Tarım Kredi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) 2020 Yardımı (Sigortasız Muayene)

14.01.2020
94

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Genel Sağlık Sigortası Katılım Payı Ödemesi adı altında katılım payı ödemesi yapan kişilere hastahane, ilaç, optik muhteviyatı ve reçetelerde ödedikleri ve SYDV tarafından belirlenmiş kişilere ödenecek olan katılım payı toplam miktarı kadar ödeme yapılacaktır. Bu yazımızda sizler GSS 2020 ücretini, GSS başvurusunun nasıl yapılacağını, ücretlerin nereye yatırılacağını açıklayacağız. GSS ücretinin 53 TL olduğundan bahsediliyor. GSS yardımları hakkında tüm detaylar haberimizde.. 

Genel Sağlık Sigortası (GSS) 2020 Yardımı (Sigortasız Muayene)

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Ülkemizde Genel Sağlık Sigortalısı olabilmek için kişinin herhangi sigortalı bir işte çalışmıyor olması, emekli olmaması ve bakmak durumunda olduğu eşinin ve çocuklarının olması gereklidir. Bunun yanı sıra hanede bulunanların kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücretin üçte biri kadar ya da daha az olması durumunda gelir testi uygulaması yaptırarak prim ödeme koşulunu sağlamaları gereklidir. Prim tutarlarında ise gelir testine tabi tutulacak olan kişinin  bulunduğu hanede yaşayan kişilerin gelir toplamlarının mevcut asgari ücret tutarının 3/1’i kadar ya da daha az olması durumunda primler devlet tarafından karşılanacaktır.

Hükumet tarafından getirilen yeni bir düzenleme neticesinde GSS primlerine indirim uygulaması yapılacak. Daha evvel gelir testi işlemi gerçekleştirmeyenlere af kapsamında ücretsiz indirim yapılacak. Bunun yanı sıra sosyal güvencesi olmayan ve bundan dolayı daha evvel gelir testi yaptırmayanlar hakkında da cezai bir işlem uygulanmayacaktır. Başlatılan bu programın amacı ülkemizde bulunan vatandaşların sağlık hususunda gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasını ve tüm sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır.

Yardımdan Kimler Faydalanır?

Daha evvelki yıllarda yalnızca yeşil kart ile karşılanmayan ve yeşil kartı bulunmayan vatandaşların ödemede zorlandıkları sağlık giderleri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşların tedavi ve ilaç giderleri karşılanmakta iken 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile 5510 Sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bütün vatandaşların sağlık ve tedavi hizmetlerinde oluşacak olan Genel Sağlık Sigortası alanına alınmıştır. Bu kapsamda herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ve gelir durumu düşük olan kişilere GSS primleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacak olup Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeme yapılacaktır.

GSS Prim Yardımları

GSS Prim Yardımları

Gelir Testi Nedir?

Genel Sağlık Sigortası primleri çalışmadığı için herhangi bir aylığı olmayan, çocuklarda 18 yaşını, lise öğrenimi görüyor ise 20 yaşını, üniversite eğitimi görüyor ise 25 yaşını tamamlamış olarak ailesine bakmak zorunda olan kişilerin primleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından ödenir. Bu kişilerin haricindeki herkes GSS primini kendi ödemek zorundadır. Eğer saydığımız bu kişilerin durumunda değilseniz bir gelir testi yaptırmanız gereklidir. Gelir testi yaptırarak her ay sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ne tutarda prim ödemesi yapacağınız hesaplanacaktır. Gelir testine girmek daha evvelki yıllarda zorunlu idi. Ancak yeni getirilen düzenleme ile birlikte zorunluluk ortadan kalktı. Ancak 53 TL ödeme gücü olmayanlar gelir testine gidecek.

Gelir testi yapılırken; gelir testine tutulacak kişinin bulunduğu hanedeki bütün yaşayanların gelir toplamlarına göre test yapılacaktır. Hanede yaşayan eş, çocuklar ve var ise anane-babaanne ve dedelerin de  gelirlerinin toplamları ele alınarak gelir testi hesaplaması yapılacaktır. Yani bu kapsamda gelir testi yaptıracak olan kişinin hanedeki toplam kişi sayısına bölünmesi ile birlikte kişi başına düşen gelir belirlenecek ve bu yönde hesaplama yapılacaktır. Eğer hanede bulunan kişilerin kişi başına düşen gelirleri brüt asgari ücret miktarının 3’te birinden az ise GSS primi devlet tarafından karşılanır.

Gelir Testi Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Gelir testi yaptırmak için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmamaktadır. Kaymakamlıklar ve valiliklere bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmaktadır. Gelir testi yaptıracak olan kişiler kendilerine verilecek olan formları eksiksiz olarak doldurmaları gereklidir. Bu testi yaptırmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ve fotokopisi ve 2 tane de vesikalık fotoğrafınız olması gereklidir.

