Tarım Kredi

Ankara Sodexo Ticket Yemek Kartı Kırdırma ve Bozdurma

11.01.2020
3.624

Ankara ilinde faaliyet gösteren pek çok farklı işletmede personellerin yemek ihtiyaçları için ödenmesi gereken tutar elden verilmek yerine Sodexo, Ticket, Multinet gibi kartlar ile karşılanıyor. Ancak bazı vatandaşlar bu kartları yemek ve alışverişler yerine nakde çevirerek kullanmayı tercih ediyor. Bu kartları kırıp nakde çevirmek için Ankara’da birçok yerde Sodexo kırma işi yapan dükkanlar bulunuyor. Ticket veya Sodexo kırma ve bozma yapan bu firmaların ilanlarına pek rastalayamazsınız. Bu içeriğimiz de sizlere Ankara ve İstanbul illerinde geçerli olan Sodexo ve Ticket kartların nasıl nakde çevrileceğinden bahsedeceğiz.

Ankara Sodexo Ticket Yemek Kartı Kırdırma ve Bozdurma

Sodexo ve Ticket Kart Nedir?

Ülkenin pek çok yerinde artık işletmeler personellerine elden yemek parası vermek yerine anlaşmalı olan işyerlerinde geçerli Sodexo ve Ticket gibi kartları tahsis etmektedir. Personeller işletmelerden aldığı bu yemek kartları ile hem alışveriş hem de yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra illerde ve ilçelerde bu iş ile uğraşan kişiler aracılığı ile bozdurma ve kırdırma uygulamaları sayesinde kartların içerisinde bulunan limitleri nakde çevirmektedir. Sodexo ve Ticket kartlar işverenler için tamamen avantajlı olmakta iken çalışanlara avantaj sağladığı gibi dezavantaj da sağlamaktadır. Kartların hem avantajlarından hem de dezavantajlarından bahsedecek olur isek;

 • Belirtilen kartlar yalnızca yenilen yemeğin ödemeleri için değil giyecek, ayakkabı veya market alışverişlerinde de geçerli olmaktadır.
 • Şayet kartın içerisinde yüklenen nakit tutarlar harcanmamış ise bir sonraki aya devretmektedir. Bu sayede toplamda aylık olarak Ticket ve Sodexo karta 400 TL yükleniyor ise geçen aydan kalan 200 TL’de bu hesaba dahil olacak ve bir sonraki ay hesabınızda toplamda 600 TL bulunacaktır.
Sodexo ve Ticket Kart Nedir?

Sodexo ve Ticket Kart Nedir?

 • Fiş kıran ve bozan yerleri ziyaret ederek kartınızın içerisindeki tutarı nakde çevirebilirsiniz. Ancak bunun için komisyon alınacağını da bilmeniz gereklidir.
 • Dezavantaj olarak ise anlaşmalı olan yerlerden yemek gereksiniminizi karşılamak zorunda kalacağınız için hep aynı besinleri almak zorunda kalacaksınız.

Sodexo Kart Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sodexo kartlar genel anlamda yemek kartı olarak geçmektedir. Ancak kart ile yemek dışında giyim, gıda, ayakkabı gibi alışverişlerin de yapıldığından bahsetmiştik. Bu sebeple kartın birkaç tane farklı türleri bulunmaktadır. Kartların türleri ve içerikleri ise şu şekilde olmaktadır;

Restaurant Pass:  Bu kart ile öğle yemeklerinizi en avantajlı şekilde karşılayabilirsiniz. İşverenlere %90’a varan vergi avantajı sağlanmaktadır. Muhasebecilerin iş yükünü de azaltmaya yaramakta olup faturaları teke düşürmeye yaramaktadır. Ülkenin her yerinde geçerli olup sınırsız ve kesintisiz hizmet sağlanmaktadır. Kart sahipleri yaptıkları harcamaların %10’u değerinde misket kazanmaktadır. Kazanılan misketler 1000’i geçtiğinde ise restoranlarda yapılan harcamaların bedelli bu misketlerden karşılanıyor.

Fuel Pass Opet: Sodexo Opet işbirliği ile şirket araçlarının akaryakıt harcamalarını avantajlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Çalışanlar bu kart sayesinde araçtan inmelerine bile gerek kalmadan akaryakıt alımlarında ödeme yapabileceklerdir. Bunun yanı sıra nakit ve kredi kartı taşımaya gerek kalmadan Sodexo Fuel Pass Opet sayesinde ödemelerini gerçekleştirebileceklerdir. 

