Tarım Kredi

Engelli İhtiyaç Yardımları Nasıl Alınır? 2020 Şartları

14.01.2020
88

Ülkemizde engellilere yapılan yardımlar büyük önem taşımaktadır. Gerek nakdi, gerekse de kullanmaları zorunlu olan araç gereç yardımları sağlanmaktadır. Bizde bu yazımızda sizler için engellilere yardım eden vakıfları, dernekleri ve diğer engelli yardımlarını inceleyeceğiz. Engellilere yapılan yardımların yanı sıra onlara evde bakım yapan kişilere de maaş bağlanmaktadır. Evde bakım parası maaşı ve bu maaşı almak için gerekli şartlar bulunuyor. Engellilere ve engelli yakınlarına yapılan bütün yardımlar ile ilgili detaylar haberimizde.. 

Engelli İhtiyaç Yardımları Nasıl Alınır? 2020 Şartları

Bazıları doğuştan bazıları ise sonradan oluşan engel durumları yüzünden hayatlarının devamında zorluk çeken birçok vatandaşımız bulunuyor. Kimilerinin gerekli olan araç gereçleri almak için maddi durumları elverişli iken, kimilerinin maalesef ki en ufak bir ihtiyacı karşılayacak bile durumu olmayabiliyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli vatandaşlar için birçok proje başlatıyor. Engel durumlarından dolayı çalışamayan vatandaşlar mağduriyet yaşamamaları adına aylık maaş yardımları yapılıyor. Bunun yanı sıra gerekli olan araç ve gereçleri edinmeleri adına da “Engelli İhtiyaç Yardımları” kapsamında ihtiyaca göre yardım sağlıyor. Sosyal güvencesi bulunmayan engelli vatandaşları topluma kazandırmak ve yaşamlarını daha kolay bir biçimde devam ettirmeleri amacı ile sosyal yardımlaşma adı altında gerekli olan tüm araç gereçleri için yardım sağlanmaktadır.

Engelli İhtiyaç Yardımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli vatandaşlara ihtiyaç yardımı yapmaktadır.

Engelli İhtiyaç Yardımından Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Engel durumundan dolayı çalışamayan ve ekonomik durumunun kötü olması sebebi ile rahatsızlıkları için gerekli araç ve gereçleri temin edemeyen birçok vatandaş bulunuyor. Engelli vatandaşlar için sosyal yardım niteliğinde karşılıksız olarak birçok yardım sağlanıyor. İhtiyaç yardımı kapsamında verilen araç gereçler de bu yardımlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlem için talep edilen çok fazla koşul olmadığını söyleyebiliriz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım niteliğinde verilen ihtiyaç yardımı için genel şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Engelinin bulunduğuna dair sağlık raporu sunulmalıdır. (Başvuru esnasında engelli vatandaşa ait sağlık raporu talep edilecektir.)
 • Yardım başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşından büyük bir aile bireyi olması gereklidir.
 • Vatandaşın sosyal güvencesi olmaması gereklidir.
 • Mütevelli Heyetinin değerlendirmeleri sonucunda muhtaç olmaları gereklidir.

Engelli Yardımlarından Kimler Faydalanır?

Engellilere yapılan yardımlardan ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlar faydalanmaktadır. Bu yardımlar gelişigüzel herkese sağlanmayacağı için başvuru yapacak aile bireyinin başvuru esnasında engelli vatandaşın durumunu belirten bir sağlık raporu tahsis etmesi gereklidir. Engelli vatandaşlara verilen birçok yardım bulunmaktadır. Her yardım için birtakım şartlar bulunsa da hemen hemen tüm engellilere belli başlı yardımlar sağlanmaktadır.

Engellilere Yapılan İhtiyaç Yardımları

Engellilere Yapılan İhtiyaç Yardımları

Engelli İhtiyaç Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşların yardıma ihtiyacı olduğu kurumlar tarafından nadir zamanlı olarak tespit edilebilmektedir. Bu sebeple engellilere verilen ihtiyaç yardımlarından faydalanmak için başvuru yapılması gereklidir. Elektronik ortam üzerinden yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Bu sisteme e-devlet kapısı da dahildir. Başvuruyu engelli vatandaşlar kendileri yapabilecek durumda iseler nüfus cüzdanı ve sağlık raporu ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilirler.

Şayet araç ve gereç yardımından faydalanmak için başvuru yapamayacak kadar büyük bir engeli olan vatandaşlar için 18 yaşını doldurmuş bir aile bireyi de başvuru yapabilir. Başvuru için kişinin T.C kimlik kartı ve engelli vatandaşa ait sağlık raporu ile birlikte ikamet edilen il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gereklidir.

Engelli İhtiyaç Yardımları Ödeme Tutarı Nedir ve Ne Zaman Ödenir?

Engelli ihtiyaçları için yapılan başvuruların ardından başvurular Vakıf tarafından değerlendirilir ve inceleme başlatılır. Eğer kişilerin bu yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilir ise başvuru olumlu sonuçlanır. Kişilerin engel durumlarına göre gerekli araç ve gereçler belirlenir. Ödeme tutarı adı altında temin edilecek olan araç gereçlere Vakıf tarafından belirlenen Mütevelli Heyeti karar verecektir. Örneğin bacaklarından engelli olan birine tekerlekli sandalye, işitme engelli olan birine işitme cihazı gibi. Ödeme dönemleri ise yine engelli vatandaşların ihtiyaç durumuna göre belirlenecektir.