2020 Yılı GSS Primi Ne Kadar?

Genel Sağlık Sigortası primleri gelir durumuna göre belirlenmektedir. Gelir testinin sonucunda ev halkının kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olması halinde prim ödemesi yapmaya gerek kalmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer gelir testinin sonucunda tutar asgari ücret tutarının üçte birinden fazla ise hiç gelir testine başvuru gerçekleştirmeden sağlık sigortası kapsamında prim ödemek durumunda kalacaksınız.

GSS aylık prim tutarı asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. G1 gelir seviyesi üzerinden prim ödemesi gerçekleştiren şahıslar, asgari ücret tutarının %3’ü tutarında prim ödemesi yapması gereklidir. 01.01.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında GSS primleri şu şekilde olacaktır;

➤ Geçen yılın başından sonuna kadar Genel Sağlık Sigortası primleri aylık 76,74 olarak belirlenmiştir.

2019 GSS Primi Ne Kadar?

2020 GSS Primi Ne Kadar?

1 Ocak 2020 tarihini takiben 31 Aralık 2020 tarihine kadar belirlenen prim tutarı 88,29 TL olmuştur.

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası başvurusu haneden bir birey tarafından yapılmaktadır. Bakanlık tarafından bu yardımdan yalnızca sosyal güvencesi olmayan ve hanedeki kişi başına düşen asgari ücret tutarının 3’te birinden az geliri olan aileler faydalanabiliyor. Bu yardım için ödemeler ise kişilerin adına Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılmaktadır. GSS başvurusu yapmak için belirli evrakların hazırlanması ve bu şekilde başvuru işlemlerine başlanılması gereklidir. GSS başvuru için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi,
  • İl veya İlçe Kaymakamlık binasına müracaat ederek Sosyal Hizmetler Biriminden GSS başvuru formu almanız gereklidir.
  • Mahalle veya köy muhtarlarından veya nüfustan temin edilecek olan İkametgah Belgesi gereklidir. Bu belgeyi aynı zamanda e-devlet üzerinden de alabilirsiniz.
  • Sosyal Hizmetler Biriminden alınan formda talep edilen alanlar eksiksiz olarak doldurulur ve Vergi Dairesi‘ne müracaat ederek imzalatılır.
  • Mahalle veya köy muhtarı da gerekli yerleri doldurup imzaladığında İl ve İlçe Kaymakamlıklarına teslim edilecektir.

GSS Primleri Ödenmezse Ne Olur?

Genel Sağlık Sigortası devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu sebep ile prim borçlarının ödenmesi gereklidir. Gelir testi yaptırıp prim ödemesi gerekenler, sağlık hizmetlerinden yararlanmak adına hastahaneye gittiklerinde sistemde 60 günlük prim borcu görünür ise sistem yanıt vermeyecektir. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinden faydalanmak için hakkı bulunmayanlar hastahanede oluşacak muayene ve diğer giderler için ödemeleri cebinden yapmak durumunda kalacaktır. Bunun yanı sıra doktorun yazdığı ilaçları da sigorta karşılamayacağı için bütün parayı kişiler kendi cebinden ödeyecektir. GSS prim borçlusunun prim borcunu her ay bankaya müracaat ederek ödemesi gereklidir.

GSS Primleri Ödenmezse Ne Olur

GSS Primleri Ödenmezse Ne Olur?

Prim borcumu ödemek istemiyorum gibi bir durum söz konusu değildir. Prim borcu herkes tarafından ödenmek zorundadır. Yalnızca belirli kişilerin primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Prim borcunu ödemeyenlere haciz işlemi uygulanır. GSS prim borcunu ödemediği her ay için biriken borçlarına zam oranı da eklenecektir. Borcun ödenmemesi halinde, ödenmeyen süre boyunca sağlık yardımından yararlanamayacaklardır.

GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası borcunuzu öğrenmek için sorgulama işlemi yapabilir ve ne kadar birikmiş borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Her sorgulama işleminde olduğu gibi bu işleminizi de e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Başlangıçta bir şifreniz bulunmuyor ise PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL karşılığında şahsınıza ait şifre alabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki işlem sırası ile GSS primlerinizi sorgulayabilirsiniz.

  • E-devlet kapısına giriş yapmak için ilk başlığa tıklayın.
  • Açılan sayfada giriş ekranı çıkacaktır. Giriş ekranına T.C kimlik numarası ve PTT şubelerinden aldığınız şifre ile giriş yapın.
  • Artık kendi sayfanıza giriş yapmış bulunmaktasınız. Karşınıza açılacak olan ekranda “Size Nasıl Yardım Edebilirim” kısmına aramak istediğiniz konu ile ilgili birkaç kelime yazmanız gerekecektir.
  • GSS primi sorgulaması yapacağımız için arama butonuna “GSS Primleri” yazarak SGK Prim Borcu Sorgulama sekmesine tıklayabilir, borcunuzu öğrenebilirsiniz.
GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS prim ödemesi kapsamında verilen yardımlardan faydalanmak için SYD Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.