Tarım Kredi

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

18.01.2020
110

Gıda yardımlarının ne zaman verildiği ve bu yardımlardan faydalanmak için başvurunun nasıl yapılacağı herkes tarafından merak konusu haline gelmiş durumda diyebiliriz. Bu yöndeki araştırmaların hız kesmeden devam ettiğini düşünerek en net ve açıklayıcı bilgiler ile sizleri aydınlatmaya çalışacağım. İçeriğimiz de gıda yardımı başvurusu, sorgulaması, muhtarlıktan nasıl yardım alınacağı ve bu yardımın ne zaman dağıtılacağı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Gıda yardımı almak ve erzak yardımı yapmak istiyorum diyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

Gıda Yardımı Nedir?

Beslenme insanların en temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bu sebeple devletimiz tarafından yemeye ekmek bulamayacak durumda olan müşkül insanlar tespit edilerek gıda, para, yakacak gibi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardım paketinin içinde bir kişinin aylık olarak ihtiyacı olan yiyeceklerin poşetlere veya kutulara yerleştirilerek kötü durumda olan ihtiyaç sahiplerine teslim edilmektedir. Ülke ekonomisinin vatandaşları açlık ile imtihan ettiği günlerde, yapılan bu gıda yardımları oldukça büyük bir önem taşıyor diyebiliriz.

Bu yardımlar sosyal yardım kapsamında verilmektedir. Devlet kurumlarının haricinde Vakıflar ve Aşevleri de bu işe öncülük etmektedir. Maddi durumu iyi olan kişiler ise bu işi daha çok bireysel veya mahalle muhtarları aracılığı ile halletmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen destekler ise yalnızca Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde yılda iki kez verilmektedir. Bu amacın gerçekleşmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ilave kaynak gönderilmektedir.

Gıda Yardımlarından Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Ülkemizde gerek devlet tarafından, gerek yardım kurumlarından, gerekse de maddi durumu iyi seviyede olan zenginler tarafından gıda yardımı yapılabilmektedir. Bu gruplar ihtiyaç sahibi kişileri mahalle mahalle gezerek bile bulabiliyorlar. Bu sebeple eğer gerçekten ihtiyacınız var ise durumunuzu muhtarlığa anlatabilir ve hakkınızda bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü yardım amacı ile gelen kişiler ilk olarak muhtarla görüşecek ve mahallenin durumunu ilk olarak ondan öğreneceklerdir. Gıda yardımlarından faydalanmak için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekecektir;

 1. Gıda yardımlarından faydalanmak için en büyük şart gelir durumunuzun alt seviyede olmasıdır. Gelir durumunuzun kötü olduğunun ve ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınızın tespit edilmesi halinde  sosyal yardım kapsamında gıda yardımının yanı sıra yakacak, barınma gibi yardımlardan da faydalanabilirsiniz.
 2. Vakıflar tarafından yardım almak istiyorsanız, yapılan araştırma sonucunda üzerinize kayıtlı bir ev, araç, işyeri gibi taşınır ve taşınmaz mülklerin olmaması gereklidir.
 3. Araştırılmaya ve incelenmeye alınacak bir diğer husus ise maaşlı ve sigortalı bir işte çalışıyor olmanız olacaktır. Eğer sigortalı bir işiniz var ve bir aileyi geçindirebilecek kadar para kazanıyor iseniz sizin ihtiyaç sahibi olduğunuza dair bir durum olduğuna inanmayacaklardır.
 4. Bu yardımların genel anlamda hiçbir şekilde çalışamayan, gelir durumu hiç iyi olmayan ve beslenme ihtiyacını gideremeyecek olan kişilere sağlanması zorunludur.
 5. Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin, herkesçe kabul edilen asgari ücretin net tutarının 3’te birinden az olması(701,32 TL’den az) gereklidir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Gıda yardımına başvuru yapmak için bireylerin 18 yaşını geçmiş olmaları gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan İl ve İlçe Müdürlüklerine gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru evrakları ise şu şekildedir; 

 1. İlk defa başvuru yapılıyor ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başvuru Kayıt Formu,
 2. Başvuru dilekçesi,
 3. Fakirlik belgesi (Muhtarlıktan alınabilir),
 4. Başvuru yapacak şahsa ait nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi gerekli evraklar arasındadır.

Başvuru için bu evrakların eksiksiz olarak doldurulması gereklidir. Hazırlanan evraklar ile birlikte bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Evraklarınızın eksik ve hatalı doldurulması halinde işlemleriniz uzayacaktır.

