Tarım Kredi

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2020

15.01.2020
2.497

Esnaflarımıza finansman sağlayan kurumlardan bir tanesi de Esnaf Kefalet Kooperatifleri’dir. Esnaf kefalet kredisi limitleri çekmek istediğiniz kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Kooperatif bankaya karşı size kefalet verir. Ancak kredi çekebilmek için teminat sunmak gerekir. Şayet yüksek bir teminat sunarsanız kefil göstermenize gerek olmayacaktır. Kefil talep ediliyorsa kefillerde de aranan şartlar bulunmaktadır. İçeriğimizden esnaf kefalet kredi hesaplama tablolarına ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2020

Kooperatif Esnaflara Kefalet Yolu İle Kredi Veriyor

Girişimci bir ruha sahip olan ve işletmelerini kuran arkadaşlar işletmelerinin faaliyetlerinin devamlı olabilmesi için krediye ihtiyaç duyuyor. Esnaf olmak zor be kardeşim. Kendi işimin patronu olacağım deseniz de piyasanın durumu vahim. Yıllarca çalıştınız, çabaladınız belirli bir birikim yaptınız. Ay sonunda artık sabit bir maaşa bakmak değil daha çok kazanmak istiyorsunuz. Hakkınızdır da. Ancak dükkan açmakla iş bitiyor.

Mal ve hizmet sunmanın da bir maliyeti var. Her ne kadar içinde bulunduğunuz sektöre göre maliyetler değişecek olsa da çoğu zaman gider kalemleriniz gelirlerinizden fazla olacak. Esnaflık iki farklı sonucu olan bir oyun. Ya alıp başını yürürsün, ya da daha emekleyemeden yok olmaya mahkum olursun. Bu oyunu kurallarına göre oynayınız arkadaşlar. Bir kere yola çıkmadan ne kadar paranız var, buna bir bakın. Cebinde parası olmayan adama Kosgeb ya da Kosgep 🤪de para vermez. Yola çıkarken ne kadar yatırım yapıyorsanız bir bu kadar da kıyıda köşede paramız olmalı ki çıkarıp kullanabilelim.

Esnaf adamın cebinde olmasa da aklının bir köşesinde hep bir B planı olacak. Yatırım yapacak param vardı, işimi kurdum. Biter mi? Bitmez! Elektriği, suyu, doğalgazı derken birçok gideriniz olur. Bu giderler için çalıştığınız sektöre göre liste uzar gider. Eşimden dostumdan borç bulurum lafları ile bu gemi yürümez. İşletmenin ilk kurulduğu anlar en sarsıntılı anlardır. Birçok masraf yapılmıştır. Çevreye kendini tanıtana, müşteri çevresi edinene kadar sinek avlamaya mahkumsunuz. Ama üzülmeyin. Bu devran böyle gitmeyecek. Bu noktada bankadan kredi alırım o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Esnaf kredisi veren pek çok banka var evet. Peki ya faiz oranları? Hiç iç açıcı değil o kısım.

Bankalardan alacağınız esnaf kredilerinin faiz oranları %1,5 – 2,5 arasında seyrediyor. Bazı bankalar 120 ay vadeli olarak kredi veriyor. 100 bin TL krediyi %2 faizle alsanız aylık 2.547,98 TL taksitle 120 ay vadeli olarak 305.757,60 TL ödüyorsanız. 3 katından da fazla! 😫Ancak bankalara gitmeden işletmenizi açtıktan sonra bölgenizde bulunan Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri’ne gitmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü faizleri yıllık yüzde 5, aylık ise 0,41′ e tekabül ediyor. Kooperatif size kefalet ederek daha uygun faiz oranları ile kredi çekmenize yardımcı oluyor.

