Tarım Kredi

Fındık Desteklemesi 2020 Ne Zaman Ödenecek? TARİH

15.01.2020
10.569

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da desteklenmektedir. Alan bazlı desteklemeler kapsamında yapılan fındık desteği ödemeleri 2019 ve 2020 yılları arasında da yapılacaktır. Çiftçilerimiz fındık destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak etmektedir. Bunların yanı sıra tarım destekleme ödemeleri kapsamında mazot ve gübre desteği, buzağı desteği gibi konularda da ödeme yapılmaktadır. Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalar neticesinde özellikle yılık ilk çeyreğinde çiftçimize 9 milyar TL tutarında destek verileceği söylendi. Fındık destekleri de yine Mart ayında Ziraat Bankası tarafından ödenecek. Detaylar haberimizde.

Fındık Desteklemesi 2020 Ne Zaman Ödenecek? TARİH

Devletten Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği

Devlet, Tarım ve Orman Bakanlığı eli ile tarım ve hayvancılık konularında konularında her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlarımıza destek olmaya devam etmektedir. Tarım bir ülkenin ekonomisinin en önemli sac ayağını oluşturmaktadır. Bu bağlamda tarım uygulamalarının iyileştirilmesi, verimin ve tarımdan elde edilen gelirin artırılması, tarımla uğraşan kişilerin yaş ortalamalarının düşürülmesi, tersine göç hareketlerinin oluşması ve tarımda istihdam sağlanması amacı ile verilen desteklerden bir tanesi de fındık (finduk😁) alan bazlı gelir desteğidir. Başvurular her yıl bakanlık tarafından belirlenen tarihler arasında alınmaktadır.

Geçtiğimiz yıl fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında başvuruları başladı ve yıl sonuna kadar alınmaya devam etti. Ancak bu sisteme kayıtlı olmayan çiftçilerimiz verilen desteklerden yararlanamıyor.

Devlet Çiftçiye Ne Kadar Fındık Parası Veriyor?

Organik tarım desteği adı altında çiftçilerimize dekar başına 100 TL. destek verilmektedir. Ayrıca fındık alan bazlı desteklemeler kapsamında da dekar başına 170 TL. verilmektedir. Böylece çiftçilerimiz iki destekten de yararlanarak 270 TL. destek alabilecekler.

Fındık desteği

Fındık desteği

Verilen bu destekler kapsamında geçtiğimiz yıl Ordu’ya 281 milyar TL, Giresun’a 160 milyon TL, Trabzon’a 93 milyon TL destekleme ödemesi yapıldı. Şartları sağlayan çiftçilerimiz 2020 yıllarında öncelikle ÇKS kaydı yaptırmak sureti ile destekleme ödemelerine başvuru yapabilir. Geçtiğimiz yıl en çok başvuru yapan iller arasında ise Ordu bulunuyor.

Fındık Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

Fındık desteklerinden yararlanmak için çiftçilerimizin aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • 🌰 ÇKS sistemine kayıtlı olmaları
 • 🌰 Fındık bahçesinde ara ziraatı yapmamak
 • 🌰 Ruhsat verilen alanlarda tarım yapmak
 • 🌰 Ruhsatlı alanların 1 dekardan küçük olmaması
 • 🌰 FKS sistemine kayıtlı olanlar ve kayıtları güncel olanlar verilen bu desteklerden yararlanabileceklerdir.

Fındık Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi bakanlık tarafından verilen desteklemeler bakanlar kurulu kararları ile yapılmaktadır. Bu amaçla fındık kayıt sistemine kayıtlı olan ve ruhsatlı alanlarda faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilere fındık alan bazlı gelir desteği verilmektedir. Başvuru aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır;

Fındık Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Fındık parası almak için Tarım ve Orman İl/ilçe müdürlüklerine başvuru yapınız.