Gıda Yardımının Miktarı Nedir?

Açlık, insanın en zayıf noktasıdır. Ancak işsizlik, maddi sıkıntılar ve hayat pahalılığından dolayı birçok vatandaş açlıkla mücadele vermek zorunda kalıyor. Bu sonuçlar neticesinde belediyeler, sosyal yardım vakıfları, maddi durumu iyi olan birtakım hayırseverler alarma geçerek vatandaşlara yakacak, giyecek, barınma, maddi yardım gibi destekler sağlıyorlar. Bu desteklerden bir tanesi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan gıda yardımı destekleridir. Destek kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde yılda iki kez gıda ve giyim gibi yardımlar yapılıyor.

Gıda Yardımı Miktarı Ne Kadardır

Gıda yardımı miktarı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

Bu işlemler için vatandaşlara sağlanacak olan desteklerin tutarlarının belirlenmesi için bir heyet oluşturulmuştur. Bu heyetin adı Mütevelli Heyeti olarak belirlenmiştir. Gıda yardımı kapsamında  ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilecek olan destekler de Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir.

Gıda Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Gıda yardımları için yapılan başvurular sonrasında kişiler hakkında bir inceleme başlatılır. Bu incelemede gelir durumları, ikamet ettikleri yer, üzerilerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz mallar, aile bireylerinin durumları gibi hususlar araştırılır. Eğer kişiler ilk defa gıda yardımı başvurusunda bulunuyorlar ise değerlendirme süreci bir ay kadar sürecektir. Ancak kişiler gıda yardımı alıyor ve devam etmek için başvuru yapmak istiyor ise bu işlem maksimum bir hafta sürecektir. Başvurular değerlendirildikten sonra olumlu veya olumsuz sonuç kişilere bildirilecek, olumlu sonuç verilmiş ise gıda yardımlarından faydalanabileceklerdir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım amacı ile verilen bu yardım için ödemeler yılda yalnızca iki kez yapılmaktadır. Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucunda kimlere verileceği tespit edilmekte ve dağıtılmaktadır.

Belediye Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yanı sıra il ve ilçelerde bulunan belediyelerden de erzak, gıda, yakacak, barınma, maddi yardım, eğitim, giyinme yardımı gibi birçok alanda ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlanmaktadır. Belediyeler tarafından verilen bu yardımlardan öncelikli olarak muhtaçlar, kimsesizler, öğrenciler, gelir durumu iyi olmayan yaşlılar faydalanabilir. Verilen bu yardımlar il ve ilçelerde bulunan belediyeler tarafından yapılmaktadır.

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar

Muhtaç kimselere belediyeler veya diğer çeşitli Kurumlar tarafından oldukça fazla bir şekilde farklı yardımlar yapılıyor. Bu kapsamda belediyeler, vatandaşların birtakım ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verdikleri bu yardımlar için bir bütçe oluştururlar. Oluşturulan bütçe ile gıda, giyim, eğitim, yakacak, maddi yardım gibi birçok ihtiyaç karşılanır. Ancak bu durumda belediyenin hakkaniyetli davranması ve gerçekten maddi durumu yetersiz kişileri tespit etmelidir. Bu sebeple de gerek belediyeler, gerek şahsi kişiler, gerekse de Sosyal Yardım Vakıfları, mahalle muhtarları ile görüşme sağlayarak yardım yapılacak olan kişiler hususunda bilgi toplayabilirler.

Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. Bu işlem ile kişi hakkında değerlendirme yapılacak olup, erzak veya diğer yardımlara uygun olup olmadığı tespit edilecektir. Erzak yardımları sosyal yardım platformlarının en önemli parçasıdır. Bu yardımlardan faydalanmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Gıda yardımlarından faydalanmak için eksiksiz olarak doldurulmuş dilekçe örneği, 
 • Kişinin ikamet ettiği muhtarlıklardan alabileceği muhtaçlık belgesi gereklidir.

Gerekli olan temel belgeler bu şekildedir. Bağlı bulunduğunuz belediyeden farklı evraklar da talep edilebilir. Yardım konularında muhtarlıkların belediyelere ve diğer Vakıflara gönderdikleri muhtaç listeleri büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple durumunuzu mutlaka mahalle muhtarlarına bildirin. 

Sosyal Yardımlaşma Kurumları, İl ve İlçe Belediyeleri tarafından yapılan gıda yardımlarından faydalanmak için belediyelere ya da Sosyal Yardım Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.