Tarım Kredi

Garanti Bankası Esnaf Kredisi 2020 Şartları

03.02.2020
58

Esnafın finansal ihtiyaçlarını karşılamaları adına kredi veya ticari kredi kartı veren bankalardan bir tanesi de Garanti Bankasıdır. Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halkbank gibi kamu bankalarının oluşturduğu kredi paketlerinin yanı sıra Garanti Bankası da esnafa destek paketi ve turizm destek paketi imkanı sunmaktadır. Kredinin yanı sıra Esnaf Kart’da verilmektedir. 2020 yılında Garanti Bankası esnaf kredisi ve hesaplamaları ile ilgili detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz. 

Garanti Bankası Esnaf Kredisi 2020 Şartları

Garanti Bankası Esnaf ve KOBİ’lere Destek Kredisi

Esnafların işletmelerini geliştirmeleri ve bireysel ihtiyaçlarını gidermeleri adına QNB Finansbank, Şekerbank ve Akbank gibi özel bankaların yanı sıra Garanti Bankası tarafından da uygun ödeme seçenekleri ile taksitli ihtiyaç kredisi veriliyor. Kredinin maksimum vadesi 36 ay olup şubeye gitmeye bile gerek kalmadan esnaf kredisinden faydalanabilirsiniz. Şahsi işletmesi bulunan esnaflar ve KOBİ’ler Garanti Cep veya Garanti İnternet üzerinden başvurularını yapabilecek olup banka tarafından onay geldiğinde talep ettikleri kredi tutarları hesaplarına aktarılacaktır. Esnafa verilen taksitli ihtiyaç kredisinin özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kredinin en üst limiti 100 bin TL‘dir.
 • Maksimum vade 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Kredinin 25 bin TL‘ye kadar olması halinde %1,23 faiz oranı,
 • 25.001 TL’den 50 bin TL‘ye kadar olan krediler için; %1,19 faiz oranı,
 • 50.001 TL’den 100 bin TL‘ye kadar olan krediler için ise %1,15 faiz oranı uygulanmaktadır.

Kredi faiz oranlarına göre örnek bir hesaplama tablosu oluşturarak taksitli ihtiyaç kredisi için aylık ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini inceleyelim;

Kredi Tutarı Kredi Vadesi Kredi Faiz Oranı Aylık Ödenecek Taksit Tutarı Geriye Ödenecek Toplam Tutar
25.000 TL 36 Ay % 1,23 872,74 TL 31.418,81 TL
50.000 TL 36 Ay % 1,19 1733,12 TL 62.392,34 TL
100.000 TL 36 Ay % 1,15 3.441,61TL 123.898.02 TL

Tabloda belirtildiği gibi kredi tutarlarına göre faiz oranları değişiklik göstermektedir. 25 bin ve 50 bin TL kredi almanız halinde 750 TL tahsis ücreti, 100 bin TL kredi çekmeniz halinde 1.250 TL tahsis ücreti talep edilmektedir.

Garanti Bankası Esnafa Destek Paketi

Garanti Bankası esnafa destek paketi ile işletmelerin her türlü finansman ihtiyacını gidermek adına taksitli ihtiyaç kredisini 24 aya varan vade ile veriyor. Bunun yanı sıra bankanın pek çok farklı avantaj ve kampanyasından da faydalanılabiliyor.

Destek paketi kapsamına giren ürünler şu şekildedir;

POS

Esnaf Destek Paketinin içerisinde yer alan POS ile nakit akışınızı kolayca takip edebilir ve satışlarınızda artış yapabilirsiniz. POS ile birlikte Bonus Üye İşyeri olmanız halinde taksitli alışverişlere olanak sağlar ve müşterilerinize bonus puan kazandırabilirsiniz. Bu ürün esnaflara özel hazırlanmış olup %0 komisyon ile Visa ve Mastercard ile yapılan ödemeli satışlarınızda komisyon ödemesi yapmadan yalnızca aylık sabit bir ücret ödeyerek POS ON ürününü kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Esnafa Destek Paketi 

Garanti Bankası Esnafa Destek Paketi

Esnaf’a Ticari Şirket Kartı

İşletme için yapılacak olan harcamalarda Bonus Business kartı kullanabilir bireysel ve şirket içi harcamalarınızı birbirinden ayırabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız alışverişlerde bonus puan kazanabilir, bir diğer alışverişinizde bu bonusları harcayabilirsiniz.