Sodexo Kart Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sodexo Kart Kullanım Alanları Nerelerdir?

Gift Pass: Bu bir hediye çeki kartıdır. Adından da anlaşıldığı üzre ödüllendirme adına işletmelere verilmektedir. Bu kartlar Gift Pass Gıda ve Gift Pass Giyim olarak iki farklı şekilde vatandaşlara sunulmaktadır. İşletme sahipleri bu kartlar sayesinde çalışanlarını giyim ve gıda alanında ödüllendirebilecek olup işe bağlılıklarını ve motivasyonlarını arttırabileceklerdir.

Business Pass: Firmaların misafirlerini ve temsilcilerini en iyi şekilde karşılamaları ve ağırlamaları için uygulamaya geçirilmiş olan bu kart işletme sahiplerinin özel harcamalarında kullanılabilecektir. Çalışanların bu karta yıllık aidat ödemelerine gerek yoktur.

Sodexo Kartlarınızı kullanabileceğiniz alanları maddeler halinde verdik. Bu kartlara sahip olmanız halinde işletmenin sunduğu avantajlar dünyasını en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Sodexo ve Ticket Nakde Çevirme Nasıl Yapılır?

Bu kartların kullanımı oldukça fazla yaygınlaşmış ve popüler hale gelmiştir. Şirketlerin kendileri için avantaj sağladıkları bu sistem ile personeller gerek yemek ihtiyaçlarını gerekse de alışverişlerini yapabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kart ile değil nakit ile alışveriş yapılması gereken durumlar olabilir. Bu sebeple kartı nakde çeviren yerlere müracaat edilmektedir. Bu hususta bilinmesi gerekiyor ki bozdurma işlemi yapacağınız yerler sizlerden komisyon talep edilir. Örneğin kartınızda 300 TL olduğunu varsayalım. Bu kartı kırdırmak için firma sizlerden 40-50 TL gibi bir kesinti talep edebilir. Elinize geçen para bu sayede 250 TL civarında olacaktır. Kartınızı aşağıdaki şekillerde de nakde çevirebilirsiniz;

 • Bazı kuyumcular bu sistem ile çalışmaktadır. Kartınız ile kuyumcudan altın alarak daha sonra satın almış olduğunuz kuyumcuya veya başka bir kuyumcuya satışını gerçekleştirerek nakit para elde edebilirsiniz.
 • Bir yakınınızdan ricada bulunarak kart ile alışveriş yapmasını isteyebilir ve daha sonra alışveriş tutarı kadar nakdi size vermesini talep edebilirsiniz. Bu sayede nakde çevirme işleminde komisyon ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.
Sodexo ve Ticket Nakde Çevirme Nasıl Yapılır 

Sodexo ve Ticket Nakde Çevirme Nasıl Yapılır?

 • Anlaşmalı olan restorana giderek daha uygun komisyon oranları ile kartı nakde çevirebilirsiniz.
 • İşletme sahibiniz ile anlaşma sağlayarak yemek parasını kart olarak değil nakit olarak vermesini talep edebilirsiniz.
 • Mahalle bakkalları da bu işe olanak sağlamaktadır. Oralara giderek de karta karşılık nakit alabilirsiniz.
 • Çalışma arkadaşlarınıza kartınızdaki puanları para karşılığı satabilirsiniz.

Bunların yanı sıra donanımhaber, kızlarsoruyor gibi forum sitelerini inceleyerek de kart kıran kişiler ile iletişime geçebilirsiniz.

Ankara’da Sodexo Kart Nerelerde Kırdırılır?

İstanbul ve Bursa illerinde ticket ve sodexo kıran yerler olduğu gibi Ankara’da da bu sistem ile çalışan işyerleri bulunmaktadır. Sodexo, Ticket, Multinet gibi isimler ile çalışan personellere yemek fişi kapsamında aynı zamanda alışveriş fişi de verilmiş oluyor. Son yılların popüler uygulaması haline gelen bu kartlar sayesinde işverenler çalışanlarına yemek verirken kendi açısından avantaj sağlamaktadır. İşyeri sahipleri belirli bir yemek mağazası ile anlaşma sağlayarak çalışanlarının yemek gereksinimlerini daha uygun maliyete getirmektedir. Anlaşma yapılan restoran aracılığı ile personellerin kartlarına işveren ve anlaşma yapılan işyeri anlaşması ile belirlenen tutarlarda yükleme yapılmaktadır.

