ama sunu merak ediyorum bu toplu yattıgı icin her ay yatan 100 tl yatmayacakmı yıl sonuna kadar bu 400 yüzlemi alısveris yapıcaz ona göre harcama yapıcam cevap alırsam cok sevinirim

 7. Sevgi koçyiğit dedi ki:

  Bnde yardim almak istiyorum 1 yasinda bebegim war bez mama yetisemiyoruz evimiz kira faturalar mutfak masrafi yetmiyor asgari ucretle caliyor lutfen ihtiyaci olan kisilenin elinden tutun ihtiyaci olmayan kisiler kullaniyor ama bize bisey cikmiyor lutfen sesimizi duyum

 8. Yusuf İmamoğlu dedi ki:

  yapmış olduğunuz yardımlar muhakkakki yerinde ve dogru bir uygulama fakat çevremdeki yardım alan kişilerin çoğu ya sigortalı yada bir engeli olmayıp başka bir işlerde çalışà biliyor yardım aldığı içinde sigortasını yaptırmıyor birde şu Son dönemde seçim propagandası olarak dağıtılan yardım kartları hep belli başlı birilerine veriliyor ben ve eşim defalarca Size basvurdugum halde hepsinde bir engel cikartilar bir akpartili olarak ki eşimde akpartili kadın kolarinda faliyet gösterirken bize bu haklar verilmedi ya bunun gereğini yapın yada gidin yardım yaptığınız kişilerden oy isteyin gerçi çoğundan oy alamassiniz ama çünkü cevremdekilerin üstüne basa basa sizlere yani akpartiye oy vermiyecegini söylüyorlar bende bunu yazma gereği duydum artık gerisi Size kalmış bir iş

 9. Ismim kemal dedi ki:

  Merhabalar ben bir yildir işsizim u tane cocuk okuyor yarin birgun okullar acilacak para lazim bende bu yardimdan faydalanmak ve gida kartindan istiyorum esimde rahatsiz maliyatli bel eklem kemiginde alti tane platin takili ismim kemal sancaktepede oturuyorum numaram

 10. Saffet narin dedi ki:

  Selamu aleyküm ben 6 aydır çalışmıyorum işsizim kıredi kartından yedim kiramı verdim 2 çocuğum var biri 2 yasinda biride biride 40 günlük kıredi kartımın 7550 tl limiti vardı şimdi limit sıfır ay basında yatırmam gerekiyor kira vermem gerekiyor ama yok ne yapacam bilmiyorum sizden yardım bekliyorum ALLAH rızası için ama şunu da anladım tok acın halinden anlamaz

 11. Nazli Eroglu dedi ki:

  100.tl limitim artmasını istiorum saygilar

 12. Nazli Eroglu dedi ki:

  Ibb başbakanımız duyumlarıma göre kartlarımıza zam olacak demiş ınss olur istediklerimizi daha rahat aliriz saygilar

 13. Hasan dedi ki:

  Kartlar nesaman yatar

 14. Sehnaz dedi ki:

  Hayirlı günler rabbim tüm darda olanların yardımcısı olsun benim Lise sona gidicek oglum var maddi gelirim yok faturalarimi ödeyemiyorm.calişamiyorum ayaklarimda damar tıkanikligi var ayakta duramiyorum. Oglumu bu sene okula gönderemiyorum yardim edin

 15. Yardım dedi ki:

  Ben istanbul kartı alıyorum ama100 tl alıyorum ve bir bebryim var onun ihtiyacını alamiyorum. Bebeuime bisey aldam evime bisey alamiyorum. Esim issiz ve kirada oturuyorum. Ve bebeyim oldugu icin calısamiyorum. Bana yardımcı olun lutfen. Yardımın yukseltin. Yada bebeyimebez parası. Onun ihtiyacı cını karsılıycak para yardımı istiyorum

 16. Behire tezel dedi ki:

  Selamın aleykum hepinize kolay gelsin. Benim sizden ricam evimde dogalgaz saatini söktüler suyum kesildi kesilecek elektrik hiç sormayın ne olur bana yardım edin iki tane kız çocuğum var biri 10 biri 6 yaşında okulları var beslenme bile koyamıyorum çocuklarıma dolabim bomboş eşim sorumsuz çalışsana ilgilenmiyor ailesiyle sizden 3 ayda bir yardım alıyorum oda ama ben sizden aylık alışveriş kartı istiyorum çocuklarım için çocuklarıma bakacak kimse olmadığı için çalışamıyorum bide sağlık sorunlarından dolayı ne olur Allah aşkına bir yardım eli uzatın teşekkür ederim telefonum yok hattimda yok Gmail hesabım var oradan arkadaşımın telinden girip bakıyorum

 17. Burcu dedi ki:

  merhaba ben Burcu benim kartım hayla acilmadı 2ay oldu bilgi alabilirmiyim

 18. Tuba Öztürk dedi ki:

  Benim eşim 5 aydır işsiz dört çocuklu bir aileyiz geçimimizi sağlamakta güçlük çekiyoruz iki çocuğum okuyor lütfen yardımcı olun

 19. Nazlı Erdoğan dedi ki:

  100 tl gida yardimi alıyorum iki kizim var biri 3yaşinda digeride 4 yaşinda evim kira faturalarımı mutfak masraflarımı karşılıyamıyrum ekonomik şartlar yüzünden çocuklarım ihtiyaçlarını alamiyorum bezini kıyafet ihtiyacını karşılıyamıyoruz bize yardımcı olun maddi yardım içinde başvurdum onaylandı dediniz mesaj gelicek dediniz 5aydır beklıyorum lütfen yardımcı olun maddi anlmda çok zordurumdayı

 20. Selda darama dedi ki:

  Hayirli geceler selda darama yardim aliyordum 2 ayda bir 300 tl yardim kesildi mesaj gelicek diyolar ama mesaj felan gelmiyor iki cocuk okutuyorum esimden ayrildim .kiraciyim su an issizim lutfen yardiminizi bekliyorum

 21. Mehmet Salih ince dedi ki:

  Selamünaleyküm ben engeliyim kiradayım 8defa ameliyat oldum kimse beni yardim etmiyor 3çocuğum var çok zordurumdayim kiramı ödeyemiyorum lütfen bana kira konusunda yardımcı olun çalışamıyorum

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.