Tarım Kredi

Parayla Böbrek Satmak Yasal mı? Almak İsteyenlerin İlanları

12.03.2019
4.799

Ekonomik kriz yüzünden cebimiz boş kaldıkça ne yapacağımızı şaşırdığımız günlere gelmiş bulunuyoruz. Böbrek satmak tabii ki de akıl kârı değil ama güzel para ettiğini biliyoruz bu da aklımızı karıştırıyor. Böbrek bağışlamak ve satmak birbirinden çok farklı kavramlardır. Böbrek satmak kesinlikle yasal değildir. Böbrek satın almak isteyenler, böbrek pazarı veya böbrek arayanlar sitesi gibi sitelerden birileri ile iletişime geçerek asla böbreğinizi vermeyiniz. Aksi taktirde böbrek satacağım derken organ mafyasına denk gelerek bütün organlarınızdan ve sonra da para uğruna canınızdan olabilirsiniz. Böbrek arayan hastaları nereden bulabileceğinizi, böbrek arayan yabancıları ve böbrek satışı ile ilgili kullanıcı yorumlarından bahsedeceğiz. Detaylar içeriğimiz de.. 

Parayla Böbrek Satmak Yasal mı? Almak İsteyenlerin İlanları

Böbrek Satın Almak İsteyen Zengin Hastalar

Böbrek satışı ve alışına ilişkin son zamanlarda mesajlar, forum siteleri, sosyal medya gibi bütün paylaşım alanları dolmuş durumda. Böbrek satılır, böbrek alınır, böbreğimi satmak istiyorum gibi pek çok paylaşımlar görüyoruz. Bunun yanı sıra zenginlerin böbrek aldığı hususunda da pek çok söylem bulunuyor. Bu konuya da açıklık getirmek gerekir ise zenginler, iş adamları veyahut ünlüler kişilere para vererek organlarını almazlar. Bununla da kalmayıp sırf yardım ve hayır olsun diye maddi destek, barınma desteği, yakacak ve yiyecek yardımları gibi pek çok alanda yardım eli uzatmaktadır. Ayrıca öğrencilere karşılıksız burs ve eğitim yardımları da yapılmaktadır. 

Böbrek Bekleyen Zengin Hastalar 

Böbrek Bekleyen Zengin Hastalar

Böbrek alıcıları diye bir kurum veya kuruluş yoktur. Böbreğinizi satmanızın sonucunda kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sanal ortam üzerinden böbrek satışı yapan yerleri veya böbrek satın almak isteyenlerin telefon numaralarını araştırmak veya bu kişiler ile iletişime geçmek asla bir güvence değildir. Bu işlemi yapan insanların dolandırıcı veya organ mafyası çıkma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu bilmenizi isterim. Para uğruna sağlığınızdan olmayın. Unutmayın sağlık hiçbir şeyden önemli değildir. Çok yardıma ihtiyacınız var ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yardımlara başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi futbolcular, zengin iş adamları veya ünlülere ulaşarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Böbrek Alıcıları Pazarı Nerede?

Arkadaşlar böyle bir şeyin mantıklı olmadığını birazcık düşünseniz siz de anlayabilirsiniz. Bu tarz oyunlara düşmek için ya çok cahil olmalısınız ya da tamamen gözünüzü karartacak kadar muhtaç.. Ancak bilinmesi gerekiyor ki böbrek pazarı diye bir yerin olması söz konusu bile değil. Sağlık bu sonuçta vücudunuzun gereksinim duyduğu bir organdan vazgeçiyorsunuz. Aynı olan iki pantolondan bir tanesini satmak gibi bir şey değil bu. Para bulmanın yasal olmadığı bir yol da tefecilerdir. Tefeci Cemil gibi kişilerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

Yanlış bir işlem uygulanması halinde sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Ameliyat işlemlerinin steril bir ortamda yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bir yakınınıza veya sırf hayır olsun diye diğer böbrek ile idare edebileceğinize inanıyorsanız hayır için bağış yapabilirsiniz. Ancak böbreğimi illa satmak istiyorum diyorsanız da tamamen detaylı bir araştırma yaparak güvenilir insanlarla görüşme sağlayın. Bu iş için bir pazar yoktur, dolandırılmayın.