 1. Başvurular bağlı olunan İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri‘ ne yapılmaktadır.
 2. Yapılan müracaat sonrası bilgi ve belgelerin doğru olup olmadığı Fındık Kayıt Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinden kontrol edilir.
 3. Ruhsatlı olarak faaliyet  gösterilen alanların 1 dekarın altında olmaması gerekiyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıl arazi durumlarında değişiklik olduğu halde sistem üzerinden güncelleme yapmayanlar ya da sisteme hiç kayıt yapmayanlara fındık destekleme ödemesi verilmeyecektir.(!) 2020 yılı içerisinde bir de genç çiftçi projesi kapsamında verilecek olan 30 bin TL. hibeden de yararlanabileceğinizi hatırlatalım. İçeriğimizden bitkisel üretim konuları hakkında bilgi alabilirsiniz.  Geç kalmayın.

Başvuru Esnasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Fındık alan bazlı gelir desteği ödemesinden yararlanmak isteyenlerin ve hala kayıtları olmayanların en kısa sürede sisteme kayıt yaptırmaları gerekmektedir. ÇKS ve FKS’ ye kayıtlı olanlar ya da mevcut kayıtlarını güncelleyenlerin aşağıdaki belgeler ile bağlı bulundukları İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne giderek başvurularını yapmaları gerekiyor. Çiftçi kaydı yaptırmayanlar ÇKS kaydı linki üzerinden sisteme kayıt olabilir.

 • Fındık üreticiliği yapıldığına dair belge
 • Başvuru dilekçesi
 • ÇKS kayıt belgesi talep edilmektedir.

Fındık Desteklerinden Kimler Yararlanamayacak?

Bakanlığımız tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da verilecek olan fındık desteklerinden ne yazık ki bazı üreticilerimiz yararlanamayacak. 2020 yılları içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sistemi kaydı olmayan, mevcut fındık bahçelerinde ara ziraatı yapanlar, belgelerini eksik bir şekilde teslim edenler ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar, kamu kurumu ve kuruluşları ortakları ile desteleme programlarından yararlanma haklarını kaybedenler verilecek olan bu fındık parası desteğinden yararlanamayacaktır.

Fındık komisyonu kendilerine teslim edilen bilgi ve belgeleri kontrol etmekle mükelleftir. Yanlış beyanda bulunarak haksız gelir elde etmek isteyenlere hukuki ve idari yaptırımlar uygulanması söz konusu olacaktır. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun gereği gecikme zamları ile birlikte bu tutarlar verilen şahıslardan geri alınacaktır. Ayrıca haksız kazanç elde ettiği tespit edilen kişiler 5 yıl boyunca hiçbir destekleme ödemesinden yararlanamayacaktır.

Fındık Üreticileri Mazot ve Gübre Desteği de Alabiliyor

Çiftçilerimiz tarımsal girdilerin elde edilmesi hususunda da sıkıntılar yaşamaktadır. Özellikle artan mazot fiyatları çiftçilerimizin belini bükmektedir. Bir tarımsal işletmenin girdilerini elbette ki mazot ve gübre oluşturmaktadır. Tarımsal üretimden verim alınması için tarlalarda gübre kullanılmaktadır ve gübre fiyatları da oldukça yüksektir. Buradan hareketle bakanlık tarafından çiftçilerimize mazot ve gübre desteği sağlanmaktadır. Buğday, arpa, yulaf ve çeltik gibi tahılların yanı sıra fındık üreticileri de verilen mazot ve gübre desteklerinden yararlanabilir.

 1. Fındık üreticilerine mazot desteği => 10 TL
 2. Gübre desteği ise dekar başına => 4 TL olarak verilmekte ve toplamda dekar başına 14 TL. mazot ve gübre destekleme ödemesi alınabilmektedir. 50 dekar ve üzeri araziye sahip olanlar devletten toprak analizi desteği de alabilirler. Numune başına 40 TL destek verilmektedir.
Fındık Üreticileri Mazot ve Gübre Desteği de Alabiliyor

Fındık Üreticileri Mazot ve Gübre Desteği de Alabiliyor

Fındık Desteklemesi Verilen İller

Alan bazlı destekler kapsamında bakanlığımız tarafından aşağıdaki il ve ilçelere fındık parası verilecektir;