Esnaf Kefalet Kredisi

TESKOMB‘a bağlı olarak faaliyet gösteren Esnaf Kefalet Kooperatifleri işletme, taşıt alım, iskonto, taşım onarımı, servis aracı ve kamyonet yenilemek için kredi vermektedir. Bankalara gittiğinizde birçok prosedür gerekiyor. Kredi notunuz düşükse kredi çekmeniz zor değil, imkansız. 😏 Esnaflar için en uygun finansman sağlama yöntemi ise kooperatif kanalı ile verilen krediler. Bu kredilerin faiz oranlarının düşük olmasının sebebi, devlet tarafından verilen kararla faiz tutarının belirli bir kısmının hazineden karşılanması. Esnafımız ticari faaliyetlerine devam etsin, ticaret hacmini artırsın ve ülke ekonomisine katkı sağlasın diye devlet elinden geleni yapıyor.

Esnaf olmak isteyenlerin akıllarına ilk olarak KOSGEB geliyor. Kosgeb özellikle kadınlarımızı girişimcilik anlamında ciddi manada destekleyen kurumlardan bir tanesi. Fakat Kosgeb’den hibe ya da kredi almak uzun bir süreç. Öncelikle 32 saatlik Girişimcilik Eğitimi Kursu’na katılmanız gerekiyor. Projeniz ile birlikte kuruma başvuruyorsunuz. Yapılan incelemeler sonrası projeniz desteklenmeye uygun görülürse belirli tutarlarda hibe ve kredi desteği sağlanıyor. Ancak bu paranın girişimcinin eline geçmesi oldukça uzun zaman alıyor.

Esnaf Kefalet Kredisi

Başvuru yaparak düşük faizle kredi alabilirsiniz.

İşletmenizi kuracak kadar paranız varsa ya da zaten uzun zamandır faaliyet gösteriyorsanız esnaf kefalet kooperatifleri tarafından verilen kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu kredilerden de elbette ki her elini koluna sallayan yararlanamıyor. Belirli şartları var. Bu şartlara sahipseniz başvurunuzu yapabilirsiniz. Memur arkadaşlar sizlere gerekli bilgileri verecektir. Esnaf kefalet kooperatifleri adreslerini ve iletişim bilgilerine linkten ulaşabilirsiniz.

Kooperatif Kefaleti İle Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Esnaflarımız arasında oluşabilecek yanlış bir algıyı düzeltmek istiyorum. Kooperatif sizlere kredi vermiyor, sadece bankaya karşı kefalet sağlanıyor. Elbette ki bankanın kredi vermesi için işin ilk adımı kooperatifin size kefalet etmesi. Peki bu kooperatifler hangi şartlarda sizlere destek verir, bu şartlara göz atalım.

 • İşletmenizi kurduktan sonra oda kaydı yaptırmalısınız. Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız il/ilçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na giderek kayıt yaptırmanız gerekecektir. Siciliniz yoksa kredi almanız mümkün değil.
 • Vergi borcunuz olmamalı.
 • İş yerinizin ya da ikamet ettiğiniz yerin kooperatif çalışma bölgesi içerisinde bulunması gerekir. Eviniz ve işiniz A ilçesinde ise, B ilçesi kooperatifinden destek alamazsınız.
 • Farklı bir kooperatifin ortağı olmamanız gerekir. Zaten kredi almayı bırakın farklı bir kooperatife ortaksanız bağlı olduğunuz ilçe hangisi olursa olsun ortak olamazsınız.
 • KOSGEB’in hibe ve kredilerinden yararlananlar 5 yıl süre ile kooperatif kredisine başvuramaz.
 • Esnaflarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesine parmak basıyorum. Sıfırdan iş kurmak için kefalet yolu ile kooperatiften kredi alamazsınız. İşinizi kurmuş ve oda kayıtlarınızı tamamlamışsanız, oda kayıt tarihinden itibaren 6 ay sonra kredi almak için başvuru yapabilirsiniz.
Kooperatif Kefaleti İle Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Kredi çekmek için gerekli şartlar

Oda Kaydı İçin Gerekli Evraklar

Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt için gittiğinizde;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • İkametgah
 • Vergi levhası
 • Esnaf sicil gazetesi
 • 3 tane vesikalık fotoğraf
 • Ticari araç varsa araç ruhsatları
 • Ustalık belgesi istenecek. Bu evrakları gittiğinizde yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Şayet oda kaydınız kabul edilirse ana sözleşmenin imzalanmasından başka herhangi bir prosedür yok. He tabi bir de üyelik aidatı ödemelisiniz.