Böbrek Arayan Hastaların İletişim Bilgileri

İnternet ortamlarında açılan gruplar zıvanadan çıktı maalesef ki. Satılık böbrek isimli head tagler, başlıklar ile kurulan pek çok grup bulunuyor. Bu gruplara üye olan yüzlerce kişi böbreklerini satıyor. Bu siteler veya açılan gruplarda kimileri takma isimler kullanır iken kimileri de kendi isimleri ile üye oluyor. Böbreğini satacak olanlar tüm bilgilerini buralarda yayımlıyor. Bilgilerinin yanı sıra sigara ve alkol kullanımlarına ilişkin bilgilere de isimlerinin altında yer vererek organlarını satışa çıkmak için hazırlanıyorlar. SYDV Destekleri hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Böbrek satışlarının artmasının tek sebebi ve herkesin buluştuğu ortak nokta maddiyat. Acil para ihtiyaçları, maddi yetersizlik, kredi kartı ve kredi borçları, ev kirası, okul masrafları gibi birçok hususta böbrek satışı yapmaktadır. İnternet üzerindeki forum sitelerinde böbrek satış fiyatlarında böbreğin sol ya da sağda olması, kişinin alkol veya sigara durumu, yaşı, spor yapıyor ya da yapmıyor olması gibi hususlar böbrek fiyatlarında çeşitlilik oluşturuyor. Sanal ortamda şaka amaçlı olarak hazırlanan fiyatlar bulunmaktadır. Fiyatlar şaka mahiyetinde yapıldığı için sizlerle paylaşmak isterim;

 • 15 ve 19 yaş grubunda yer alan bireylerin böbrekleri en pahalı grubun içinde yer alıyor ve satışları 300 bin TL ile 650 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.
 • Bir üst kategoride 19-24 yaş arası bireyler yer almakta olup  fiyatlar 250 bin TL ile 500 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.
 • 24 yaş ve 30 yaş aralığı için; 100 bin TL – 350 bin TL arası,
 • 30 ve 40 yaş arası 70 bin TL ile 280 bin TL arası,
 • 40 ve 50 yaş arası 50 bin TL 200 bin TL arası,
 • 50 ve 60 yaş arası 20 bin TL ile 90 bin TL arası,
 • 60-70 yaş arası 10 bin TL ile 50 bin TL arası,
 • 70 ve üzeri yaş 10 bin TL ile 30 bin TL arası,
 • 18 yaş ve 30 yaş arasındaki sporcuların böbreği 600 bin TL ile 999 bin TL arasında çeşitlilik göstermektedir.
Böbrek Arayan Hastaların Telefon Numaraları 

Böbrek Arayan Hastaların Telefon Numaraları

Fiyatlar sosyal medya üzerinde şaka mahiyetinde hazırlanmıştır. Ancak böbrek nakli olan bir yakınımdan edindiğim bir bilgiye göre fiyat aralıkları yine yüksek olmaktadır. Her ne kadar fiyatlar yüksek olsa da satışı kesinlikle mantıklı değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaşamınız için gerekli olan bir parçayı satışa çıkarttığınızı unutmayın. Böbreğiniz sizi tamamlayan bir parçadır bilin istedim.

Böbrek Satmak Yasal mı?

Böyle bir sorunun ne kadar anlamsız olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur umarım. Organ satışının ticarete dökülmesinin kanunlar kapsamında tabii ki de yasallık bir durumu olmadığı gibi ağır da cezası bulunmaktadır. Vatandaşın aklında bu konuya ilişkin pek çok soru ve yargı bulunmaktadır. “Benim böbreğim kime ne, herkes kendi kararını kendi verir, kimsenin kimseye karışmaya hakkı yok” tarzında pek çok söylem ve sitem bulunmaktadır. Kendi rızamla böbreğimi satsam da yasak mı? soruları ile çoğu zaman karşılaşılır. Ancak 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 91. maddesinde vücut dokunulmazlığına ilişkin konulara yer verilmiştir. Hazırlanan Kanun kapsamında 91. maddede böbrek satışının yasal olmadığını belirten şu ifadelere yer verilmiştir;

1- Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, beş yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması halinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.”  

Maddenin birinci fıkrasında belirtildiği üzere şayet kişinin rızası olmadan o kişiden böbrek alınır ise 5 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılırsınız. Bu işlemin böbrek değil de doku olması halinde ise 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası verilmektedir.

2- “Hukuka aykırı olarak, ölüden organ ya da doku alan kimse, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

İkinci fıkrada ise bir kişinin beyin ölümü gerçekleşmiş ancak organlarına veya dokularına herhangi bir zarar gelmemiş ise bu kişilerin organlarını veya dokularını alırsanız 1 yıl hapis cezasına çarptırılırsınız. Ancak hastanelerde bu durum farklılık göstermektedir. Konuya ilişkin bilgilere “Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun” dan ulaşabilirsiniz.

3- “Organ ya da doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden kişi hakkında, birinci fıkrada belirtilen cezalara hükmolunur.” 