Esnafa Emeklilik Planı

Ailenizin ve kendinizin geleceğini koruma altına almak adına Kobi Emeklilik Planı ile BES’e katılım sağlayabilirsiniz. Şayet bankanın Flexi Emeklilik Paketi’ni tercih ederseniz yapılan her katkı payı ödemesinden %1,65 oranında bonus kazanabilirsiniz.

Esnafa Destek Paketi kapsamında banka tarafından kullandırılan avantajlar bunlardır. Belirtilen kampanyaların yanı sıra faturalarınıza, Vergi ve SGK ödemelerinize otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Esnafa Nakdi ve Gayri Nakdi Krediler

Esnafların kısa zamanlı veya acil ihtiyaçlarında nakde gereksinim duydukları anda kredi imkanı sağlıyor. Nakdi ve gayri nakdi olarak verilen kredilerin vadeleri kısa olmaktadır. Rotatif Kredi, Spot Kredi, İskonto Kredisi, Teminat ve Referans Mektupları ile kredi alabilirsiniz. Esnaflara kısa vadeli olarak verilen kredilerin özellikleri ise şu şekildedir;

Rotatif Kredi;

Müşterilerin kısa süreli olarak nakdi gereksinimlerine çözüm olmak için verile krediler kişiye göre belirlenecek olan limitlere göre talep edildiği zaman kullanılarak geri ödemelerde de kişinin isteğine göre düzenlenebiliyor. Esnaflar ihtiyaçlarını ertelemesinler diye bankada bulunan nakit işlemlerini kontrol ederek bir limit belirlenmektedir. Ticari faaliyetlerin desteklenmesi adına verilen bu kredinin özellikleri ise şu şekildedir;

 • Nakit akışlarına göre bankadan aldığınız krediyi vade günü gelmeden evvel kapatabilme,
 • Kredinin kapatılmasına kadar olan tarihe kadar uygulanmış olan faizleri ödeyerek talep edildiği zaman hesabı kapatma,
 • Kredinin faizleri sürekli sabit olmayıp kredinin kullanılmış olduğu gün üzerinden hesaplama,
 • Teminatlı olarak kullanıldığı gibi teminatsız olarak da kullanılabilme,
 • Kredi limitine göre hesaptan dilediğiniz zaman para çekme ve transfer işlemleri,
 • Faiz ödemeleri 3 aylık dönemlerde ödenir iken, anapara vade içerisinde talep edilen zamanlarda ödeme,
 • Nakit avans hesabına göre daha düşük faiz oranlı ve yüksek tutarlı gibi avantajları ve özellikleri bulunmaktadır.
Esnafa Nakdi ve Gayri Nakdi Krediler

Esnafa Nakdi ve Gayri Nakdi Krediler

Spot Kredi;

Esnafların kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılayan bu kredi türünde vade süresi boyunca faiz oranı değişmemektedir. Spot TL kredilere uygulanan faiz oranı ve vadesi kişilerin krediyi kullandığı zamanki şartlara göre belirlenmekte olup vade boyunca sabit kalmaktadır. Bu kredinin faiz oranı diğer kredi çeşitlerine daha düşük oranlarda olmaktadır. Faiz tahsilatları ana para ile birlikte ödenmektedir. Kredinin vade süresi bitmeden kapatma işlemi yapabilirsiniz.

Spot Döviz Krediler kredinin vadesinden evvel kapanmamakta olup vade süresince faiz oranı sabit kalmaktadır. Kapama Opsiyonlu Döviz Kredilerinde vadeden önce krediyi kapatabilirsiniz. Bu kredi türünde de kredi faizleri vadesi boyunca sabit kalacaktır.

