Tarım Kredi

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Kredi Veren Firmalar (Sigorta Prim Ödeme)

13.01.2020
527

Sigortalı olarak bir yerde çalışmayan kadınlar da emekli olabilmektedir. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için sigorta başlangıcı olup prim eksiği olanlara toplu ödeme yapılarak emeklilik yolu açılmıştır. Bu yazımızda sizler için  ev hanımlarının emeklilik şartlarını, başvurunun nasıl yapılacağını, maaşın ne kadar olduğunu yazacağız. Detaylar içeriğimiz de.. 

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Kredi Veren Firmalar (Sigorta Prim Ödeme)

Çalışmayan Bayanlara Emeklilik Hakkı Veriliyor!

Evlerinde boş boş oturmak istemeyen üretim faaliyeti gerçekleştirerek ev ekonomisine katkı sağlayarak  emekli olunabiliyor. Hazırlanan yasa tasarısına göre belirlenmiş olan koşulları karşılayan ve hiçbir yerde çalışmayan ev hanımlarına düşük primler ile sigorta yapılacak ve emeklilik hakkı verilecek. Bazı sebepler dolayısı ile dışarıda çalışamayan kadınlara emeklilik hakkı veriliyor. Evden yapılacak işlerde çalışan bayanlara bazı koşulları yerine getirmeleri halinde emeklilik sağlanıyor.

Ev hanımlarının bu işlem için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak ve düzenli olarak prim ödemesi sayesinde de emekli olabiliyor. Sigortalılık zamanı Sosyal Güvenlik Kurumu‘na yapılan başvuruların kayda geçmesi ile başlamaktadır. Ev hanımlarının ödeyeceği primler ile el işi yapan kadınlar için durum birbirinden farklı olmaktadır. Ev hanımlarının ödemesi gereken primler şu şekildedir;

 • Ödenmesi gereken minimum prim asgari ücretin brüt tutarının %32’si kadar olmaktadır. Maksimum prim ise asgari ücretin brüt tutarının 6.5 katının %32’si kadar olmaktadır.

El işi yapanların ödeyeceği primler ise şu şekildedir;

 • Asgari ücretin brüt hesaplamasından yola çıkacak olursak brüt tutar 2.943 TL olduğunu biliyoruz. Günlük hesaplama için 2.943/30= 98,1 TL günlük kazanç elde edildiğini varsayalım. Bu tutarın 15 katı (1.471,5) üzerinden ve verildiği yılı takiben bir puan daha arttırılarak 30 katını geçmeden sigorta prim ödemesi yapılabiliyor.
 •  Emeklilik için 9000 gün prim ödenmesi gereklidir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları

Emeklilik sistemleri 4/A, 4/B ve 4/C olmak üzre 3 gruba ayrılmıştır. 4/A sisteminden emekli olacak olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na yani eski adı ile SSK’ya bağlı olarak çalışan kişilerdir. 4/B sisteminden emekli olacak kişiler ise Bağkur’a prim ödemesi yapması gereken, herhangi bir yere bağlı olmadan kendi şahsına bağımsız olarak çalışan kişilerdir. 4/C sistemi ise Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan devlet memurlarıdır. Bulunduğumuz ülkede hayatını sürdüren ancak belirli sebeplerden dolayı çalışamadığı için emekli olamayan pek çok ev hanımı bulunuyor. Getirilen yeni düzenleme ile ev hanımlarının da emekli olabilmesi için çeşitli olanaklar sağlanmaktadır. Bu imkanlardan yararlanacak olan kadınların sağlıyor olması gereken şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Ev hanımı kadın vatandaş olmak,
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu türünde (4/A, 4/B, 4/C) sigortası bulunmamak,
 • Gelir Vergisi ödemiyor olmak,
 • İmkanlar doğrultusunda kendi evinde üretim gerçekleştirerek yaptığı ürünlerin satışını yaparak para kazanmak,
 • Vergiden muaf olunduğuna dair belge alınması gereklidir.
Ev Hanımlarına Emeklilik Koşulları  

Ev Hanımlarına Emeklilik Koşulları

Emeklilik hakkından faydalanmak için kadınların sağlaması gereken koşullar bu şekildedir. Kişilerin kendi imkanları ile yapabileceği iş kolları kanunda belirtilmiştir. Yapılacak olan işler şu şekildedir;

 • Hasır,
 • Paspas,
 • Yapay süs çiçeği,
 • El işleri (Dantel, nakış, örgü vb.),
 • Çorap,
 • Havlu, 
 • El sanatları,
 • Çarşaf,
 • Halı,
 • Turistik süs eşyası, 
 • Örgü sepet,
 • Örtü 