Eğer bir kişi nasıl olduğu fark etmeksizin böbrek satın alır, satar ya da alım- satım işlemlerine aracı olur ise birinci fıkrada belirtilmiş olan hapis cezalarından bir tanesi kişiye verilir. Yani madde de belirtildiği üzere siz kendi rızam ile böbreğimi satacağım derseniz de bunun kanunlarda suçu oluyor.

4- Bir ve üçüncü fıkralarda tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.” 

Bu işi yapmak için örgüt kurmuş olan kişilere örgüt olmaları sebebi ile 8 ile 15 yıl arasında hapis cezası verilmektedir. Bunun yanı sıra para cezası da söz konusu oluyor.

5- “Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ yada dokuyu saklayan, nakleden veya aşılayan kişi, iki yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” 

Maddede belirtilen işlemleri gerçekleştiren kişiler 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaktadır.

6- “Belli bir çıkar karşılığında organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam veren ya da yayımlayan kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” 

Bu hususta organ nakli için reklam veren, yayın yapan kişiler 1 yıla kadar hapis cezası alabilir.

7- “Bu maddede tanımlanan suçların bir tüzel kişi faaliyeti çerçevesinde işlenmesi durumunda tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirine hükmolunur.” 

Eğer suçu işleyen kişi tüzel ise farklı cezalar uygulanmakta olup bu kişiler de tedbir uygulamasına tabi tutuluyor.

8- “Birinci fıkrada tanımlanan suçun işlenmesi sonucunda mağdur ölür ise kasten öldürme suçu ile ilgili hükümler uygulanır.” 

Son maddede ise organ nakli yapılırken nakil yaptıran kişinin ölmesi durumunda kasten adam öldürme suçundan ceza alırsınız. Acil paraya ihtiyacı olanlar Senetle altın bilezik satan yerlerden altın alarak bozdurabilir ve taksitler halinde borçlarını kapatabilir.

Türk Ceza Kanununda belirtildiği üzre organ nakli yapmak hiçbir şekilde yasal değildir. üç beş kuruş para için sağlığınızı yitirmeye değmez. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Sonuçta para mezara götürülmüyor, dünya malı dünyada kalıyor..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Dr Kate Adams dedi ki:

  Size daha önce böbrek vermiş birinin numarasını verin ben konuşuyum daha sonra gönderirim parayı

  1. Recep Karaman dedi ki:

   Merhaba ben 40 yaşındayım hiç bir sağlık sorunum yok kan grubum A(+) pozitif alkol kullanmıyorum sadece sigara oda çok az böbreğimin birini satmak istiyorum iletişim için mail adresimdem ulaşırsınız

  2. Niyazi dedi ki:

   38 yaş A-NEGATİF böbrek ve k cigerimi bağışlamak istiyorum sağlık sorunu yok İstanbul’dayım pasaport var ihtiyacı olan ciddi kişiler arasın 040

  3. Ziyade dedi ki:

   Böbrek bağışı yapmak istiyorum. Sigara içmiyorum. Sağlık durumunden şikayetim yok. Mail adresine yazabilirsiniz.

  4. Mustafa dedi ki:

   A+pozitif
   42 yasindayim yasal yollardan ihtiyacimi
   Karsilayamadim bobregimi ihtiyactan dolayi satacam

   1. Mehmet dedi ki:

    Satabildinizmi bende bağışlamak istiyorum

  5. Mine dedi ki:

   Bende vermek istiyorum acil 05

  6. Mehmet dedi ki:

   Orh+kan gurubu yaş 44 sigara alkol kullanmıyor

  7. Yaşar kaya dedi ki:

   Merhaba böbreğimin birini satmak istiyorum 36 yaşındayım kankurubum B rh(-) negetif citdi alıcıları lütfen arasın 536 36

  8. Bahar dedi ki:

   Bobregimi vermek istiyorum 0545 ulasirmisiniz

  9. salih dedi ki:

   ab rh + böbreğimi bağışlamak istiyorum ücret karşılığında sağlık problemi yoktur .

