Tarım Kredi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu 2019 (İBB)

11.03.2019
3.758

Maddi yardıma ihtiyaç duyan kişiler bölgelerinde bulunan belediyelere ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurabiliyorlar. İstanbul’ da ikamet eden vatandaşlarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giderek yardım başvurusunda bulunabiliyor. İBB tarafından sosyal yardım kartları ve yardım çekleri verilebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen kartların limitleri bulunuyor. Bu kartların limitleri belirli dönemlerde açılabiliyor. Vatandaşların ihtiyaç durumlarına göre kart limiti belirleniyor ve bu limit için sorgulama yapılabiliyor. İçeriğimzden İBB tarafından verilen ayni ve nakdi yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu 2019 (İBB)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahiplerine uygun olan programın belirlenmesi amacı ile çalışan müdürlük vatandaşlarımızın ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının tespitini yapmaktadır. Buradan muhtaçlık belgesi alınabilmektedir. Mevzuat çerçevesinde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile hizmet veren birim tespit usulü ya da başvuru usulü ile bu yardımları yapmaktadır.

Biraz bu yardımlardan söz edelim.

💊 Tıbbi yardımlar : İBB tarafından verilen yardımlardan bir tanesi de sağlık konusunda yapılan yardımlar olacaktır. Sağlık problemi olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların ilaç gibi konularda ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile verilen yardımlardır. Bu yardım konusunda destek alabilmek için de yine başvuru yapmak gerekecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

📎 Ayni yardımlar : Belediye tarafından yapılan yardımlardan bir diğeri de ayni yardımlardır. İhtiyaç sahiplerine direkt para olarak değil dolaylı olarak yapılan yardımları ifade etmektedir. Kömür yardımı, gıda yardımı gibi yardım konularının bu başlık altında ele alınması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kıyafet, ev eşyası, barınma gibi konularda da yardımlar yapıldığı bilinmektedir.

💸 Nakdi yardımlar : Maddi olarak yapılan yardımları ifade etmektedir. Bu şekilde destek almak isteyenler ilk olarak muhtarlara giderek fakirlik belgesi almalıdır. Daha sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ ne giderek Genel Sağlık Sigortası gelir testi yaptırmak gerekecektir. Bu aşamadan sonra sosyal yardım almak isteyenler belediyeye başvurması gerekmektedir. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bu anlamda şahısların gerçek anlamda maddi desteğe ihtiyaçları olup olmadığının tespit edilmesi amacı ile yerinde inceleme yapacaktır. Yapılan inceleme sonrası yardım başvurusu kabul edilen kişilere bir seferliğe mahsus olarak nakdi yardım verilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ülkemizde çok nadir görülen ilklerden birine imza atmış ve yardıma muhtaç olanlar için yardım kartlarını geliştirmiştir. Belediye tarafından, sosyal belediyecilik kavramı gereği ihtiyaç sahibi ailelere yardım çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda dar gelirli ailelere gıda yardımları yapılmaktaydı. Yapılan bu yardımlar özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarından evvel yardım kolisi şeklinde yapılmaktaydı. Ancak yapılan bir düzenleme ile gıda yardımlarının koli şeklinde değil de alışveriş fişi olarak verilmesine başlandı. Bu uygulama kapsamında yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza anlaşmalı olunan marketlere giderek fiş tutarında alışveriş yapma imkanı tanındı.

İBB Sosyal Yardım Kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı

Fakat bir kaç yıl yapılan bir düzenleme ile alışveriş fişi uygulamasına son verildi. Bunun yerine vatandaşlarımızın erzak giderlerinin karşılanması amacı ile kendilerine alışveriş kartı verilmesi kararlaştırıldı. Alışveriş kartı uygulamasına geçilmesi teknolojinin bir gereği olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşlarımız belediye tarafından kendileri için belirlenen limitlerde kartlarını kullanabiliyor.

Belediyeler tarafından hazırlanan kolilerde genel olarak çay, şeker, yağ ve bakliyat gibi maddeler bulunuyor. Ancak vatandaşlarımız hazırlanan yardım kartları sayesinde ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapıyor. Bu sebeple yardım kartlarının yararlı bir uygulama olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İstanbul da Ticket Kıran Sodexo Bozan Yerler bulunmaktadır. Şayet iş yerinizin size verdiği bir yemek kartı  varsa bu kart içerisindeki tutarı nakite çevirebilir ve kartınızdaki tutarla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yardım kartlarının verilebilmesi için vatandaşlarımızda aranan bazı şartlar söz konusu olmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • İstanbul’da sürekli olarak ikamet ediyor olmak
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması
 • Düzenli gelir getiren bir işte çalışmıyor olması
 • Fakirlik belgesi alınması
 • Eşi vefat etmiş kadınlar
 • Sağlık sıkıntıları sebebi ile çalışamaz olanlar
 • Çalışıyor olmasına karşın nüfusu kalabalık olan bir aileye sahip olmak ve temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması
Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

gibi şartlardan herhangi birine sahip olunması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü‘ ne giderek başvurularını yapabilir. Müdürlükler, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile her türlü yardımı yapmaya hazır ve nazırdır. Kart başvuruları yapıldıktan sonra ilgili birimler tarafından yapılacak olan inceleme sonrası şayet talebiniz onaylandıysa mevcut cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderilecektir.

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü

Adres: Topçular Mahallesi Beylerbeyi Caddesi Bostanaralığı Sokak İETT Garajı yanı Eyüp/İstanbul

Telefon: 0212 449 74 00

İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü

Adres: Yeşilköy Mahallesi Mimar Basri Mete Sokağı Bakırköy/İstanbul

Telefon : 0212 449 97 78

Telefonla başvuru yapabileceğiniz gibi T.C. kimlik belgesi ve fakirlik kağıdı ile birlikte bu adreslere giderek de yardım talebinde bulunabilirsiniz. İnternet üzerinden herhangi bir başvuru linki bulunmamakla beraber, ALO 153 beyaz masa aranarak da yardım talebinde bulunulabilir.