 • Artvin (Arhavi, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul)
 • Bartın (Amasra, Kurucaşile, Merkez, Ulus)
 • Bolu (Göynük, Mudurnu)
 • Düzce (Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Merkez, Yığılca)
 • Giresun (Bulancak, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Merkez, Piraziz, Tirebolu, Yağlıdere)
 • Gümüşhane (Kürtün)
 • Kastamonu (Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt, İnebolu)
 • Kocaeli (Kandıra)
 • Ordu (Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye)
 • Rize (Ardeşen, Fındıklı, Pazar)
 • Sakarya (Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferezli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü, Taraklı)
 • Samsun (Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba,  İlkadım, 19 Mayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Yakakent)
 • Sinop (Ayancık, Dikmen, Erfelek, Gerze, Merkez, Türkeli)
 • Tokat (Erbaa)
 • Trabzon (Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra)
 • Zonguldak (Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Kozlu, Merkez)
Fındık Desteklemesi Verilen İller

Fındık Desteklemesi Verilen İller

Fındık Destekleri Mart Ayında Ödenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama neticesinde çiftçilerimize 3 milyar 716 milyon TL destekleme ödemesinin Mart ayında yapılacağı ifade edildi. Bu destek konuları ve tutarları aşağıdaki gibidir;

Sulama elektriği, sertifikalı tohum : 148 milyon TL 

Yem bitkileri : 80 milyon TL 

Hayvancılık destekleri 198 milyon TL

Buzağı destekleri 730 milyon TL

Alan bazlı destekleme konuları 2 milyar TL

Bildiğimiz gibi fındık parası alan bazlı olarak desteklenecek olan ürünler arasında yer almaktadır. Devlet tarafından verilen desteklemelerin Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilerimize iletildiğini biliyoruz. Destekleme ödemeleri başvurulan yılda değil, bir sonraki yıl içerisinde ödenmektedir. Geçen yıl sonuna kadar başvuruları alınan desteğin ödemesi bu yıl Mart ayı içerisinde yapılacaktır. Bakanlık tarafından tarihlerin ilan edilmesinin ardından çiftçilerimiz T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre banka şubelerinden ödemelerini alabilecekler. Yine Ziraat Bankası tarafından verilen çiftçi kredisinin faiz oranları da düşük olmaktadır. Destekleme ödemesi yetersiz geliyorsa fındık üretim desteği almak için bu kredilere başvurabilirsiniz.

Fındık Destekleri Mart Ayında Ödenecek

Geçtiğimiz yılın destekleri Mart ayı içinde ödenecek.

2020 Yılı Fındık Fiyatları

Enflasyon oranlarının artması ile şu an için ülkede bir fiyat artışı söz konusu. 2020 yılında fındık üreticileri kilogramının 20 TL olmasını beklese de bakalım fındık fiyatları ne alemde..

Şehir En yüksek fındık fiyatı En düşük fındık fiyatı
Toprak Mahsulleri Ofisi 13 TL 14,50 TL
Akçakoca 14,80 TL 16,75 TL
Çarşamba 16 TL 16,30 TL
Düzce 14,80 TL 16,75 TL
Fatsa 14,50 TL 16,50 TL
Giresun 12,32 TL 18,55 TL
Kocaeli 15,07 TL 16,75 TL
Ordu 16 TL 16 TL
Sakarya 15,07 TL 16,75 TL
Samsun 12,49 TL 16,50 TL
Trabzon 13,25 TL 16,50 TL
Terme 13,25 TL 16,50 TL
Ünye 13,25 TL 16,50 TL
Zonguldak 15,07 TL 16,75 TL

Havza bazlı destekleme modeli kapsamında verilen fındık desteği tutarı 170 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl başvurularını yaparak destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimize Ziraat Bankası aracılığı ile destekleme ödemesi yapılacaktır. 2020 yılı başvuruları henüz başlamamış olmakla birlikte bu yılın fındık paraları da 2020 yılında verilecektir. Ayrıca mazot ve gübre desteği de alarak fındık üretiminizi daha az maliyete gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca destekleme ödemesi almaya hak kazanamadıysanız bankalar tarafından verilen tarım kredilerine başvuru yaparak faaliyetlerinize devam etmek için finansman elde edebilirsiniz. Bakanlık tarafından yapılan açıklama neticesinde fındık alan bazlı gelir desteği ödemelerinin yeni tarihinden itibaren çiftçilerimizin Ziraat Bankası’nda bulunan hesaplarına aktarılacağı ifade edildi. Hayırlı uğurlu olsun.

Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.