  10. HAKAN KÖR dedi ki:

   sen necısın

 2. Erdem dedi ki:

  Merhaba ben tokat tan Erdem 38 yaşındayım hiç bir sağlık sorunu m da yok alkol uyuşturucu madde hayatım boyunca hiç kullanmadım kan kurubum orht pozitif eğer gerçekten böbrege ihtiyacı olan varsa bana ulaşsın Bir ömür diyaliz de uğraşmaya gerek yok telefon numaram baştan söyleyeyim bedavaya da verecek değilim

 3. yelkan dedi ki:

  acıl bobregımı satıyorum.yas 38.sıgara alkl yok. 45 bın tl ye verebılırım. numaram . beklıyorum. aydın soke

 4. Ayse dedi ki:

  32 yaşındayım böbrek ve karaciğer bağışı yapmak istiyorum zor bir durumdayım ayse

 5. Mahsun dedi ki:

  23 Yaşındayım Gaziantepte ikametgah ediyorum Maddi durumlardan dolayı biraz sıkıntıdayım Böbreğimin Tekini Satmak istiyorumm sigara içiyorum sadece Başka Sağlık sorunum Yok Alıcı kişi kendisi Gelip burdan Alma Şartıylaa Kan grubu 0RH+ Numaram

  1. Averlodmonhas dedi ki:

   Böbrek bağışı icin ulaşım

   1. Mehmet dedi ki:

    Bağış yapmak istiyorum

 6. Ali osman dedi ki:

  Böbrek satışı nasıl oluyor ve bu işlem için ne yapmak gerekiyor.kan grubu 0rh(+)

  1. Mehrap dedi ki:

   Böbreğimi vermek istiyorum tefeciler tehdit ediyor çocuklarım var

 7. Bahtiyar dedi ki:

  Meraba banada yardamci olrmsnz

 8. Ercan dedi ki:

  40 yaşındayım böbregimi satıyorum hiç saglık sorunum yok spor ugraştım yılarca alkol kulanmadım kangurubu 0 RH+ para hesaba yatmadan olmaz

 9. Ahmet dedi ki:

  Böbreğimi satmak istiyorum acil

 10. Aslan dedi ki:

  Böbreğe ihtiyacı olan yazsınyer istanbul A+

 11. dr murat dedi ki:

  Merhaba bugün böbrek bağışçısı olmaya hazır olduğunuzu biliyorsanız (tüm seyahat masraflarıyla birlikte 250.000 $ ödeme yaparsanız), acilen böbrek bağışçısıyla sadece 8 kişiye ihtiyaç duyduğumuz için böbreğimi acilen hastanemize satarsınız.
  sadece sağlıklı% 100 kişilere uygundur.
  Not: ameliyat için seyat etmeye hazır olmalısınız ve yalnızca sağlıklı kişiler

 12. Sonat dedi ki:

  Merhaba. 29 yaşındayım ve Zonguldaklıyım. Çok kötü durumdayım evliyim ve 4 yaşında bir kızım var. Sadece sigaram var ama.Allah yukarıda çok kötü durumdayım.. Ne olur yardımcı olun.

 13. AHMET EROĞLU dedi ki:

  25 yaşında B rh+ kan grubu böbrek ihtiyacı olan arasın…0

 14. Mehmet dedi ki:

  41 yaşındayım orh+ kanım borçlarından dolayı satıyorum 30000 tl ihtiyacım var

  1. Averlodmonhas dedi ki:

   Böbreğiniz icin ulaşım

   1. Hasan dedi ki:

    Evet böbreğini satmak istiyorum 36 yadindayim

 15. Mehmet Fatih dedi ki:

  29 yaşındayım böbreğimin birini satmak istiyorum. Arh(+) Alkol kullanmıyorum sadece sigara kullanıyorum. adresinden ulaşabilirsiniz.

 16. Yaşar Ata dedi ki:

  Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,

  Böbreğini satmak ister misin?

  1. Barış dedi ki:

   Satılık

  2. Hasan dedi ki:

   Yaşar bey ben istiyorum

  3. Ramazan dedi ki:

   Yaş 39 bir böbreğimi verebilirim

  4. Ayhan dedi ki:

   Böbreğimi vermek istiyorum
   Brh (-) ciddiyim
   Benden para talep etmeyin

  5. SALİH dedi ki:

   EVET SATMAK İSTİYORUM

  6. fatih dedi ki:

   evet yaş 33 sağlık sorunum yok sigara yok

 17. Mehmet dedi ki:

  28 yasindayim hicbir saglik sorunum yok Acil sıkıntıdan dolayı bobregimin birtanesini satmak istiyorum

 18. Sergen dedi ki:

  Ciddi alıcı bekliyorum böbrek ve kemik ipliğine ihtiyacı alan kim varsa bana ulaşsın 27 yaşındayım bakımlıyım 0RH+ kan grubum
  Ulaşın bana.

 19. Vefaaa dedi ki:

  Hayatım boyunca içki sigara uysturucu kullanmadım 27 yaşındayım böbreğimi satmak istiyorum

 20. tayfun dedi ki:

  26 yasındayım bebregimi satmak istiyorum

 21. Ugur dedi ki:

  Merhaba bende böbreğimi vermek istiyorum zor durumdayım arayın görüşelim

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.