İşleri ile uğraşan kişilere emeklilik hakkı verilmektedir. El işi yapan kadınların emekli olmak için ödenecek primleri bir önceki başlıkta verilmiştir. Kişiler bu primleri ödeyerek emekli olabilmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu

Ev hanımlarının yukarıdaki şartların arasında da bahsettiğimiz gibi vergiden muaf olması gereklidir. Evlerinde bir şeyler üretip satan kadınlar vergi ödeme koşulu olmaksızın esnaf olarak Bağ-kur’a kayıt yaptırabilmektedir. Temin edilen Vergiden Muaf belgesi ile esnaflık belgesi alabilen ev hanımları yalnızca prim ödemesi yaparak sigortalı olarak emekli olabiliyorlar. Emekli olmak adına alınan vergi muafiyet belgesinin 3 sene de bir yenilenmesi gerekiyor.

Ev hanımı bayanlar prim ödemelerinin yanı sıra doğum borçlanmasından da yararlanabiliyorlar. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar geçerli olup her bir çocuk için 2 sene süre kazanılıyor. Ayrıca mesela 3 çocuk borçlanması yapan bir kadın 6 sene yani 2160 gün erken emeklilik hakkı kazanabiliyor. Ev hanımlarının isteği doğrultusunda emekli olmaları için yatıracağı primler 4/B sistemi yani Bağ-kur kapsamında değerlendirmeye alınıyor. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekildedir;

 •  Ev hanımlarının ilk olarak Gelir Vergisi Mükellefi olmadığını belirten bir yazı alması gereklidir.
 • Daha sonra “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurulması gereklidir.
 • Doldurulan bildiri formu ve kimlik fotokopisi gerekli belgeler arasındadır.
Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu 

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu

Başvuru tamamlandıktan sonra vatandaşların sigorta başlangıç tarihi başvuru tarihinden sonraki gün başlayacaktır. Talep doğrultusunda sigortalı olan kişi ödenen primlerin karşılığında verilen sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedir. Şayet gönüllü sigortalı 5 sene boyunca prim ödemesi yapar ise vefatı halinde geride bıraktığı yasal hakkı bulunan kişilere ölüm aylığı bağlanmasını sağlayabilir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Ev hanımı olan kadın sigortalılar Bağkur’a prim ödemesi yaparak emekli olmaktadır. Kadınların emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapılması gereklidir. Ancak emekli olmadan evvelki son 3 buçuk senede bir işyerinde sigortalı işçi olarak çalışan kadınlar 9000 gün yerine 7200 gün üzerinden emekli olma hakkını kazanabiliyor. Bunun yanı sıra emekli olacak olan kadınların yaş şartı da bulunuyor. Kadınlar 58 yaşını doldurmadan prim gününü doldursalar da emekli olamıyorlar. 

Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme

Prim borcu yüzünden emekli olamayan vatandaşlara toplu borç ödeme sistemi ile emekli olma imkanı geçtiğimiz yıllarda sağlanmıştır. Binlerce hatta milyonlarca emekli vatandaşımız emekli olabilmiştir. Borçların ödenmesi için iki farklı seçenek sunulmuştur. Bunlardan bir tanesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek borç yapılandırma ve taksitlendirme işlemi olmuştur. SGK ve Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma neticesinde bankadan kredi alarak borçlar hemen kapatılmıştır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme 

Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme

Kişiler ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek “Prim borcunu ödemesi halinde emeklilikten faydalanabilir” yazısını temin etmeleri gerekli olmuş olup bu yazı ile bankaya müracaat etmişlerdir. Şirket ortakları, sigorta sonrasında doğum yapmış olan kadınlar, sigortadan önce askerlik yapmış olan erkekler, esnaf Bağ-kurlusu ve tarım Bağ-kurlu olanlar krediden faydalanabilmiştir. 2020 yılı için henüz böyle bir durum söz konusu değildir. Emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için tekrar böyle bir imkan sağlanması halinde müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız.

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Kredi Veren Firmalar

İnsanlar yaşamları boyunca çalışarak veya borçlarını ödeyerek emekli olurlar. Bütün ömürlerini ilerde rahat etmek ve evlatlarına iyi bir gelecek bırakmak için adarlar. Bu döngü hep böyle ilerleyerek nesilden nesle devam eder. Ev hanımlarının emekli olmaları için çıkartılmış olan yasa ile artık çalışamayan kadınlar da emekli olabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz koşulları sağlayan kadınlar primlerini ödeyerek yaş şartını da sağlamaları halinde emekli olabileceklerdir. Ev hanımları prim borçlarını ödemek adına bankalardan kredi alabilirler. Ev hanımlarına kredi veren bankalara müracaat ederek ihtiyaçlarınız için bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belirlenmiş olan koşulları sağlayan ev hanımları emeklilik için başvuruda bulunabilir, prim ödemelerini yaparak emekli olabilirler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.