Oda kaydınızı yaptırdınız. Başvuru da yaptınız. Ancak kabul edilmedi mi? Akbank esnaf kredisi kampanyalarını da inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Şartları taşıyorum, ne kadar kredi alabilirim diye merak ediyorsunuz biliyorum. Hangi konuda kredi almak istediğinizi söyleyin yeter. Verilecek olan kredi üst limitleri kredi konularına göre değişecektir.

KREDİ KONUSU KREDİ ÜST LİMİTİ VADE
İşletme kredisi 200 bin TL 1 yıl ile 5 yıl arasında
Taşıt alım kredisi 500 bin TL 84 ay
İş yeri alımlarına yönelik kredileri 500 bin TL 120 ay
Eşit taksitli işletme kredisi 200 bin TL 12 ay ile 24 ay arasında
İskonto kredisi 200 bin TL 1 ay ile 9 ay arasında
Şoför esnafına taşıt onarım kredisi 200 bin TL İşletme kredisi: 1-5 yıl

İskonto kredisi:1-9 ay

Servis aracı kamyonet yenileme kredisi 200 bin TL 5 yıl

Şahıs kredilerinin üst limitleri ise 150 bin TL’dir. Örneğin bir oto lastik dükkanı ya da lokanta açmak için işletme kredilerinden yararlanabileceğiniz gibi, Kango, Doblo gibi ticari araçları almak için ise taşıt alım kredisi kullanmanız gerekiyor.

Esnaf Kefalet Kefil İstiyor mu? Kefil Şartları Nelerdir?

Kooperatif kefaleti ile kredi alabilmek için teminat talep edilmektedir. Şayet sunduğunuz teminat, çekmek isteğiniz kredi tutarını karşılarsa sizden kefil falan talep edilmez. Ama teminat yeterli görülmezse kefil istenir. Esnaf kefalet 2 kefil talep eder. Bu kefillerin esnaf ya da memur olması gerekir. Gelir durumları sağlam, kredi notları yüksek, sicilleri temiz iki adam yeterli olacaktır. Tabi kredi için kefil isteniyorsa kefilden de başvuru için bazı evraklar istenecektir. Kefil arkadaşın;

Esnaf Kefalet Kefil İstiyor mu? Kefil Şartları Nelerdir?

Teminat yeterli görülmezse iki kefil talep ediliyor.

 • Kredi notu
 • Gelir durumu
 • Esnafsa işletmesinin mali durumu incelenir. Herhangi bir sıkıntı yoksa kefilliği kabul edilir.👍

Ortağın Kredilendirilmesi

Evraklarla birlikte başvuru yaptık peki ya sonra? Kooperatif bir toplantı yapar. Burada sizin benim gibi esnaf arkadaşların başvuruları incelenir. Kurul, kimi uygun görürse o arkadaşlara kredi verilir. Örneğin ben dükkanımı açtım ama daha 4 ay oldu, sen git 2 ay sonra gel derler. Çünkü kredi çekmek için işletmeni 6 aydır aktif olması gerektiğini söyledik. Verilecek kredi tutarı da yine bu toplantıda belirlenir. Yönetim kurulu işletmenin işleyişi ile ilgili bir inceleme yapar. Başvurudan 15 gün sonra size karar bildirilir. Eğer yönetim kurulu başvurunuzu kabul ettiyse size yazılı olarak kredi alabileceğiniz bildirilir. Kooperatif istihbarat raporu hazırlar.

