Tarım Kredi

Evde Bakım Maaşı Yardımı Nasıl Alınır? 2019 Başvurusu

11.03.2019
65

Bazı hastalıklar sebebi ile yakınlarımız yatalak olabiliyorlar. Maddi sıkıntılar sebebi ile evdeki hastanıza bakamayacak durumda iseniz devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz. Bu maaşlardan faydalanmak için bazı koşulların sağlanması gereklidir. Bu yazımızda sizler için evde bakım maaşı için aranan şartları, başvurunun nereye yapılacağını, gerekli evrakları, bu yardımın nasıl alınacağını, başvuru dilekçe örneğini araştırdık. Eve bakım maaşı ile ilgili tüm detaylar haberimizde.. 

Evde Bakım Maaşı Yardımı Nasıl Alınır? 2019 Başvurusu

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Evde bakım aylığı; devlet tarafından evde özel bakım isteyen vatandaşlara sağlanan ve her ay düzenli olarak ödenen bir maaştır. Aylık olarak ihtiyaç sahiplerine sağlanan bu maaş imkanı ile maddi durumu müsait olmayan vatandaşların evde bakım maaşı ile ihtiyaçları karşılanmaktadır. Maaştan yalnızca belirli koşulları sağlayan kişiler yararlanabilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Gerekli Koşullar

 Aylık olarak verilen bu maaşlardan yararlanmak için ilk olarak kişilerin gelir durumları değerlendirmeye alınır. Gelir durumu hastaya bakmak için yeterli ise verilen aylık maaştan yararlanılamaz; 

 • Evde bakım parasından faydalanmak isteyenler için, engellinin ikamet ettiği hanede kişi başına düşen gelirin yıllık olarak belirlenen asgari ücret tutarının 2/3’ünden düşük olması şartı aranmaktadır. Kişi başına düşen gelirin 967,27 TL‘den az olması gereklidir.

Hastanın bakıma muhtaç olduğunun tespit edilmesi gereklidir; 

 • Belirlenen şartları neticesinde hastanın minimum %50 oranında engelli olduğunu belirten bir Sağlık Kurulu Raporu gereklidir. Bunu yanı sıra alınan Sağlık Kurulu Raporunda “ağır engelli” ibaresinin bulunması şartı aranmaktadır. Yani evde bakım parası alınabilmesi için hastanın bakıma muhtaç olduğunun belgelenmesi gereklidir.
 • Hastaların kendi kendilerine bakamayacak ve gündelik hayatını devam ettiremeyecek şekilde olması gereklidir. Bunun yanı sıra tuvalet, temizlik,  beslenme gibi ihtiyaçlarını kendi başına halledemiyor olduğunun tespit edilmesi gereklidir.
Ağır engelli raporu 'evet' ibaresi

Ağır engelli raporu ‘evet’ ibaresi

Görselde belirtilen Ağır Özürlü; Evet/ Hayır kısmının “EVET” olarak doldurulmuş olan kişiler evde bakım maaşı alabileceklerdir.

Evde bakım parası almak için akraba olunması gerekiyor; 

 • Evde bakım parasının alınabilmesi için engelliye bakan şahsın engelli ile arasında bir kan bağı bulunması şartı aranıyor. Yani engelli birine bakan herkes bakım parasından faydalanamıyor. Ancak hazırlanan yönetmelik ile üvey akrabalar da evde bakım parasından yararlanabiliyor.

Engelliye bakan kişinin aynı adreste ikamet etmesi gerekiyor; 

 • Engelli vatandaşa bakacak kişinin aynı adreste ikamet etmesi gerekiyor. Diğer türlü bakım hizmetinin tam anlamı ile uygulanmayacağı düşünülerek evde bakım parası haneye ödenmiyor. Engellinin bakacak başka bir yakınının olmaması, engelli bireyin ya da kanuni olarak temsil edecek olan kişinin özel veya devlet kurumlarında bakım hizmetini kabul etmemesi halinde heyet tarafından değerlendirmeye alınarak hastaya bakım hizmeti farklı bir adresteki akraba tarafından verilebilecektir.
Evde bakım maaşı

Evde bakım maaşı

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar?

Gerekli koşulları sağlayan kişilere evde bakım aylığı verilerek hastanın bakımı için gerekli ihtiyaçların karşılanması adına aylık olarak belirli bir miktar para verilecektir. Bu aylık sayesinde gerek bakıcılar gerekse de hastalar herhangi bir zorluk yaşamadan yaşamlarını devam ettireceklerdir. Bu kapsamda;

 • Gerekli koşulları sağlayan kişilere aylık olarak verilen toplam tutar; 1.179,40 TL olarak belirlenmiştir.
Evde bakım aylığı

Evde bakım aylığı

Evde Bakım Aylığı İçin Başvuru Nasıl ve Nereye Yapılır?