Personellerin bu kartları kırdırabilmesi veya bozdurabilmesi için Ankara’da birden fazla yer bulunmaktadır. Yemek kartları işveren tarafından çalışanlara tanınmış bir hak olması sebebi ile personeller bu kartları diledikleri gibi kullanabilmektedir. İsterlerse yemek isterlerse giyim veya diğer alışverişler isterlerse de nakde çevirerek kullanabilirler. Sodexo kartları nakde çevirmek hususu herhangi bir sıkıntı arz etmemektedir. Sodexo kartları nakde çevirme işlemi yapılırken işletme sahibi belirli bir miktar komisyon kesecektir. Komisyonlar %15, %20, %25 gibi oranlarda değişiklik gösterebilir.

Ankara'da Sodexo Kart Nerelerde Kırdırılır?

Ankara’da Sodexo Kart Nerelerde Kırdırılır?

Altındağ, Kalecik, Keçiören, Etimesgut, Sincan Polatlı, Evren, Mamak, Ayaş, Beypazarı gibi ilçelerde Sodexo kartı nakde çevirebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Ancak daha çok Kızılay, Çanyaka ilçelerinde bu işe daha fazla yoğunlaşılmıştır. Detaylı bir araştırma sayesinde ilçelerde Sodexo kıran yerleri bulabileceğinize eminim. Hiç ummadığınız bir mahalle bakkalı bile bu iş ile uğraş gösterebiliyordur. Bu kapsamda kesilecek olan komisyon oranlarının incelenmesi gereklidir. Şayet işletme sahibi sizlerden yüksek miktarlarda komisyon talep ediyor ise pek tekin bir yerde değilsiniz. Tefeciye ya da dolandırıcılara denk gelmiş olabilirsiniz. Diğer yerleri de değerlendirerek daha sonra kesin kararı vermelisiniz.

İstanbul Sodexo ve Ticket Bozan Yerler

Birçok ilde olduğu gibi İstanbul ilinde de ticket ve sodexo kart bozan yerler bulunmaktadır. İstanbul’un hangi semtinde olunursa olunsun pek çok giyim, yiyecek veya restoran harcamalarınızda bu kart geçerli olmaktadır. İstanbul’un pek çok yerinde bu kartların kullanımı için anlaşmalı firmalar ve marketler vardır. Kartı nakde çevirmek için ise sistem aynı şekilde işlemekte olup %20 veya %25 gibi oranlarda komisyon kesilecektir. Bu hususta yemek kartı tefecileri de bulunmakta olup bu insanlara dikkat etmeye çalışmalısınız.

 • Beşiktaş,
 • Beylikdüzü,
 • Ümraniye,
 • Eyüp,
 • Fatih,
 • Güngören,
 • Maltepe,
 • Pendik,
 • Zeytinburnu,
 • Kadıköy,
 • Şile

Gibi pek çok semtte sodexo ve ticket bozan firmalar bulunmaktadır. Uygun komisyonlar ile bu yerlerden nakit elde edebilirsiniz. Ankara ilinde ikamet ediyorsanız belirttiğimiz ilçelere giderek ufak bir araştırma ile kart kıran yerler bulabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. osman dedi ki:

  TÜM ÇEŞİT YEMEK KARTLARINIZ %23 KOMİSYON İLE ÇEVRİLİR. ÖDEMENİZ PEŞİN SAĞLANIR. KART 1 HAFTA 10 GÜN BİZDE KALIR. SIFIRLANINCA GERİ VERİLİR. YERİMİZ LEVENT METRO ÇARŞI ÇIKIŞI. istanbul…

 2. yunus dedi ki:

  TİCKET – MULTİNET – SODEXO – SETCARD  VB. TÜM  YEMEK KARTLARI ANINDA NAKİTE ÇEVRİLİR. ORANIMIZ %23 . ÖDEME PEŞİN YAPILIR. KART 1 HAFTA 10 GÜN BİZ KALIR, PARÇA PARÇA ÇEKMEMİZİN HER İKİ TARAF İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLMASINDAN ÖTÜRÜ.İLETİŞİM : WHATSAPP HATTINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. İSTANBUL İÇİ METRO / METROBÜS GÜZERGAHLARINDAN DA ALINABİLİR.

 3. Oktay dedi ki:

  Tüm yemek kartlarınız %20 komisyonla kırılır

 4. Kadir dedi ki:

  Bozdurmak isteyen ulaşabilir

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.