Evraklarınız ve başvurunuz bu aşamadan sonra Halkbank‘a gönderilir. Son kararı verecek olan bankadır. Normal şartlarda bir bankaya gitseniz, esnaf kredisi almak istiyorum deseniz önce kredi notunuza bakılır. Kredi notunuz düşükse kredi verilmez. Fakat kooperatifler esnaflarımızın arkasında sapasağlam durmaktadır. Kooperatifin kefaletinden sonra banka kredi notunuzla ilgilenmez bile. Ama tabi işletmenizin bilanço tabloları, cirosu vb. yani mali durumu incelenir. Banka onay verirse kredi alabilirsiniz. Belirlenen kredi tutarını aldıktan sonra, ya nasıl öderim, taksitler nasıl olur, kesinti yapılır mı, elime ne kadar para geçer diye kafanızda deli sorular olduğunu biliyorum. Kredi hesaplama tabloları ile size tüm bu soruların cevabını vereceğim. Ama Garanti Bankası ‘ nın da esnaf kredisi verdiğini sizlere hatırlatmak istiyorum. Bu aşamalarla uğraşmak istemiyorum diyor ne kredi notunuza güveniyorsanız bankalara da gidebilirsiniz, benden söylemesi.. Garanti Bankası Esnaf Kredisi bağlantısında konuyu sizler için araştırdık, inceledik!

Esnaf Kefalet Kefil İstiyor mu? Kefil Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kefil İstiyor mu? Kefil Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Esnaf kefalet kooperatiflerinin işletme kredileri 5 yıl vadeli olmaktadır. 1 YIL VADELİ YILLIK %4, 2 -5 YILLIK  %5 faiz oranı ile kredi çekebilirsiniz. Ancak çekmek istediğiniz tutarı net olarak alamıyorsunuz. Kredinizden bazı kesintiler yapılıyor;

 • Kredi risk fonu kesintisi : %1 (eğer taksitlerden biri ödenmezse, banka taksiti bu fondan tahsil edebiliyor)
 • Masraf oranı : %1,5
 • Bloke sermayesi : %1,5 (borç ödenince iade ediliyor)
 • Üst kuruluş katılım masrafı : %1,5 – %4,5

Bu kesintiler sonrası bloke sermayesini geri alacaksınız. Krediler 3 ayda 1 ödemeli oluyor. Yani yılda 4 taksit ödüyorsunuz.

50 bin TL kredi (5 yıl vade, 20 taksit)

 • Banka faizi :6.672,90 TL
 • Masraf : 1.500 TL
 • Banka komisyonu : 3.601,90 TL
 • Geri ödeyeceğiniz toplam tutar : 61.774,80
 • Ele geçen tutar :  46,500 TL
 • Kredi sonunda yapılacak iade tutarı : 1.500 TL
 • 3 aylık taksit tutarı : 3.404,16 TL olacak.
Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Arkadaşlar, 50 bin TL kredi çektiğinizde yapılan kesintiler sonrası elinize 46 bin 500 TL para geçecek. 5 yılda toplamda 61.774, 90 TL geri ödeme yapacaksınız. Ancak herhangi bir bankadan %2 faizle 60 ay vadeli 50 bin TL kredi çekseniz 94.860,88 TL geri ödeyecektiniz. Hesap ortada, kararı siz verin! Ama yine esnaf kefaletten 50 bin lira kredi alsam ve 1 sene içinde ödeyeceğimi söylesem geri ödeyeceğim tutar 51.918,75 TL olacak. Krediyi 1 yıl vadeli kullandığınızda faiz oranı %4 olacağından bu durumda daha az vadeli kredi çekmek 10 bin liranızın cebinde kalması demek. 😁

100 bin TL kredi (5 yıl vade, 20 taksit)

100 bin liraya ihtiyacınız varsa 5 yıl vadeli 20 taksitle kredi alabilirsiniz.