Esnafa Kredi Garanti Fonu Kredisi

Bankadan kredi almak isteyen esnaflardan teminat talep edilmektedir. Şayet bankaya sunacak bir güvenceniz yok ise Kredi Garanti Fonu esnaf ve KOBİ’lere teminat olmaktadır. Bu krediyi nakit akışınızı düzene sokmak ya da işletme veya yatırım sermayesi ihtiyacını karşılamak adına Hazine Destekli Portföy Garanti Sistemi kapsamında KGF’nin kefilliği ile kullanabilirsiniz. KGF ile alınan kredinin özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kadın girişimci, KOBİ’ler ve genç girişimcilerin Portföy Garanti Sistemi ile kullanacağı krediler maksimum 12 ay ertelenmekte olup vade süresi minimum 6 ay, maksimum 60 ay olmaktadır.
 • KGF tarafından sağlanan tutar maksimum 12 milyon lira olup kredi tutarının %90’ı oranında destek sağlanacaktır.
 • KGF’den uygulanan komisyon oranı kefalet miktarı üzerinden kredinin kullandırıldığı tarihte %0.03 olmaktadır. Mevcut miktar harici herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 • KOBİ’lerin ihracatçı olması halinde PGS ile kullanılacak olan ticari taksitli kredilerde vade minimum 6 ay, maksimum 60 aydır ve kefalet için sağlanacak oran %100’dür.
Esnafa Kredi Garanti Fonu Kredisi 

Esnafa Kredi Garanti Fonu Kredisi

 • Kişilerin minimum 1 senedir faaliyet gösteriyor olması gereklidir.
 • Kadın girişimcilerin KGF teminatlı krediye başvuru yapmaları için maksimum 2 senedir faaliyette bir işletmesinin olması gereklidir.
 • Kadın girişimci olarak başvuru yapanların mevcut bir iş fikri ile faaliyet göstermesi ve hisse toplamının minimum %50’sinin 55 yaşını doldurmamış ve asgari ilkokul mezunu olması, Genç Girişimcilerin işletme hisseleri toplamının minimum yarısına sahip ve başvurunun yapıldığı tarihte 18 yaşını doldurmuş ancak 30 yaşını doldurmamış olması gereklidir.

KGF teminatlı krediye başvuru yapmak için başvuru formu doldurulması gereklidir. Başvuru formuna ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Garanti Bankası Esnafa Taşıt Kredisi

İşletmenizin pazarlama, üretim ve nakil gibi işlemlerini yapmak adına ticari bir araca ihtiyacınız olabilir. Garanti Bankası tarafından satın alacağınız araç belli olsa da olmasa da kredi alabilirsiniz. Cebinize uygun ödeme planı ve uygun faiz oranları ile taşıt kredisine başvuru yapabilirsiniz. Esnafa taşıt kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Aracınızı bireysel olarak almanız halinde aracın toplam tutarı 120 bin TL’nin altında bir fiyat ise maksimum 60 ay vade seçeneği, 120 bin TL’nin üzerinde fiyatta bir araç almış iseniz maksimum 48 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz.
 • Aracın ticari amaç ile alınması halinde ise 60 aya varan vade ile kredi alabilirsiniz.
Garanti Bankası Esnafa Taşıt Kredisi 

Garanti Bankası Esnafa Taşıt Kredisi

 • Kredi için uygulanacak olan faiz oranı ise sıfır araçlarda %1,19
 • İkinci el araçlarda ise %1,29 olarak uygulanmaktadır.

Taşıt kredisi tahsis ücretler, sigorta masrafları gibi hususlarda bilgi almak için en yakın Garanti Bankası şubesini ziyaret edebilir, başvuru hakkında bilgi alabilirsiniz.

2020 yılında da sizlerde Garanti Bankası’nın esnaflar için hazırladığı paketlere başvuru yaparak işletmenizi geliştirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.