Ödeme Tutarı ve Dönemi

Ödeme Tutarı ve Dönemi

Engellilere Yardım Eden Diğer Vakıflar

Engelliler için gerek devlet kurumları, gerek özel vakıflar, gerekse de zengin ve hayırsever kişiler birçok alanda destek sağlamaktadır. Bu Vakıflar genel anlamda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde daha çok bulunmaktadır. Küçük şehirlerde daha çok Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İl ve İlçe Belediyeleri, Kaymakamlıklar gibi devlet kurumlarından yardımlar sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara sanatçılar, futbolcular, oyuncular ve ünlü zengin iş adamları tarafından da yardımlar verilmektedir. İllerde bulunan birkaç Vakfa örnek verecek olursak;

 • Altınokta Körlere Hizmet Vakfı; Erzurum Mahallesi, Geçim Sokak, Numara:21 KURTULUŞ/ANKARA
 • Türkiye Sakatları Koruma Vakfı; Sakarya Caddesi, SSK İşhanı, B1 Blok K:5 Numara:235 Kızılay ÇANKAYA/ANKARA
 • Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı; Fatih Caddesi, Güçsüzler Yurdu Bahçesinin İçi KEÇİÖREN/ANKARA
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Vakfı; Zindankapı Değirmen Sokak, Numara: 15 Kat:1 İTO Yanı EMİNÖNÜ/ İSTANBUL
 • Özürlüler Vakfı; Balat Mahallesi, Ayan Caddesi, Numara:24, FATİH/ İSTANBUL

İstanbul ve Ankara’da bulunan bazı Vakıflar maddelerdeki gibidir. Sitemizin Vakıflar ile herhangi bir bağlantısı bulunmamakta olup adresler İnternet adresleri üzerinden alınan bilgilerdir. 

2022 Engelli Aylığı Nedir?

2022 sayılı Yasa neticesinde engellilere, 65 yaş üstü kişilere yaşlılık aylığı, evde engelli bakan kişilere maaş ödemesi yapılıyor. Verilen bu maaşlar memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Daha evvelki zamanlarda engelli, yaşlılara ödenen maaşlar 3 ayda bir yapılırken getirilen yeni düzenleme ile birlikte aylık olarak verilmesine karar verilmiştir. Sosyal devlet anlayışının benimsenmesi ile birlikte engellilerin yaşamlarını daha kolay devam ettirmeleri için verilen bu maaşlar sosyal yardım niteliğinde verilmektedir.

Engellilere verilen nakdi ve diğer ihtiyaç yardımlarından faydalanmak için ilgili mercilere başvuru yapılması gereklidir. Engelli başvurusunda bulunmak için vatandaşların engelli sağlık raporu almaları gereklidir. 2022 engelli aylığı kapsamında verilen maaş tutarları %40- %69 oranları için farklı %70 ve üzeri oranlar için farklı olarak değerlendirilmektedir. Bu yardımlardan faydalanmak için ortak şartlar ise;

 • Sosyal güvencesi olmayan ve devlet tarafından verilen hiçbir aylık ve gelir hakkından faydalanmayan,
 • Düzenli bir gelire sahip olmayan,
 • 2828 Sayılı Yasa gereğince harçlık hakkından faydalanmayan,
 • Prim günü ödenecek şekilde çalışmış olmayan,
 • Aylık gelir ortalaması muhtaçlık sınırının altında olan, 
 • Nafaka bağlanmamış veyahut bağlanması söz konusu bile olmayan engelli vatandaşlara aylık bağlanmaktadır.
2022 Engelli Aylığı

2022 Engelli Aylığı

Engelli aylıkları için belirlenmiş ortak koşullar bu şekildedir. Şartları karşılayan engelliler için 18 yaşın üzerindeki aile bireylerinden biri ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına nüfus cüzdanı ve sağlık raporu ile birlikte başvuru yapabilir. Destek kapsamında;

 • %40- %69 engeli bulunan kişilere; 537,09 TL,
 • %70 ve üzeri engeli bulunan kişilere ise; 805,62 TL aylık yardımı yapılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı

Kanunlar kapsamında evde engelli bakımı yapan hanelere de maaş desteği sağlanıyor. Engelli ve 65 yaş aylığı ile birlikte evde bakım maaşları da daha evvelki zamanlarda 3 ayda bir olarak ödenmekte idi. Ancak getirilen yeni bir düzenleme ile birlikte bu maaşların da ayda bir verilmesine karar verilmiştir. Evde bakım maaşından yararlanmak için hanedeki engelli vatandaşın minimum yüzde 50 engelli ve ağır engelli olarak verilen bölümün “EVET” olarak işaretlenmesi gereklidir. Aynı zamanda hanede bulunan engellinin İl Müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş olan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından yapılan incelemeler sonucunda bakıma ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi gereklidir.

Evde Bakım Maaşı

Evde Bakım Maaşı

Engelli vatandaşın bulunduğu hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin, herkes tarafından kabul edilen asgari ücretin aylık tutarının 3’te 1’inden daha az olması şartı da aranmaktadır. Koşulları sağlanıyor ise, yapabiliyorsa engelli kişi, şayet başvuru yapamayacak kadar müşkül durumda ise ailesi tarafından başvuru yapılması gereklidir. Destekten faydalanmak için aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin 701,32 TL‘den az olması gereklidir. Başvuru için nüfus cüzdanı ve sağlık raporu yeterli olacaktır. Destek kapsamında evde bakım maaşı için uygun görülen tutar 672,81 olarak belirlenmiştir. 

Engelli vatandaşlara verilen yardımlardan bir tanesi de yaşamlarını en üst düzeyde devam ettirmeleri adına ihtiyaçları için verilmektedir. Gerekli koşulları sağlıyor iseniz başvuru yapabilir, verilen yardımlardan siz de faydalanabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.