 • Banka faizi : 13.345,84 TL
 • Masraf : 3.000,00 TL
 • Banka komisyonu : 7.203,80 TL
 • Geri ödeyeceğiniz toplam tutar : 123.549,64 TL
 • Ele geçen tutar :   93.000,00 TL
 • Kredi bitiminde yapılacak olan iade tutarı : 3.000 TL 
 • 3 aylık taksit tutarı : 6.808,34 TL

Yine bankadan kredi alsaydınız 100 bin TL ve 60 ay vadeli olarak yapacağınız toplam ödeme tutarı 189.721,51 TL, aylık taksit tutarı ise 3.162,02 TL olacaktı. Yine iyisiniz, 50 bin lira kardasınız. Bu kadar laf salatasından sonra gelelim fasulyenin faydalarına. 😍

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu

1.000 lira ile 50.000 lira arası kredi hesaplama tablosu:

Çekilen Tutar Vade Ele Geçen tutar Toplam Ödeme Taksit Tutarı
(3 ayda bir)
1.000 TL 1 yıl 930,00 TL 1.038,38 TL 265,50 TL
2.000 TL 1 yıl 1.860,00 TL 2.076,76 TL 531,00 TL
3.000 TL 1 yıl 2.790,00 TL 3.115,12 TL 796,50 TL
4.000 TL 1 yıl 3.720,00 TL 4.153,50 TL 1.062,00 TL
5.000 TL 1 yıl 4.650,00 TL 5.191,88 TL 1.327,50 TL
6.000 TL 1 yıl 5.580,00 TL 6.230,25 TL 1.593,00 TL
7.000 TL 1 yıl 6.510,00 TL 7.268,62 TL 1.858,50 TL
8.000 TL 1 yıl 7.440,00 TL  8.306,99 TL 2.124,00 TL
9.000 TL 1 yıl 8.370,00 TL 9.345,38 TL 2.389,50 TL
10.000 TL 1 yıl 9.300,00 TL 10.383,76 TL 2.655,00 TL
10.000 TL 5 yıl 9.300,00 TL 12.354,96 TL 680,84 TL
20.000 TL 1 yıl 18.600,00 TL 20.767,51 TL 5.310,00 TL
20.000 TL 5 yıl 18.600,00 TL  24.709,88 TL 1.361,66 TL
30.000 TL 1 yıl 27.900,00 TL 31.151,25 TL 7.965,00 TL
30.000 TL 5 yıl 27.900,00 TL 37.064,92 TL 2.042,50 TL
40.000 TL 1 yıl 37.200,00 TL 41.535,00 TL 10.620,00 TL
40.000 TL 5 yıl 37.200,00 TL 49.419,85 TL 2.723,34 TL
50.000 TL 1 yıl 46.500,00 TL 51.918,75 TL 13.275,00 TL
50.000 TL 5 yıl 46.500,00 TL 61.774,80 TL 3.404,16 TL

50 bin TL’ yi bankadan çeksem 3 aylık taksit tutarını 1 ayda ödemem gerekecekti. İşler yolunda değilse? Borç birikecekti. Ama bu şekilde bir nevi 3 ay ertelemeli kredi almış oluyorsunuz. Ay dediğin nedir ki, gelir geçer. Ama tabi ben borcumu daha yüksek taksitlere bir an evvel ödemek istiyorum diyorsanız o zaman işler değişir. Faiz sabit kalmak şartı ile 3 yıl ya da 4 yıl vade de belirleyebilirsiniz. Bu seçim tamamen size ait. Tabi cebinizdeki parayı en iyi siz bilirsiniz.

60 bin lira ile 100 bin lira arası kredi hesaplama tablosu:

60 bin lira ile 100 bin lira arasında da kredi çekebilirsiniz Yapılan kesintiler sonrası elinize geçecek olan net tutarı da hesapladım arkadaşlar.

Kredi tutarı Vade Ele geçen tutar Geri ödeme tutarı Taksit tutarı
(3 aylık)
60.000 TL 1 yıl 55.800,00 TL 62.302,50 TL 15.930,00 TL
60.000 TL 5 yıl 55.800,00 TL 74.129,73 TL 4.085,00 TL
70.000 TL 1 yıl 65.100,00 TL 72.686,24 TL 18.585,00 TL
70.000 TL 5 yıl 65.100,00 TL 86.484,74 TL 4.765,84 TL
80.000 TL 1 yıl 74.400,00 TL 83.069,99 TL 21.240,00 TL
80.000 TL 5 yıl 74.400,00 TL 98.839,70 TL 5.446,66 TL
90.000 TL 1 yıl 83.700,00 TL 93.453,75 TL 23.895,00 TL
90.000 TL 5 yıl 83.700,00 TL 111.194,66 TL 6.127,50 TL
100.000 TL 1 yıl 93.000,00 TL 103.837,51 TL 26.550,00 TL
100.000 TL 5 yıl 93.000,00 TL 123.549,64 TL 6.808,34 TL