Acil paraya ihtiyacınız varsa, tefeci cemil gibi kişilere başvurmak yerine kamu kurumlarına başvurmanızı öneririz.

Fakirlik Kağıdı Nasıl Alınır?

İBB sosyal yardım kartlarından yararlanmak için başvuru esnasında personeller sizden fakirlik kağıdı talep edilecektir. Fakirlik kağıdı verme yetkisi muhtarların elinde bulunmaktadır. Mahalle muhtarları genel olarak evrakları bir ücret mukabilinde verirler. Ancak fakirlik kağıdı için talep edilen herhangi bir evrak bulunmamaktadır. Ayrıca mahallelerin muhtarları ailelerin maddi durumları ile ilgili genel olarak fikir sahibidir.

Belediyeler ve kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen ayni ve nakdi yardımlardan yararlanmak için fakirlik kağıdı almaya lüzum vardır. 18 yaşını dolduran ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler bu evrakı alabilirler. 

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç kişilere yönelik olarak verilen kartlar, pek çok aileye derman olmaktadır. Kart limitleri ailenin gelir durumuna göre belirlenmektedir. Şu an için karta tanımlanabilecek olan 3 adet limit bulunmaktadır. Bu limitler 50 TL, 100 TL ve 200 TL olarak belirlenmiştir. Ancak kartta açılışa özel olarak tanımlanacak olan limit 200 TL. olarak belirlenmiştir. İlk aydan sonra belediye tarafından size verilen limiti kullanmış olacaksınız.

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de bu kartların hangi marketlerde geçerli olduğu sorusudur.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti

 1. Şok
 2. UCZ
 3. Çağrı market
 4. Kim market
 5. Carrefour
 6. Migros
 7. Happy center
 8. Rammar

mağazalarına giderek alışveriş yağabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İBB tarafından verilen yardım kartlarının limitleri için internet üzerinden sorgulama işlemi yapılması mümkün değildir. Hatta bunun için geliştirilmiş olan bir sistem de bulunmamaktadır. Limit sorgulaması yapmanın tek bir yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem de marketlere giderek alışveriş yaparken kasada bulunan kişiye kartta ne kadar limit olduğunu sormak olacaktır. Bu yöntem dışında kullanılan herhangi bir limit sorgulama yöntemi yoktur.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Kartların limitleri yıl sonunda belediyelerin yıllık planları yapılırken düzenlenmektedir. Bu kartlar şu an itibari ile kapalı durumdadır. Önümüzdeki aylarda açılması mümkündür. Ancak geçen sürede belediye tarafından vatandaşlarımıza verilen limitte ücret birikmektedir. Örneğin ilk ayda 200 TL, sonraki aylarda 100 TL ‘ lik kart limit olan bir vatandaşımızın kartların Nisan ayında açılması durumunda kartında 200 + 100 + 100 + 100 = 500 TL olacaktır ve bu tutarı toplu olarak kullanabilecektir.

Vatandaşlarımızın gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığının tespiti derin bir araştırma neticesinde yapılmaktadır. Ancak İstanbul’ un nüfusu kalabalık olduğundan dolayı başvuru yapan ailelerin sayısı oldukça fazladır. Bu kişilerin tespit edilmesi amacı ile görevlendirilen ekipler titiz bir çalışma yürütmektedir. Fakat sayı nedeni ile bazen bu durum gözden kaçabilmektedir. Özellikle geçen yıl bu kartlara ihtiyaç sahibi olmayan ailelerin de başvuru yaptığı bilinmektedir.

Konu ile ilgili vatandaşlarımız arasında herhangi bir haksızlık yaşanmaması, kartların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, haksız yere kartı kullananların tespit edilmesi ve yardımların doğru adreslere yapılması amacı ile bu kartlar kullanıma kapatılmıştır. Ancak belediye, yapılan başvurular neticesinde maddi durumunu tespit ettiği ve yardım için gerekli şartları taşıyan kişilere Sosyal Yardım Kartı vermektedir.

Gaziantep’te ikamet edenler belediye yardımlarını inceleyebilir ve yine Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek yardım başvurusunda bulunabilir. Her belediyede muhakkak böyle bir yardım birimi vardır.

Bu kartlar ile anlaşmalı marketlerden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Eskiden kupon olarak verilen yardımlar şu an kartlar ile sağlanmaktadır. Kartınıza yüklenen limit dahilinde bu kartları kullanabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Banu özdemir dedi ki:

  Ailem sizden 150 TL gida yardimi almakyayım 3 ayda bide 300 t. Yardim almaktayım 5 cocuk lu bir ailenin en üfakları önümzdeki sene okula başlıyacaklar. Ramaz ayında geldiyi için dagitılan kumanyalardanda bize ulaştırmanızı talep ederim. Ve bana yapılan yardimın yükseltme imkanı varsa talep ederim. Eşim ceza evinde hayat pahalıgı 5 cocukla gecimin nekadarda zor oldugunu tahmın edersiniz.

 2. zelal dedi ki:

  ben başvuru yaptım gelip eve bakıldı ama hala sonuç alamadım ne zaman sonuç alırım acaba

 3. Meryem yılmaz dedi ki:

  Bende gıda yardımı almak istiyorum 2 çocugu var 4 yas ve 7 aylık ihtiyaçlarını karşilayamıyorum faturaları odeyemıyoruz eşim asgari ucretle çalışıyo

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.