Evde bakım aylığından faydalanmak için kişilerin gerekli evraklar ile birlikte ilgili yerlere başvuru yapmaları gereklidir. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütün il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına yapılabilir. Başvuru içi gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanmış olması gereklidir. Aksi taktirde aylık maaş desteğinden yararlanmak için işlemleriniz uzayabilir ve maaşı alma süreciniz de uzayacaktır. Başvurular hastanın yerine, aile bireyleri ya da yasal olarak vasisi aracılığı ile yapılmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Başvuru için kişilerin engelli, ailesi ya da kanuni olarak kişiyi temsil edecek biri başvuru yapabilecektir. Başvuru için;

 • Tükiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ve,
 • % 50 ve üzeri engel oranı olduğunu belirten Engelli Sağlık Kurulu Raporu,
 • Hastanın ikamet ettiği hanede bulunan diğer bireylerin gelir belgeleri,
 • Evde bakım maaşı başvuru dilekçesi (Evde bakım maaşı için başvuru dilekçesini Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerinden alabilir veya internet üzerinden indirebilirsiniz.
 • Engelli birey ile aynı yerde ikamet eden kişilerin her birinin ayrı ayrı ikametgah belgesi,
 • Engelli şahsın bulunduğu hanede yaşayan kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri, 
 • Hasta kişinin vasisi var ise, vasi olduğuna dair mahkemeden onaylı karara dair belge,
Başvuru İçin Gerekli Evraklar 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Bu hususta sağlık raporu oldukça önemli bir husustur.  Ağır engelli vatandaşların özellikle de ileri yaştaki yaşlılar için bu gibi hizmetlerde en önemli konudur diyebiliriz. Ancak evde bakıma muhtaç, engelli, makineye bağlı olarak hayatını sürdüren ve bunlara benzer hastalıkları olan kişilerin hastahanelere giderek tek tek doktorlara muayene olmaları büyük bir sorun oluşturmaktadır. Ağır engelli ve makineye bağlı olarak yaşayan,hastahanelerden uzak yerlerde (köy vb.) ikamet eden kişilere haftanın belirli günlerinde bakım amaçlı olarak ambulans gönderilmektedir.

Sağlık Raporu İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık raporunun alınma tarihinden itibaren belirli süreler bulunmaktadır. Bu kapsamda engelli raporunun süresi sona ermeden yenilenmesi gerekecektir. Raporun süresi bittikten sonra herhangi bir şekilde tekrar rapor alınamaz ise, raporun alındığı tarihi takiben geriye dönük olan maaşların ödemeleri yapılacaktır. Engellinin bulunduğu hanenin ikamet adresinin değişmesi durumunda ve aylık sağlanan gelir durumlarındaki mevcut değişikliklerin ilgili Müdürlüklere beyan edilmesi gereklidir. Eğer bu hususlarda ilgili yerlere gerekli bildiriler yapılmaz ve sosyal yardımdan faydalanan kişilerin haksız yere hasta bakım maaşından faydalandığı tespit edilir ise başvuru yapan şahıslar hakkında yasal işlem başlatılır.

Sağlık raporu hususunda dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık raporu hususunda dikkat edilmesi gerekenler

Evde Bakım Parası 2019 Ödeme Günleri

Engelli ve engelli yakınlarına yapılan yardımlar ve yaşlılık parası için verilen destek ödemeleri doğum tarihinin son rakamına göre yapılmakta olduğunu diğer içeriklerimiz de belirtmiştik. Evde bakım parası için yapılan ödemeler de tıpkı diğerlerinde olduğu gibi kişinin mevcut doğum tarihinin son rakamına göre yatırılmaktadır. Bu kapsamda son rakama göre ödeme günlerini belirleyecek olursak;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar her dönemin; 5. günü, 
 • Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 olanlar her dönemin; 6. günü, 
 • Doğum tarihinin son rakamı 2 ve 7 olanlar her dönemin; 7. günü, 
 • Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 olanlar her dönemin; 8. günü, 
 • Doğum tarihinin son rakamı 4 ve 9 olanlar her dönemin; 9. günü ödemelerini alabileceklerdir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama İşlemi

Evde bakım maaşının ödemelerini merak ediyorsanız sorgulama işlemini birkaç tıklama işlemi ile kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bu işlem için e-devlet şifreniz olması gereklidir. Eğer e-devlet şifreniz bulunmuyor ise PTT şubelerine giderek 2 TL ücret karşılığında şahsınıza ait bir şifre edinebilirsiniz. E devlet üzerinden sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak linke tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 • Karşınıza T.C kimlik numarası ve şifrenizi yazacağınız ekran gelecektir. Bu ekrana bilgilerinizi girerek “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Daha sonra ekrana maaş ödemeleriniz ile ilgili tüm bilgiler gelecektir.

E devlet

Maaş sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılacaktır.

Evde bakım maaşı ile ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilir, size yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.