110 bin lira ile 200 bin lira arası kredi hesaplama tablosu:

110 bin TL ile 200 bin TL arasında kredi hesaplaması tablosundan ne kadar kredi çekebileceğinizi, ne kadar geri ödeyeceğinizi ve aylık taksit tutarlarını inceleyebilirsiniz.

Kredi Tutarı Vade Ele geçen tutar Ödeme Toplamı Taksit tutarı
(3 aylık)
110.000 TL 1 yıl 102.300,00 TL 114.221,26 TL 29.205,00 TL
110.000 TL 5 yıl 102.300,00 TL  135.904,53 TL 7.489,16 TL
120.000 TL 1 yıl 111.600,00 TL 124.605,00 TL 31.860,00 TL
120.000 TL 5 yıl 111.600,00 TL 148.259,53 TL 8.170,00 TL
130.000 TL 1 yıl 120.900,00 TL 134.988,75 TL 34.515,00 TL
130.000 TL 5 yıl 120.900,00 TL 160.614,53 TL 8.850,84 TL
140.000 TL 1 yıl 130.200,00 TL 145.372,50 TL 37.170,00 TL
140.000 TL 5 yıl 130.200,00 TL 172.969,47 TL 9.531,66 TL
150.000 TL 1 yıl 139.500,00 TL 155.756,25 TL 39.825,00 TL
150.000 TL 5 yıl 139.500,00 TL 185.324,42 TL 10.212,50 TL
160.000 TL 1 yıl 148.800,00 TL 166.139,99 TL 42.480,00 TL
160.000 TL 5 yıl 148.800,00 TL 197.679,41 TL 10.893,34 TL
170.000 TL 1 yıl 158.100,00 TL 176.523,74 TL 45.135,00 TL
170.000 TL 5 yıl 158.100,00 TL 210.034,29 TL 11.574,16 TL
180.000 TL 1 yıl  167.400,00 TL 186.907,50 TL 47.790,00 TL
180.000 TL 5 yıl  167.400,00 TL 222.389,35 TL 12.255,00 TL
190.000 TL 1 yıl 176.700,00 TL 197.291,26 TL 50.445,00 TL
190.000 TL 5 yıl 176.700,00 TL 234.744,29 TL 12.935,84 TL
200.000 TL 1 yıl 186.000,00 TL 207.675,01 TL 53.100,00 TL
200.000 TL 5 yıl 186.000,00 TL 247.099,20 TL 13.616,66 TL

Şayet işletmenizi kurduysanız ilk olarak esnaf ve sanatkarlar odasına giderek kaydınızı yaptırın. 6 aydan sonra işlerinizi yoluna koyarak tekrar kooperatife gelerek kredi almak istediğinizi söyleyiniz. Sizden ekstra evrak talep edip etmeyecekleri ile ilgili gitmeden evvel kooperatifi arayarak bilgi alabilirsiniz. Evrakları teslim ettikten sonra 2 hafta içinde yönetim kurulu toplantı yaparak size kararını bildirecektir. İstihbaratın olumlu sonuçlanması durumunda başvurunuz bankaya gönderilecektir. Banka da istihbaratı olumlu bulursa bu durumda artık kredi alabilirsiniz demektir. Umarım uygun faiz oranları ile kredi alabilir ve hayallerinizi gerçekleştirmek için bir adım atabilirsiniz. Konu ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne ekleyin. Hayırlı işler , bol kazançlar efenim.🤑

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Serpil dedi ki:

  Faaliyeti sona erenlerin ödemesi nasıl olacak.Aynı şartlarda mı ödenecek

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.