Tarım Kredi

Genç Çiftçi 2019 Başvuru Tarihi ve Şartları

12.03.2019
6.999

Köye dönüş yaparak geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamak isteyen ve belirli koşulları sağlayan kişilere Genç Çiftçi Projesi kapsamında 30 bin TL hibe desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanacak olan kişilerin bir başvuru dilekçesi ile birlikte başvuru yapmaları gereklidir. Bu yazımızda sizler için genç çiftçi hibe başvurusu ve örnek projeler hakkında bilgi vereceğiz. Aynı zamanda hibeden yararlanmak için taşınması gereken şartlara da yazımızda yer vereceğiz. Genç Çiftçi 2019 başvuru tarihi ve şartları ile ilgili tüm detaylar içeriğimiz de.. 

Genç Çiftçi 2019 Başvuru Tarihi ve Şartları

2019 Yılında Genç Çiftçi Hibesi Verilecek mi?

Köye dönüş yaparak kendi projesini geliştiren vatandaşlara 2019 yılında genç çiftçi projesi kapsamında 30 bin TL hibe verilecek. Bu destekten yalnızca 18/41 yaş aralığındaki genç çiftçiler faydalanabilmektedir. 30 bin TL iş kurmak için her ne kadar az bir miktar gibi görünse de geri ödemesiz olması sebebi ile başlangıçta iyi bir destek olmaktadır. Eğer 30 bin TL bana az gelir diyorsanız Ziraat Bankası genç çiftçi kredisine başvuru yapabilirsiniz. Genç Çiftçi Projesinden faydalanmaya hak kazanan kişilere aldıkları desteklerin 3 katı kadar kredi sağlanıyor.

Sağlanan proje 2016 yılında başlamış olup 2017 ve 2018 yıllarında genç çiftçilere verilmiş, bu destek sayesinde birçok proje geliştirilmiştir. Sağlanan bu desteğin 2019 yılında da verilmeye devam edileceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Yapılan açıklamalarda 2 bin 250 genç çiftçiye 30 bin TL hibe verileceği duyuruldu. 

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda 2 bin 250 çiftçiye hibe verileceği belirtilirken geçtiğimiz senelerde 31 bin 45 genç çiftçiye 931 milyon 350 bin TL hibe yardımı yapıldığı belirtildi. Genç çiftçilerin hibe desteğinden faydalanabilmeleri için şu şartları sağlamaları gereklidir;

 • İlk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Vergi mükellefi yani esnaf ve sanatkar olmaması, 
 • Okuma ve yazma biliyor olunması,
 • Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olmamak, (Daha evvelki senelerde bu koşulda başvuru yapacak olan kişinin eşinin de çalışmıyor olması gerekiyordu. Ancak çiftçiler bu şarta satın alınan hayvanlar üzerinden ailenin geçimi sağlanmıyor, ek bir işe daha ihtiyaç duyuluyor şeklinde itiraz etti. Bu sebeple 2019 yılında bu koşul geçerli olacak mı olmayacak mı bilinmiyor.)
Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları

Genç Çiftçi hibesinden yararlanmak için başvuru şartlarını sağlamak gerekiyor.

 • 18 yaşını doldurmuş ancak 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Herhangi bir yerde örgün olarak eğitim görmüyor olmak (Açık öğretim ve Uzaktan Eğitim bu kapsama girmemektedir)
 • Başvuru yapacak kişinin ya da ailesinin daha evvelki senelerde hibe desteğinden faydalanmamış olması, 
 • Başvuru yapacak kişiler arıcılık projesi için başvuru yapılacak ise 50 arıdan fazla kovanı olmaması, 
 • Çiftçiler hala hayvancılığa devam ediyorlar ise maksimum 15 büyükbaş, 50 tane de küçükbaş hayvandan fazla hayvanı olmaması şartları aranıyor.

Belirtilen şartları sağlayan kişilere 30 bin TL’ye kadar destek sağlanacaktır. Koşulları sağlayan kişilerin başvuru tarihlerinde gerekli yerlere başvuru yapmaları gereklidir. Köye dönüş kredisi şartları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Destek Verilecek Proje Konuları

Destekten faydalanacak olan vatandaşların ilgili tarihlerde hazırladıkları projeler ile başvuru yapmaları gereklidir. 2019 yılı için destek verilecek olan projeler hususunda kesin ve net bir bilgi yayımlanmasa da 2018 yılında yayımlanmış olan tebliğ neticesinde tahmin etmek gerekir ise hayvancılık, bitkisel ve aromatik bitkisel projelere 30 bin TL destek sağlanacaktır.

Hayvancılık Projeleri; 

 • Arıcılık (Polen, arı sütü, bal vb.)
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Küçükbaş yetiştiriciliği (koyun, keçi)
 • Büyükbaş yetiştiriciliği
 • Kanatlı yetiştiriciliği (Salma tavukçuluk)

Bitkisel Projeler;

 • Yem bitkisi üretme,
 • Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği (Seracılık),
 • Meyve bahçesi tesisi (kapama),
 • Fidan, fide veya süs bitkileri yetiştirme,
 • Kültür mantarı tesisi

Aromatik Bitkiler ve Organik Tarım Projeleri;

 • İyi tarım uygulamalı ve coğrafi işaretli ya da organik bitkisel veya hayvansal üretim projeleri,
 • Uzun senelik tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi işlemi projeleri

Geçen yıllarda destek verilen projeler bu şekildedir. 2019 yılında yayımlanacak olan tebliğde projelere ek olabilir ya da içlerinden çıkartma yapılabilir.

Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi Projesinden yararlanmak için kayıt ve başvuru yapmak için ilk olarak kayıt yaptırmanız gereklidir. İlk defa kayıt yaptırıyorsanız https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/UyeOl linkine tıklayarak gerekli bilgileri girdikten sonra yeni çiftçi kaydı oluşturmanız gereklidir.

Başvuru için ise https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login linkine tıklayarak T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmanız gereklidir.

Genç Çiftçi Giriş

Genç Çiftçi Giriş Sayfası

Genç Çiftçi için daha evvelden kaydı olanların 2019 yılında tekrar bir kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Başvurunuzu şu şekilde yapmanız gereklidir;

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sırası ile “Başvuru İşlemleri/ Yeni Başvuru”yu tıklayınız.
 • İkinci adımda Çiftçi Bilgileri Sayfasını doldurun.
 • Bir sonraki adımda Proje Bilgileri Sayfası açılacaktır. Burada “Proje Öncesi Çiftlik Faaliyeti”, “Projenin Ana Konusu”, “Projenin Alt Konusu”, “Projenin Amacı”, “Coğrafi İşaretleme”, “Yatırım Arazisinin Mülkiyeti” bilgilerini eksiksiz olarak seçmeniz gereklidir.

Genç Çiftçi online başvuru için yapılması gerekenler bunlardır. Bu işlemlerden sonra gerekli olan asıl evraklar ile birlikte tebliğde belirtilen tarihlerde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim edilmesi gereklidir. Başvurunuzu online olarak yapmış ancak talep edilen evrakları gününde teslim etmemişseniz başvuru geçersiz sayılacaktır.

Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi ve Gerekli Evraklar

Proje başvurusunda bulunmak için hazırlanması gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların arasında Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi de bulunmalıdır. Aşağıda vereceğimiz dilekçe linkine tıklayarak başvuru dilekçesini bilgisayarınıza word dosyası olarak indirebilirsiniz.

 • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı, 
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edilecek olan çalışmıyor belgesi,
 • Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi,
 • Kişinin mezun olduğu okulun diploması ya da okur-yazarlık belgesi,
 • Proje tanırım formu belgesi (gencciftci.tarim.gov.tr adresinden temin edilebilecektir.)
 • Taahhütname (İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğünde doldurulacaktır.)
Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi ve Gerekli Evraklar

Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi ve Gerekli Evraklar

Talep edilen belgeler bu şekildedir. Eğer kişinin belirtilen evraklar ile yaptığı başvuru kabul edilir ise hibe sözleşmesi için de hazırlanması gereken evraklar olacaktır. Bu evraklar ise şu şekildedir;

 1. Projenin gerçekleşeceği yerde ikamet ettiğini beyan eden bir ikametgah belgesi, 
 2. Yatırım yapılacak olan yere ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi,
 3. 2019 yılına ait oluşturulacak olan uygulama rehberinde bulunacak olan diğer belgeler gereklidir. Rehber henüz yayımlanmıştır.

Genç Çiftçi Başvuru Tarihleri

Genç Çiftçi Projesi kapsamında verilecek olan 30 bin TL hibe için başvuruların ne zaman yapılacağı hakkında Bakanlık nezdinden kesin bir açıklama yapılmaması ile beraber tahmini olarak düşünülünce 2019 Nisan ayı gibi başvuruların başlaması ve yine 2019 yılının Mayıs ayı gibi başvuruların sona ereceği düşünülüyor. Konuya ilişkin hibe sözleşmelerinin 2019 yılının Haziran ayı gibi tamamlanacağı tahmin ediliyor iken yapılacak olan ödemelerinde 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edeceği düşünülüyor. Daha evvel bankadan çekmiş olduğunuz bir kredi varsa çiftçi kredisi ertelemesi yapabilirsiniz.

Başvurular, hazırlanan tebliğin yayımlanmasından 5 gün sonra başlar ve 20 gün boyunca devam eder. Belirlenen 20 günlük süreç içerisinde yalnızca internet üzerinden online olarak yapılan başvurular değil bir önceki başlıkta belirttiğimiz evrakların da şahsen teslim edilmesi gereklidir. Başvuruların tamamlanmasını takiben kişiler 10 iş günü içerisinde değerlendirilir, liste hazırlanır ve Müdürlüklerin askı listelerine asılmaktadır. 

Kesin listeler asıldıktan 5 iş günü içerisinde sözleşme imzalanır. Şayet kişiler sözleşmeyi imzalamaz ise yedek listede yer alan kişiler çağrılacaktır. Daha sonra hibe sözleşmesinin imzalanmasının ardından 5 iş günü içerisinde de ödemeler yapılır. 

Genç Çiftçi Başvurusu Ne Zaman

Genç Çiftçi başvuru tarihlerini kaçırmayınız.

Ödemeler Ziraat Bankası Aracılığı İle Yapılacak

Kişilerin yaptıkları başvuruların ardından projesi onaylanan ve 30 bin TL hibe desteğinden yararlanacak olan kişilere ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılacaktır. Ödemelerin yapılacağı tarihler kişilerin T.C kimlik numaralarına göre Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır. Proje kapsamında verilecek destek tutarı TL para cinsinden gerçekleştirilecektir.

2019 yılında Genç Çiftçi Projesi kapsamında verilecek olan 30 bin TL hibeden yararlanmak için son başvuru tarihini kaçırmayın!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kadriye dedi ki:

  Başvurular başladı mı acaba

 2. Kadriye dedi ki:

  Tarih belli oldu mu

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.